שתף קטע נבחר

99 ימים לבחירות: קלינטון מגדילה את הפער

אחרי תקופה קשה, המועמדת הדמוקרטית ממשיכה להתחזק: לפי סקר CBS היא מובילה בפער של 7% על טראמפ, שבוע בלבד אחרי שהייתה בפיגור משמעותי מולו. לרוב האמריקנים דעה שלילית גם על קלינטון וגם על טראמפ

 

 

99 ימים נותרו לבחירות בארצות הברית, ואחרי תקופה קשה הילרי קלינטון ממשיכה להתחזק. הוועידה הדמוקרטית הובילה לזינוק של קלינטון בסקרים וכעת היא מובילה על דונלד טראמפ בפער משמעותי של שבעה אחוזים. על פי סקר CBS, שפורסם היום (ב') קלינטון זוכה ל-46 אחוזי תמיכה לעומת 39 אחוזים שמקבל טראמפ. אחרי הוועידה הרפובליקנית, ולפני תחילת הוועידה הדמוקרטית, טראמפ זכה לקפיצה משלו ובסקר של CBS נראה אז שוויון.

 

תחילת הקפיצה של קלינטון נראתה כבר בסקר רויטרס שלשום, שנערך במהלך הוועידה הדמוקרטית. אז נראה יתרון של 6% לקלינטון על טראמפ, ושוויון אם מכניסים לתמונה את המועמדים הנוספים - הליברטריאני גארי ג'ונסון ומועמדת הירוקים ג'יל סטיין. כעת נראה יתרון גדול עוד יותר.  

טראמפ וקלינטון. שניהם לא אהודים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ וקלינטון. שניהם לא אהודים(צילום: AFP)
כאשר מכניסים לשיקול את המצביעים שנוטים לתמוך אך עדיין לא החליטו סופית - קלינטון מובילה על טראמפ בסקר CBS בפער של שישה אחוזים. היתרון של קלינטון נותר יציב גם כאשר מוסיפים לסקר את המועמד הליברטריאני גארי ג'ונסון. כל זאת, שבוע בלבד לאחר שסקר CNN הראה יתרון של 5% לטובת טראמפ.

 

עם זאת, לפי סקר CBS עדיין לרוב האמריקנים דעה שלילית על המועמדת הדמוקרטית, לשעבר מזכירת המדינה והגברת הראשונה, גם אחרי הוועידה בפילדלפיה 50% מהמצביעים הרשומים הם בעלי דעה שלילית על קלינטון, לעומת 36% בלבד שדעתם עליה חיובית. בסקר הקודם רק ל-31% הייתה דעה חיובית עליה. מצבו של טראמפ בהיבט זה עוד יותר גרוע. רק ל-31% מהבוחרים דעה חיובית על המועמד הרפובליקני, שיעור דומה לזה שנרשם לפני הוועידה הרפובליקנית. דעתם של 52% עליו - שלילית.

מוביל בקרב לבנים ללא השכלה אקדמית. טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
מוביל בקרב לבנים ללא השכלה אקדמית. טראמפ(צילום: AP)
 

אחרי הוועידה הדמוקרטית קלינטון הגדילה את ההובלה שלה בקרב נשים, אבל עדיין מפגרת מול טראמפ בפער גדול בקרב גברים. טראמפ שמר על היתרון שלו בקרב לבנים ללא תואר אוניברסיטאי, ואילו לקלינטון יתרון בקרב לבנים עם תואר. מוקדם יותר החודש 67% מתומכי ברני סנדרס אמרו כי יבחרו בקלינטון בנובמבר. אחרי הוועידה, ולאחר שסנדרס עצמו קרא להצביע לקלינטון, התמיכה בה בקרב מצביעי סנדרס עלתה ל-73%.

 

ככלל, מרבית האמריקנים כבר החליטו במי יבחרו. 9 מתוך 10 תומכים של קלינטון וטראמפ אמרו כי לא ישנו את דעתם עד הבחירות בנובמבר. הסקר נערך בשלושת הימים האחרונים של יולי בקרב 1,393 מבוגרים, וטעות הדגימה היא 3%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים