שתף קטע נבחר

המורה, את מלכה

כל אחת מהן היא כמו אמא לעשרות ילדים שרואים בהן עולם ומלואו, זאת מתוקף תפקידן כמורות, אבל לעיתים הן צריכות לצאת מהכיתה כדי לגלות בעצמן את הכוחות המיוחדים שלהן. מסע מלכת המדבר בשיתוף אשמורת 360 הופך אותן למלכות הכיתה

בשיתוף מלכת המדבר

 

לפני 13 שנים, כששמעה אסתר מץ על מסע מלכת המדבר, החליטה להירשם ולצאת אליו. אלא שתוכניות לחוד ומעשים לחוד - באותה השנה, בסמוך למועד ההרשמה למסע, נתבשרה כי חלתה בסרטן השד ולא תוכל לצאת למסע. כיום, לאחר למעלה מעשור של ניתוחים, טיפולים עליות ומורדות במצבה הבריאותי, מצבה השתפר והיא עומדת להגשים את החלום ולצאת בימים הקרובים למסע הנכסף.

 

מוכנה לצאת מהכיתה אל השטח? בואי להיות מלכה

 


גם הדר פיכמן, גננת ואם לשלושה הבינה על בשרה את משמעות הדבר כשרצתה לצאת אל המסע לפני כשנה ותכניותיה השתנו לאור מצבו הבריאותי של אחיה אשר נזקק להשתלת כליה באותה העת. את הכליה הוא קיבל מהדר, אחותו, שהתעקשה להיות התורמת ולדחות את המסע לכמה זמן שיידרש. כעת היא יוצאת אליו, לאחר תקופת התאוששות ובפיקוח רפואי.

 

"בשנת 2003 רציתי לצאת אל מסע מלכת המדבר. נרשמתי ואז קיבלתי את הבשורה כי חליתי בסרטן השד" מספרת מץ, נשואה ואם לארבעה המתגוררת בגינות שומרון.

 

"התחלתי במסע בין הרופאים והמומחים השונים, עברתי טיפולים כימותרפיים, ניתוחים ותרופות. הבית החל להיחלש, שמחת החיים האופיינית לי ולביתי החלה להיעלם. החלטתי ש'אם אין אני לי מי לי' והכרחתי את עצמי להתמודד לבד עם המצב החדש אליו נקלעתי.

אסתר מץ ()
אסתר מץ
 

"כחלק מההחלטה הזו לחזור לשגרה ולעשייה הבנתי שאני כרגע במערכה מיוחדת ואין באפשרותי לצאת אל המסע המאתגר, אז רשמתי את בעלי שהוא ספורטאי בנשמתו לאודישנים של העונה הראשונה של 'הישרדות'. אם לא אני אז לפחות שתהיה נציגות משפחתית מכובדת באתגר כלשהו. כחובב אתגרים מושבע הוא התקבל אל הקבוצה והשתתף בתכנית. זה היה סוג של הגשמה שלי דרכו ובאמצעותו, כשהוא תומך ומלווה לאורך

כל הדרך."

 

אסתר, שפורשת השנה לגמלאות לאחר 35 שנות הוראה בחטיבה ביישוב אריאל לכיתת לקויות למידה אינה מוותרת לעצמה. "אני, לאורך כל השנים גם בחיים המקצועיים וגם בחיים האישיים, לא אחת שמרימה ידיים. אני אוהבת אתגרים, כך גם בבית הספר ובכיתות המיוחדות שלימדתי בהן וכך גם בביתי עם בני משפחתי ובחיי האישיים. המסע הזה הוא סוג של הגשמה, על אף המגבלות המסוימות אני יוצאת אליו נחושה לגלות את עצמי, להתפתח ולחוות חוויה אחרת וכבר אני חושבת על האתגר הבא."

 

"אני ידעתי שאצא אל המסע הזה, אבל רק לאחר שאדע שמצבו של אחי משתפר," מספרת הדר פיכמן מקריית עקרון נשואה ואם לשלושה גננת כ-20 שנה, לאחר שלפני כשנה נרשמה למסע, אך התוכניות השתבשו בשל מצבו הבריאותי של אחיה שנזקק להשתלת כליה.

הדר פיכמן ()
הדר פיכמן
 

"אחי אובחן לפני כעשור כשהיה בן 28 כסובל מאי ספיקת כליות. נאמר לנו מההתחלה שכשהוא יגיע לגיל 50 הוא יצטרך לעבור השתלת כליה. לצערנו זה קרה הרבה יותר מהר מהצפוי. לפני כשנה כשעמדתי לצאת אל מסע מלכת המדבר, מצבו הרפואי התדרדר ונתבשרנו שהוא חייב לעבור השתלת כליה. באותו הרגע אמרתי לו שאם אמצא מתאימה אני אתרום לו. עברתי את הבדיקות הנדרשות ואכן נמצאתי מתאימה. היום כשאני מרגישה ברוך ה' בסדר, החלטתי להגשים את עצמי ואת החלום שלי ולצאת אל יוון הפראית למסע נשי שיאפשר לי ליהנות מזמן שהוא רק עבורי."

 

הדר קיבלה את אישור הרופאים לצאת אל המסע תחת המגבלות הרפואיות שניתנו לה הכוללות בעיקר הנחייה אחת משמעותית והיא שתיית מים מרובה.

 

"אני צמודה להוראות, אני קשובה לגוף שלי, אבל אני יודעת שאני אוכל לעשות את המסע המאתגר הזה מתחילתו ועד סופו. הונחיתי לשתות הרבה מים ולא לאמץ את עצמי יתר על המידה. אני יוצאת עם קבוצה מגובשת שפגשתי ביום המיונים ואני מרגישה ביטחון והתרגשות לקראת המסע הזה."

 

מלכות הכיתה יוצאות למסע

הקבוצה המגובשת עליה מדברת פיכמן כוללת בתוכה מגוון נשים, חברות הסתדרות המורים ואשמורת 360, כולן מורות וגננות מהמגזר היהודי. מנאל מסארווה, המורה היחידה מהמגזר הערבי שהחליטה להצטרף אל המסע, מלמדת למתמטיקה ויועצת בג'סר א-זרקא למעלה מ 15 שנים. היא מעידה על עצמה כמי שחובבת ספורט ואתגרים.

 

"כשקיבלתי את ההודעה על היוזמה החדשה לחברות הסתדרות המורים מיד נרשמתי. לא ידעתי כל כך במה מדובר ורק לאחר ההרשמה התחלתי לברר. אני חובבת מושבעת של ספורט אתגרי והחלטתי שזה הזמן שלי לעצמי. לפני זמן קצר סיימתי הליך גירושין וכאישה דתייה ואם לשישה הגעתי לתובנה שזו הזדמנות נדירה לנסות משהו חדש, שמשלב את כל מה שאני אוהבת: אתגרים, משימות, ספורט ועוצמה נשית."

 

במהלך יום המיונים, אליו הגיעו מאות מורות, הן התמודדו עם מגוון פעילויות ספורטיביות, אתגריות, מחשבתיות, ובין משימה למשימה הן התפנו לשמוע את חוויותיהן של נשים נוספות, מורות שהשתתפו בעבר במסע בטרם היוזמה החדשה, ששיתפו אותן בחוכמתן ובתובנות שלהן אליהן הו הגיעו לאחר שחזרו ארצה מהמסע החווייתי.

 

להיוולד מחדש ולגלות את העולם

"המסע הזה הוא מעין לידה מחודשת, את מגיעה במהלכו לתובנות פנימיות עמוקות שלא ניתן להסבירן במילים. הנוף הוא רק תפאורה לתהליך הפנימי שאת עוברת. זה מתחיל כמשהו יחידני והולך ומתפתח למשהו קבוצתי, מגובש, במהלכו את מגלה על עצמך ועל החיים באופן כללי תחושות ותובנות שלא ניתנות לתיאור," מתארת דורית קראדי, מנהלת בית הספר נווה עוז בראשון לציון את מסע "מלכת המדבר" אליו יצאה בשנת 2010 בסין.

דורית קראדי ()
דורית קראדי

 

דורית, אשתו של מי שהיה מפכ"ל המשטרה משה קראדי, עוסקת בחינוך למעלה מ 25 שנה, אם לשלושה ילדים ומשמשת כמנהלת בית הספר בשמונה השנים האחרונות.

 

" מאז ומתמיד היה לי חלום להשתתף במסע כזה, מתוך רצון לממש את עצמי, לחוות חווייה של העצמה נשית, מתוך רצון לחוות ולהתנסות בחוויה אחרת. בתור מורה ומנהלת החופשות היחידות המתאפשרות לי בדרך כלל הן חופשות בארץ. באותה השנה נתקלתי במודעה לגבי יום המיונים המתוכנן למסע והחלטתי ללכת מתוך תקווה להצליח במיונים ולהצטרף אל המסע עליו שמעתי רבות. העמידה באתגרים הללו הלהיבה אותי ורציתי לכבוש פסגה חדשה בחיי."

דורית מדברת בהתלהבות על המסע שעברה משל חזרה ממנו אתמול כשהיא עדיין בעיצומה של החוויה. "הסלוגן 'כשתחזרי תביני' הוא כל כך מדוייק. עד היום למעלה משש שנים מאז יצאתי למסע אני עדיין מבינה, עדיין מגיעה לתובנות חדשות שברורות לי כתוצאה מהמסע העוצמתי הזה. רק לאחר זמן את מבינה באיזו חוויה היית, הדברים שוקעים לאט ועם הזמן ובעצם מתרחש בך מעין קונצרט פנימי המחולל תחושות שלא ניתנו לתיאור.

 

"אני חושבת שהעצה הכי משמעותית שאוכל לתת היא לבוא בראש פתוח. לתת את עצמך ולאפשר לטבע ולסביבה לעשות את שלו." 

חוויה משנת חיים - דורית קראדי במלכת המדבר ()
חוויה משנת חיים - דורית קראדי במלכת המדבר
 

אפרת חתוכה, מחנכת כיתות א'-ב' בבית הספר סיני בראשון לציון, נשואה ואם לשישה ילדים, החליטה לפני שנים רבות שהיציאה למסע מלכת המדבר תהיה המתנה האישית שלה לעצמה לכשתחגוג את שנת ה-40 לחייה.

 

"מגיל 33 כשנחשפתי לפרסום אודות המסע האתגרי הזה, המסע הנשי הזה, החלטתי שזו תהיה מתנת יום ההולדת שלי לעצמי בגיל 40. לפני כשנתיים הצטרפתי למסע ואני חושבת שזו אחת החוויות המעצימות ביותר שחוויתי בחיי.

 

"בתור מורה, את רגילה בשגרת היום יום לדעת כל דבר, לתכנן כל פעולה, הכל מובנה וידוע מראש, והמסע הזה הוא הזדמנות נדירה ללכת אל הלא נודע ולהיות את. ללכת אל מסע עצמי, מסע פנימי, מסע שחודר אל הנפש מסע שמשחרר.

אפרת חתוכה ()
אפרת חתוכה
 

"מעבר לנופים המרהיבים, לחבורה הנשית המדהימה שאת נחשפת אליה, את מגיעה לתובנות עמוקות, עוברת משהו פנימי שמילים לא תוכלנה לתאר. לוקח לך זמן רב לאחר החזרה לארץ כדי להפנים את החוויה הזו ואת מה שעברת בדרך.

 

"המסר הכי מרכזי הוא לבוא אל המסע ולהיות מוכנה לקבל. להביא את עצמך אל הקבוצה, אל האתגר ולהיות נכונה לקבל את השינויים, לקבל את עצמך. לתת וגם לקבל."

 

 

החברה הגיאוגרפית בשיתוף עם הסתדרות המורים ואשמורת 360 פונה למנהלות, מורות וגננות שמוכנות לצאת למסע שיפגיש אותן עם מקומות ותרבויות חדשות ובעיקר עם עצמן . השבוע חזרה הקבוצה הראשונה מהמסע ביוון הפראית ושתיים נוספות תצאנה ליוון ולקירגיזסטן בימים הקרובים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים