שתף קטע נבחר

הפלנטריום בנתניה סגור בשבת: "כניעה לדתיים"

עיריית נתניה נעתרה לבקשת חברי מועצה דתיים למנוע חילול שבת במרכז המדעי החדש בעיר "פלנתניה". החילונים זועמים: "אסטרונומיה לא לומדים בבית ספר, ובשבת כל המשפחה יכולה לבלות שם ביחד". העירייה: "בוחנים למכור כרטיסים מראש בימי חול ולהעסיק בשבת עובדים שאינם יהודים"

 

 

 

מלחמות השבת של נתניה : אזרחים שהגיעו אתמול (שבת) למתחם ה"פלנתניה" – הפלנטריום החדש בעיר – הופתעו לגלות כי המתחם סגור ביום המנוחה הקדוש. לטענת תושבים בנתניה, בעבר פורסם כי המתחם יהיה פתוח בשבת, אולם באחרונה הוחלט כי ביום זה לא תתקיים פעילות. "העירייה נכנעה לדתיים", טענו תושבים חילונים, "לא ייתכן שבשבת לא נוכל לבלות עם המשפחה שלנו בעיר שלנו".

 

ביום רביעי שעבר הייתה אמורה מועצת העיר לקיים דיון בנושא. עשרות תושבים שמוחים נגד סגירת מתחם הפלנטריום בשבת הגיעו לדיון, אולם לדבריהם "בסוף החליטו להסיר את ההצעה מסדר היום. אמרו לנו שהנושא נבדק, ולראות אם ניתן להפעיל את המקום באמצעות שעוני שבת ועובדים ערבים. ההתנהלות של העירייה בנושא מוזרה, היא מנסה לרצות את שני הצדדים. לא נוותר עד שהמקום יהיה פתוח בשבת".

"העירייה נכנעה לדתיים". ההודעה על שעות הפתיחה - סגור בשבת (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
"העירייה נכנעה לדתיים". ההודעה על שעות הפתיחה - סגור בשבת(צילום: רענן בן צור)

אלה שביקשו להיכנס אתמול למתחם התקבלו בשלט שבו הוסבר על השינויים בימי הפתיחה. כמה מהם התאכזבו מאוד. "היינו בטוחים שהמתחם פתוח בשבת. רצינו שהילדים שלנו יחוו חוויה תרבותית, אבל האכזבה גדולה. חבל שמקום כזה חשוב מבחינת הילדים לא פתוח בשבת".

 

"הוראה של פיירברג"

ויקטור בר, פעיל חברתי וחבר בוועד השכונות עיר ימים ופולג בעיר, אמר: "יש פה התנגשות בין אלה שרוצים לבלות בשבת לבין אלה שכופים עלינו את השבת בצורה דתית. כשה'פלנתניה' הוקם היה ברור שהוא יהיה פתוח בשבת, אבל יש קבוצה מצומצמת של דתיים שרוצה לכפות על החילונים אורח חיים דתי. בעקבות כך הורתה ראשת העיר מרים פיירברג שהמקום יהיה סגור בשבת".

 

בר אמר עוד כי "אנחנו אומרים דבר פשוט, התחייבתם שיהיה פתוח אז תקיימו את ההבטחה. אנחנו רוצים לבלות בשבת עם המשפחה בנתניה ולא לנסוע למקומות אחרים. הבנות שלי מתעניינות באסטרונומיה, את זה לא לומדים בבית ספר ובשבת יש לנו זמן לבלות כל המשפחה ביחד ואנחנו רוצים לבלות ב'פלנתניה'. כמו שהיכל התרבות עובד בשבת, וכמו שהאצטדיון עובד בשבת, אז אין סיבה שה'פלנתניה' שהוא מקום של תרבות ולא של מסחר יהיה סגור בשבת".

מרכז "פלנתניה". החילונים רוצים לבלות בשבת (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
מרכז "פלנתניה". החילונים רוצים לבלות בשבת(צילום: רענן בן צור)

 (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
(צילום: רענן בן צור)

כמה תושבים פתחו דף מחאה בפייסבוק. לדברי בר, "יש לנו כבר 900 חברים בפייסבוק שמוחים נגד סגירת המקום בשבת. בנוסף שלחנו מאות מיילים למרים פיירברג אך לא נענינו עד כה. אנחנו מודעים לכך שבפתיחת המקום יש הפרה של הסטטוס קוו בעיר אבל זכותנו לבלות בעיר שלנו ולא להיכנע לכפייה דתית".

 

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", הביע מורת רוח: "הכניעה ללחצם של גורמים דתיים בעיר זו פוליטיקה קטנה שפוגעת בשבת של ציבור חילוני גדול בנתניה. ההחלטה תמוהה אף יותר היות ואין מדובר בשירותי מסחר או מרכז קניות, אלא במרכז תרבות ומדע שיישאר סגור ומיותם ממבקרים".

 

גיצין הוסיף כי "רבות דובר על הצורך של עיצוב השבת הישראלית בצורה של הידברות, זמן שהשבת החילונית לא נספרת וכלל לא נכללת בשיח. אנו לא נרפה ונמשיך לתמוך במאבקם של תושבי העיר נגד כפייה דתית ועד שהחלטה בעניין זה תתקבל באופן דמוקרטי, משום שככה נראית שבת של חילונים, שאם את התרבות ייקחו מהם אז מה כבר נשאר?"

 

עיריית נתניה: "מחפשים את שביל הזהב"

מעיריית נתניה נמסר בתגובה כי "אנו בוחנים את כל האפשרויות למציאת שביל הזהב כך שכל הצדדים יהיו מרוצים. מה שמייחד את העיר נתניה לאורך השנים הוא שבעיר חיים יחד דתיים ולא דתיים תוך כבוד הדדי, ויתורים והבנות משותפות. כדי להיערך למתכונת הפעלה ללא חילול שבת אנו נדרשים לזמן. נעתרנו לבקשת חברי המועצה מהסיעות הדתיות שמבקשים לבחון כיצד ליישם ולמצות את כל הדרכים האפשריות על מנת להימנע מחילול השבת ולמצוא את שביל הזהב כך שכל הצדדים יהיו מרוצים".

 

עוד אמרו בעירייה כי "עיריית נתניה הקימה את ה'פלנתניה' - מרכז מדע, תרבות וחלל לרווחתם של כל תושבי העיר ואורחיה אשר נפתח חגיגית לקהל לפני פחות מחודש. ברביעי האחרון התכנסה מועצת העיר על מנת לקיים את ההחלטה בעד הפעלת ה'פלנתניה' בשבת במתכונת דומה להפעלת מבני ציבור בעיר ירושלים. משמע, מכירת כרטיסים מראש בימי חול והפעלת המתקן בשבת על ידי עובדים שאינם יהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
שעות הפתיחה, סגור בשבת
צילום: רענן בן צור
מומלצים