שתף קטע נבחר

סופית: בוטלה חובת לימודי ליבה במוסדות חרדיים כתנאי לתקצוב

בתום דיון שנמשך אל תוך הלילה אישרו חברי הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמבטל את הרפורמה שהובילה הממשלה הקודמת. ח"כ קסניה סבטלובה: "חברי הכנסת הצביעו נגד ילדי ישראל"

 

 

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ג') בקריאה שנייה ושלישית את החוק המבטל חובת לימודי ליבה במוסדות החרדים כתנאי לתקצוב. ההצעה עברה בתום דיון לילי ברוב של 41 תומכים מול 28 מתנגדים.

 

להצעה הוצמדה הצעתו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שקובעת כי יבוטלו תנאים הקבועים בחוק בעניין תקצוב מוסדות המלמדים לימודי ליבה, ולחלופין התקצוב יהיה נתון לשיקול דעתו של שר החינוך - שיפעל על פי תקנות קבועות מראש. הצעת החוק מבטלת את הרפורמה שהובילה הממשלה הקודמת, לפיה תקצוב מוסדות החינוך החרדיים ייעשה בהתאם ללמידת מקצועות הליבה.

 

 

היוזמה קודמה באחרונה בניגוד לעמדתו של שר החינוך נפתלי בנט, שאף אמר עליה כשפורסמה לראשונה: "לא יקום ולא יהיה".

  

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה הבוקר כי "חברי הכנסת הצביעו נגד ילדי ישראל, נגד זה שהם ילמדו חס וחלילה אנגלית, חשבון ומדעים. זהו יום עצוב למדינת ישראל כי ביום הזה הקואליציה החליטה לפעול על פי העיקרון השקרי הגורס כי 'בורות זה כוח'".  

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

לימודי הליבה כוללים, בין השאר, מיומנויות למידה וידע בשפות, ספרות, מתמטיקה, טבע, מדע וטכנולוגיה. תזכיר החוק שהופץ בשבוע שעבר מבוסס על אחד הסעיפים המרכזיים שנחתמו בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין יהדות התורה.

 

בעקבות היעדר הסכמות, בסיעות החרדיות הסכימו לדחות מעט את הפצת תזכיר החוק אולם סירבו לותר עליו. הרפורמה הייתה אמורה להיכנס לתוקף במהלך 2017, אולם נבלמה כעת בעקבות דרישה של המפלגות החרדיות שגם עוגנה בהסכמים הקואליציוניים.

 

כעת יועברו סמכויות התקצוב לשר החינוך, והוא יקבע אותו על פי קריטריונים קבועים מראש שיתורגמו לתקנות. כיום לומדים כ-430 אלף תלמידים במוסדות החרדיים, ואילו מוסדות הפטור שעליהם מתבסס התזכיר כוללים כ-30 אלף תלמידים.

 

מיש עתיד נמסר בתגובה כי "ממשלת ישראל מכרה הלילה את עתיד הילדים של כולנו ולקחה מדור שלם את האפשרות לפרנס את עצמו. מילא אם הם לא היו מבינים את הנזק שהם עוללו, אבל כל מי שיושב בממשלה הזאת מבין שהוא גזל מילדי ישראל את הכלים הבסיסיים להשתלבות בשוק העבודה ולפרנסה. ועדיין הם תמכו בחוק כי פשוט לא אכפת להם. כל מה שמעניין אותם זה הפוליטיקה. בשביל להישאר בכיסא, הכל מותר. גם למכור את ילדי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים