שתף קטע נבחר

העליון קבע: שנה וחצי מאסר לאנס יניב נחמן

הביקורת הציבורית הקשה בפרשת האנס שיצא בזול עשתה את שלה ובית המשפט העליון החמיר את עונשו. רוני ריבר, שנאנסה על ידי נחמן: "מאסר בפועל זה בהחלט תיקון"

 

 

שנה וחצי מאסר לאנס שיצא בזול: בית המשפט העליון קיבל הבוקר (ב') את ערעור המדינה והחמיר את עונשו של יניב נחמן, שהורשע באונס ונגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות בלבד. השופט סלים ג'ובראן שקרא את פסק הדין בערעור קבע כי השופטים החליטו "לקבל את הערעור ולהטיל על המשיב עונש של 18 חודשי מאסר".

 

נחמן ואמו, הבוקר בבית המשפט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נחמן ואמו, הבוקר בבית המשפט(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הנאנסת רוני ריבר, שלא הגיעה לדיון, אמרה ל-ynet לאחר מתן גזר הדין: "אני מרגישה שאני את שלי עשיתי וסיימתי. מהרגע שהוא נתפס הוא מתבשל בדייסה שהוא בישל, וכל מה שקורה זה שלו. אני עדיין מרגישה את כאבן ומועקתן של הנשים שנפגעו על ידו ולא נכנסו לתיק נגדו. אין מתסכל מזה.

אבל כמובן שמאסר בפועל זה בהחלט תיקון על עבודות שירות".

 

השופטים הבהירו כי העונש שהוטל על נחמן בבית המשפט המחוזי בתל אביב אינו תואם את מדיניות הענישה הראויה: "במקרים דומים למקרה שלפנינו ואף קלים ממנו, נגזרו עונשי מאסר בפועל משמעותיים יותר - ואף בפער ניכר - מעונשו של המשיב. ממכלול האמור עולה כי מתחם העונש ההולם אשר נקבע בגזר דינו של בית המשפט המחוזי, כמו גם העונש שהושת על המשיב בסופו של יום, אינם תואמים את מדיניות הענישה הנוהגת ואינם מתיישבים עם פסיקתו של בית משפט זה. הפגיעה בגופה, בנפשה ובכבודה של אישה בעת קיום יחסים מיניים שלא בהסכמתה מחייבת, כאמור, הטלת עונש מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

גזר הדין של נחמן חולל ביקורת ציבורית קשה ובעקבותיה ערערה המדינה בפברואר לבית המשפט העליון על קלות העונש. המדינה ביקשה מבית המשפט להחמיר משמעותית בעונשו של נחמן. גם חברי כנסת מחו על העונש הקל. "העונש המזערי שנגזר ונימוקיו של בית המשפט להקלה בעונש, מקטינים את חומרתו של מעשה האונס", כתבו חברי הכנסת מירב מיכאלי ודוד ביטן בפנייתם לפרקליט המדינה, שי ניצן. "פסיקת בית המשפט בעניין זה חוטאת לאינטרס הציבורי ופוגעת אנושות באמון הציבור במערכת המשפט. ולראיה, יש מחאה של מאות נשים ברשתות החברתיות על העונש המגוחך שקיבל אנס מורשע".

 

"אני את חיי המשכתי". הנאנסת, רוני ריבר ()
"אני את חיי המשכתי". הנאנסת, רוני ריבר

בדצמבר 2015 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב שישה חודשי עבודות שירות על נחמן, שהודה והורשע במסגרת עסקת טיעון באונס ובמעשה מגונה בצעירה. במהלך החקירה נגדו בדקה המשטרה שלוש תלונות של נשים שטענו שהוא טשטש אותן באמצעות סם אונס, אולם בשל קושי בהוכחות הוסר סעיף זה מכתב האישום.

