שתף קטע נבחר

סערת יוניליוור: במשרד הבריאות מתכננים הקשחת נהלים

חברות המזון מחויבות כיום לדווח על תקלה בפס הייצור רק אם המוצר המזוהם כבר הגיע למדפים. בעקבות סערת הקורנפלקס שוקלים במשרד הבריאות לשנות את הנהלים, וטוענים: "מצופה היה מחברת יוניליוור להתריע על הבעיה"

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי בעקבות סערת הקורנפלקס והדיווח המאוחר של חברת יוניליוור על הזיהום בפס הייצור, במשרד הבריאות שוקלים להקשיח את נוהלי הדיווח של חברות המזון למשרד ולציבור.

 

כתבות נוספות בערוץ הצרכנות

 

עד היום כאשר נרשמה תקלה במפעל לייצור מזון, החברה הייתה פטורה מלדווח לצרכנים או למשרד הבריאות על התקלה כל עוד היא קרתה בין כותלי המפעל. לכן הופתעו בשבוע שעבר במשרד הבריאות לקרוא בחדשות שיש תקלה בקווי הייצור של יוניליוור ושישנן אלפי קופסאות דגני בוקר שאינן משווקות. "כל עוד התקלה מתרחשת במפעל והצרכן לא נפגע ממנה, על פי הנהלים הקיימים היום אין חובה להעביר דיווח אלינו למשרד", אומר בכיר במשרד הבריאות. "אם המוצר הגיע כבר למדפים אנחנו מוציאים הודעת ריקול - הליך הקורא לצרכנים להחזיר מוצרים שנקנו - כדי לא לפגוע בבריאות הציבור".

 

אולם כעת במשרד הבריאות מדווחים על כוונה לשקול מחדש את הנהלים, כך שגם אם יש תקלה בתהליך הייצור של המוצרים, אשר עלולה לסכן את בריאות הציבור, יועבר דיווח לצרכנים או למשרד הבריאות אף שהמוצר לא שווק. המטרה היא לתת את המידע לציבור שיחליט האם ואיך לצרוך את המוצרים של החברה שנמצאים על המדפים מתוך תהליך של יצירת שקיפות מלאה. יחד עם זאת מבקשים במשרד הבריאות להבהיר: "האירוע של הקורנפלקס הוא אירוע צרכני ולא אירוע בריאותי מכיוון שהמוצרים הנגועים לא הגיעו למדפים ולא הייתה סכנה ממשית לציבור".

 

בשבוע שעבר השמיעו גורמים במשרד הבריאות טענה כלפי יוניליוור על כך שלא דיווחה על התקלה. "נכון שבנקודת הזמן הזו אין חובת דיווח, אבל יחד עם זאת לא מדובר בחברה קטנה אלא בענקית מזון — והיה מצופה ממנה לדווח על תקלה שכזו למשרד הבריאות לפני שהיא מתפרסמת בתקשורת. לא ייתכן שאנחנו קוראים על הסיפור הזה בחדשות ואין לנו מושג במה מדובר", אומר בכיר במשרד. עוד הוא טוען כי "צריך לזכור שמדובר במוצר שנמצא כמעט בכל בית בישראל. ילדים צורכים דגני בוקר כמוצר בסיס. איך חברה מנסה להעלים את האירוע הזה?"

 

ביום רביעי האחרון פורסם שיש מחסור במוצרים של חברת יוניליוור - "קורנפלקס של אלופים" ו"דליפקאן" של תלמה - אחר שהתברר כי נמצא זיהום במוצרים. בחברה ניסו בתחילה להסתיר את העובדות מהציבור, אך לאחר שנחשף בתקשורת כי הפצת המוצר נעצרה - נאלצה החברה לדווח על האירוע החמור למשרד הבריאות. רק אז התברר כי ייצור המוצרים הופסק בשל זיהום וכי ישנם חיידקים במפעל הדגנים של החברה. לפי דיווחים, הזיהום נגרם מחיידק מסוג סלמונלה. בעקבת גילוי הזיהום תשמיד חברת יוניליוור בימים הקרובים עשרות אלפי קופסאות דגני בוקר.

 

בנוסף התברר שהזיהום החל כבר לפני חודש. החברה עצרה את הייצור וחידשה אותו כעבור זמן מה, בלי לעדכן את הצרכנים או את משרד הבריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים