שתף קטע נבחר

הנשיאה. מישל אובמה

אם אכן תנועת המטוטלת והנסיבות העולמיות יביאו את טראמפ לנשיאות, מישל אובמה בהחלט יכולה להיות תגובת הנגד בעוד ארבע שנים

ב-2004, בוועידת הדמוקרטים לקראת הבחירות בין הנשיא בוש לג'ון קרי, עלה לנאום מועמד לסנאט משיקגו. בנאום, שהוכתר כאחד הנאומים הפוליטיים המבריקים של זמננו, התייחס אותו מועמד צעיר לכך שאין ארצות הברית של רפובליקנים ושל דמוקרטים, אלא רק ארצות הברית של אמריקה. הוא דיבר על החלום האמריקני שאיפשר לנער שחור שגדל בהוואי להיות מועמד לסנאט ופרץ בין לילה לתודעה הלאומית. הנאום של ברק אובמה לא הספיק בכדי שג'ון קרי ינצח בבחירות, אבל הצליח לגרום לקבוצה קטנה של אוהדים להתחיל לחלום על הנשיא השחור הראשון.

 

עוד דעות ב-ynet:

"אלאור אזריה נרדף על ידי המערכת הצבאית"

חייבים לצאת מהפחם ההורג

"ספורטאים ישראלים באולימפיאדה? חבל על הכסף"

היסטוריה: אנשים עם מוגבלות יקבלו סיכוי שווה!

האישה שנטרפה על ידי טיגריס - אשמה במותה

 

נזכרתי בנאום הזה כאשר צפיתי בנאומה של מישל אובמה, אשתו, בוועידה הנוכחית. מישל אובמה היא אשת נשיא פופולארית במיוחד - מצד אחד, מקדמת אג'נדה חשובה ובולטת כנגד השמנת בני נוער, ומצד שני לא נקלעה לשערוריות ויצירה אויבים כמו נשות נשיא אחרות (הילרי קלינטון לדוגמה...). בנוסף לכך היא נחשבת "קולית" שרה, רוקדת ומתייחסת לעצמה בקלילות לא מתאמצת. אובמה בולטת ועצם הנאום שלה בוועידה איננו מובן מאילו עבור אשת נשיא למועמד אחר. זוהי עוד לבנה בסיום תפקיד מאוד מאוד מוצלח עבורה.

 

 

הבחירות בארה"ב מרתקות במיוחד הפעם בשל הניגודיות-מעולם לא הייתה אישה מועמדת לנשיאות מטעם מפלגה מרכזית, ומעולם (האמת יותר נכון ב-100 השנים האחרונות, לפני כן, כן היו) מועמד כה לא קונסרבטיבי מהצד השני. נראה שארה"ב יותר מתקדמת וליברלית, ויחד עם זאת, תנועת המטולטלת היא בצד של הרפובליקנים הפעם.

 

המטוטלת שהיא הגרסה הפוליטית לאיזונים הקורים לכל אחד בחיינו - כלומר לאחר שבירה חזקה לצד אחד מגיע הצד השני, מביאה לכך שבדרך כלל לאחר נשיא ממפלגה אחת מגיע נשיא מהצד השני, או מקסימום לאחד נשיא "וחצי". האחרון שהצליח לשמר שלטון של אותה מפלגה היא ג'ורג בוש האב שניצח אחרי רייגן-אבל גם זה החזיק רק קדנציה אחת.

 

על כן, ובגלל הייחוד של מערכת הבחירות הזו, בהחלט אפשר לצפות מצב שאת הבלתי יאמן של בעל ואישה המכהנים כנשיאים לא יעשו הזוג קלינטון כמו שרבים ציפו כבר לפני 25 שנים, אלא הזוג אובמה. אם אכן תנועת המטוטלת והנסיבות העולמיות יביאו את טראמפ לנשיאות, מישל אובמה בהחלט יכולה להיות תגובת הנגד בעוד ארבע שנים.

 

הקסם של הזוג אובמה - להיות חלק מהממסד (בוגרי אוניברסיטאות יוקרה, ומצליחני המערכת הפוליטית) ויחד עם זאת לסמל את האנדרדוג הוא מתכון להצלחה המשמש גם בישראל את נתניהו כבר 20 שנים. הם כמובן משחקים את המשחק בצורה מושלמת, מבחינת תמיכה חד משמעית, ובכך מבטיחים לעצמם גם לעתיד את תמיכת הדמוקרטיים המסורתיים - ובכך מייצרים לעצמם "אליבי" להתמודדות עתידית.

 

בעוד מספר חודשים כמה עשרות אלפים במה שמכונה "סווינג סטייטס" (המדינות המתנדנדות) בארה"ב יכריעו את גורל הבחירות והאם תהיה לארה"ב נשיאה ראשונה. אם יכריעו טראמפ – לא הופתע אם תתחיל מערכת הבחירות הבאה עבור הנשיאה מישל אובמה.

 

הכותב הוא יועץ אסטרטגי ומנכ"ל בן חורין ואלכסנדרוביץ

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
איתי בן חורין
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים