שתף קטע נבחר

עת להיפרד. אל-קאעידה מתנתק משלוחתו הסורית

ארגון הטרור הודיע לג'בהת א-נוסרה שהוא יכול לנתק את הקשרים הארגוניים ביניהם אם הדבר יתרום לאחדותו ולהמשך הלחימה במשטרו של בשאר אסד בסוריה: "אחוות האיסלאם בינינו חזקה מהכול". התנתקות א-נוסרה מאל-קאעידה תאפשר לו לקבל תמיכה גדולה יותר ממדינות המפרץ, בהן קטאר

ארגון הטרור אל-קאעידה הודיע לשלוחתו הסורית, ארגון ג'בהת א-נוסרה, שהוא יכול לנתק את הקשרים ביניהם ולצאת לדרך עצמאית כדי לשמור על אחדותו ולהמשיך בלחימה בסוריה. בקלטת שמע שפרסם היום (יום ה') אל-קאעידה נשמע מנהיג הארגון ויורשו של אוסמה בן לאדן, איימן א-זוואהירי, אומר: "אתם יכולים להקריב ללא היסוס את הקשרים הארגוניים והתנועתיים הללו אם הם מתנגשים עם האחדות שלכם והעבודה שלכם כגוף אחד. אחוות האיסלאם בינינו חזקה יותר מכל קשר ארגוני". כעבור שעות אחדות הכריז "ג'בהת א-נוסרה" רשמית על ההתנתקות, והודיע כי הוא משנה את שמו ל"ג'בהת פתח א-שאם".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

התנתקות של ג'בהת א-נוסרה מאל-קאעידה עשויה לסלול את הדרך לתמיכה גדולה יותר של מדינות מפרציות כמו קטאר באחד מארגוני המורדים החזקים ביותר בסוריה נגד משטרו של בשאר אסד.

 

התמקדו בלחימה בסוריה, בניגוד לדאעש. לוחמי ג'בהת א-נוסרה (צילום: AP) (צילום: AP)
התמקדו בלחימה בסוריה, בניגוד לדאעש. לוחמי ג'בהת א-נוסרה(צילום: AP)
ג'בהת א-נוסרה הוגדר על ידי ארצות הברית ארגון טרור ולא היה חלק מהארגונים שקיימו את הפסקת האש שהשיגו רוסיה וארה"ב בחודש פברואר במדינה הערבית. שתי המעצמות מנהלות ביניהן שיחות לגבי מיגור הטרור בסוריה וחיסול ארגונים כמו ג'בהת א-נוסרה ו"המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

רוסיה וארה"ב מאחדות כוחות נגד א-נוסרה

צ'רלס ליסטר, מומחה למזרח תיכון, אמר שהאופוזיציה הסורית תמיד דרשה מא-נוסרה להתנתק מאל-קאעידה, אך היפרדות שני הארגונים לא צפויה לשנות את העמדה האמריקנית כלפי א-נוסרה.

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הציע לרוסיה שיתוף פעולה קרוב יותר במלחמה בא-נוסרה ודאעש, כולל שיתוף מודיעין לתיאום תקיפות אוויריות נגד כוחות הארגונים.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

נתן אור ירוק להיפרדות. מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתן אור ירוק להיפרדות. מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי (צילום: EPA)

איימן ג'אווד א-תאמימי, עמית מחקר במכון מחקר אמריקני למזרח התיכון, אמר שהיפרדות רשמית מאל-קאעידה והקמה של קואליציית מורדים חדשה בברכת אל-קאעידה "ללא ספק תיחשב לתוצאה גרועה ביותר מנקודת מבט אמריקנית". לדבריו, קואליציה בין א-נוסרה לבין ארגוני מורדים אחרים "תביא לפירוק מהיר וקל של ארגוני מורדים שנתמכים על ידי ארה"ב בצפון סוריה".

 

ג'בהת א-נוסרה הוקם זמן קצר לאחר פרוץ ההתקוממות העממית נגד אסד ב-2011. בתחילה נתמך הארגון על ידי דאעש, ששולט בשטחים נרחבים בסוריה ובעיראק, אך התנתק ממנו ב-2013. בדומה לארגוני מורדים אחרים בסוריה, גם הוא פעל כדי להפיל את המשטר, אולם נשא אופי ג'יהאדיסטי. בשנתיים האחרונות הפך דאעש לאחד האויבים המרים של ג'בהת א-נוסרה בלא מעט חזיתות בסוריה, ובמקביל לקח לו את הבכורה מבחינת התהודה העולמית - א-נוסרה התרכז בסוריה ואילו דאעש התפשט לכל עבר ונודע בפעולותיו האכזריות ומכונת התעמולה המשומנת שלו. מבחינה אידיאולוגית, א-נוסרה רוצה להקים כאמור שלטון בהתאם לחוקי השריעה, אך בניגוד לדאעש מנסה לגלות סובלנות למיעוטים השונים.

 

לאורך המשבר בסוריה דווח פעמים רבות על הרצון של ג'בהת א-נוסרה להתפלג מהארגון המרכזי של אל-קאעידה, כולל דיווחים על כך שהוא מתכוון להקים באופן עצמאי אמירות איסלאמית במעוזו במחוז אידליב בצפון-מערב המדינה. אולם הפעם המהלך נראה קרוב מתמיד לאור ההודעה של אל-קאעידה כי שלוחתו בסוריה רשאית להחליט כראות עיניה כדי לשמור על אחדותה.

 

בראיונות השונים שהעניק מנהיג שלוחת אל-קאעידה בסוריה, אבו מוחמד אל-ג'ולאני, לרשת אל-ג'זירה הוא דחה את כל הפרסומים בדבר מחלוקות או רצון להתפלג מארגון אל-קאעידה המרכזי. בדומה לארגוני מורדים אחרים, א-נוסרה הואשם לא פעם כמי שמקבל חסות מטורקיה, קטאר ומדינות מפרציות נוספות.

 

בשנתיים האחרונות הוביל א-נוסרה קואליציה של כוחות מורדים בשם "צבא הניצחון" בכמה אזורים בסוריה. עד תחילת המעורבות הרוסית בסוריה רשם הארגון הצלחה ניכרת, בעיקר בצפון-מערב המדינה, הצלחה שבאה לידי ביטוי בכיבוש מחוז אידליב מידי המשטר והתקרבות לערי החוף המזוהות עם העדה העלווית - טרטוס ולטקייה. לא מן הנמנע כי עם ההתנתקות המסתמנת מאל-קאעידה יש רצון בקרב הארגון לנסות למצוא שותפים חדשים ללחימה נגד המשטר הסורי, בייחוד כשנראה שידו על העליונה יותר מתמיד - בייחוד בחזית החשובה בחלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טנק של א-נוסרה באזור חלב
צילום: AP
מומלצים