 

בגזר הדין כתבו השופטים רענן בן-יוסף, ציון קפאח ומרים דיסקין: "מעשה האינוס והמעשה המגונה בכוח שביצע הנאשם במתלוננת פגע בערך החברתי המוגן של זכותה לשלמות גופה, נפשה, כבודה וזכותה לפרטיות ולחופש בחירה. הנאשם פגע בערכים יסודיים בכך שניצל האמון שרכשה לו כידידתו ופגע בה מינית. ואולם, מידת הפגיעה בערכים החברתיים אינה ברף הגבוה. הנאשם אמנם ביצע עבירות מין במתלוננת, אך מעבר לאלימות הכרוכה במעשים המיניים מעצם טיבם, לא נגרמו למתלוננת בעטיים נזקים גופניים והפעלת הכוח לא הייתה ברמה גבוהה.

 

הפגנה נגד העונש המקורי והקל שנגזר על נחמן (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
הפגנה נגד העונש המקורי והקל שנגזר על נחמן(צילום: ירון שרון)

"לא קדם למעשה העבירה תכנון שיש בו כדי להחמיר את נסיבותיו בהקשר זה. יש מקום לציין את נסיבות הרקע, ובהן קיומה של מערכת יחסים, גם מינית, בין הנאשם למתלוננת שנמשכה שנים. עובר לאירוע, נסיבות ההגעה לדירה והעובדה ששניהם נכנסו מרצון לישון יחד במיטת המתלוננת כשהם ערומים. מעבר לכך, הקשר ביניהם המשיך להתקיים גם לאחר האירוע, והמתלוננת כבשה תלונתה במשך שנים, ופנתה למשטרה רק לאחר שבאמצעי התקשורת התפרסמו ידיעות על אודות מעורבותו של הנאשם בסדרה של עבירות מין בנשים רבות, פרסום שלא מצא ביטויו בכתב האישום המתוקן ולא בהרשעת הנאשם.

 

"השתכנענו שהפרסומים הנרחבים והמקיפים על אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהות הנאשם ותמונתו והעמדתו במרכז פרשה של ביצוע סידרתי של עבירות מין רבות וקשות על רקע העבירות שבהן הורשע בסופו של הליך, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב".

 

במסגרת הסדר הטיעון בין נחמן לפרקליטות נמחקו שתיים משלוש המתלוננות נגדו, ובכתב אישום מתוקן הוא הורשע בעבירת אונס אחת ומעשה מגונה בכוח לגבי מעשים מ-2009. הטשטוש לא הוזכר כלל בכתב האישום המתוקן. על פי האישום שנותר, הוא והמתלוננת הכירו כמה שנים ואף קיימו בעבר יחסים בהסכמה. הם קבעו להיפגש, שתו אלכוהול ונרדמו עירומים.

כשהתעוררה היא מצאה אותו שוכב עליה ומנסה לפשק את רגליה. היא נמלטה לאמבטיה אך בהמשך הוא ביצע בה עבירת מין חמורה.

 

החקירה המשטרתית בעניינו של נחמן, שניהל צוות חקירה מיוחד במרחב ירקון, החלה לאחר שתי תלונות שהגישו נשים וסיפרו על מקרה דומה. לטענתן הן הכירו אותו באתר היכרויות, שתו ובשלב מסוים מצאו את עצמן ללא בגדים כשהן לא זוכרות מה קרה להן באותן השעות.

 

במשך כמה שבועות ניסתה שוטרת סמויה ליצור קשר עם החשוד. לאחר ששכרו עבורה דירה, שאותה רישתו במצלמות, קבעה איתו השוטרת מפגש. הוא הגיע כשבידו בקבוק שתייה חריפה. רגע לאחר שנכנס לדירה החליטו במשטרה לא לקחת סיכון ועצרו אותו. לאחר פרסום תמונתו החלו להתפרסם תלונות נוספות.

 

נחמן הכחיש את המיוחס לו. סם אונס לא ניתן לאיתור לאחר כמה שעות בגוף. בדיקות המעבדה ששלחו השוטרים לא סיפקו את ההוכחה לשימוש בסם אונס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יניב נחמן, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים