שתף קטע נבחר

אבא, זו צפורה: החרדית שצמררה את אייל גולן

במטפחת שעטפה את כל ראשה, בגדים צנועים וגלאם השמור להפרשת חלה בקיסריה - הצליחה המתמודדת החרדית להרטיט לבבות, באודישן שהותיר את השופטים המומים. ל-ynet היא מספרת כי "בעולם שממנו אני באה, מאוד קשה להתפרסם. אז הלכתי לטלוויזיה". צפו ראשונים

 

 

שום דבר לא הכין את קאסט השופטים בתוכנית "אייל גולן קורא לכם", למתמודדת התשיעית (מתוך שמונה, אגב); זו שלא נרשמה אפילו, ועד לשנייה האחרונה עוד התלבטה אם לקחת את המיקרופון או לא. אבל צפורה אבגי (30), שהזכירה לצוות את גרסת המציאות של אסתי "מארץ נהדרת", הוכיחה שמתחת ללבוש החסוד מתחבאת דיווה מזרחית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

ולא סתם דיווה: את שירו של אייל גולן, "ימים יגידו", היא שינתה ל"ימים יגיעו", כדי לתת לו הכשר דתי. אלמנט ההפתעה מצליח להשתמר גם בשיחה בינינו. אחרי השכמה בחמש לפנות בוקר, עם תאומים שמצמיחים שיניים - קול הפעמונים הצלול של אבגי לא רועד אפילו.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 • מופע: מניו-ג'רזי לאיתמר: יעקב שוואקי לא מפחד
 • מוזיקה: ביט-בוקס לפנים: החרדים שנכנסו ל-America's got Talent
 • תופעה: אוי, בוי: הכוכב החרדי שמבלבל את הבנות

   

  היא ירושלמית במקור המתגוררת היום בכרמיאל, ולתוכנית הגיעה אחרי "לא מעט התחבטויות קשות", כדבריה. ל-ynet היא מספרת בכנות על הצעד הלא מובן בכלל, שמביא אישה שומרת תורה ומצוות להופיע בתוכנית שירה, שעה שאיסור "קול באישה ערווה" מרחף ברקע. "הם שמעו אותי פעם אחת ומאוד רצו אותי. בעלי היה זה שדחף, עודד ותמך".

   

  "ראיתי את התוכנית כקרש קפיצה לפרנס את המשפחה שלי" (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
  "ראיתי את התוכנית כקרש קפיצה לפרנס את המשפחה שלי"(צילום: ערוץ 24)

   

  אבל מעבר לחזות החרדית, מייצגת אבגי צד פחות מוכר של נשים מהמגזר המזרחי-חרדי, שעוד לא זכה לנראות טלוויזיונית משמעותית שאינה סאטירית בפריים טיים. לאבגי חשוב להוריד מהשולחן כבר בפתח השיחה את הנושא ההלכתי: "קיבלתי היתר מרב לשיר שירי קודש", היא אומרת ישירות. "גם התוכנית עצמה בנויה בצורה שמתאימה לי מבחינה הלכתית: בנות נפרד ובנים נפרד, וזה גם ערוץ 24, ערוץ אינטימי. אין קהל באולפן אלא רק השופטים. הכל בהיתר", היא מדגישה.

   

  אך ההיתר מהרב לא מספיק כדי להרגיע את החששות מתגובות הציבור. "אני מאמינה שתמיד ידברו, ותמיד יגידו, אבל אני יודעת שמבחינת בורא עולם אני מכוסה, וזה מה שחשוב לי". לשופטים, אגב, הסבירה בהרחבה (עוד לפני שהספיקו לשאול) ש"איך בעלי אמר? אין דבר טמא שיורד מהשמים". והוסיפה: "אפילו אם יירד חזיר עם כנפיים ואזניים מותר לשחוט אותו ולאכול אותו, כי הוא ירד מהשמים". גל אוחובסקי ("המומחה שלנו לענייני טומאות שיורדות מהשמים") פחות התחבר.

   

  "איבדנו את כל רכושנו"

  אחת הסיבות שהובילו להחלטה הדרמטית של אבגי להשתתף בתוכנית, הייתה שריפה שפרצה בביתם לפני קרוב לשנתיים והותירה אותם בחוסר כל. "הייתה לנו דירה חדשה, וקצר ממזגן חדש שהותקן העלה הכל באש. ניצלנו בנס, אבל איבדנו את כל רכושנו. מצאתי את עצמי חודש אחרי לידה של תאומים, בלי מברשת שיניים אפילו. לא היה ביטוח לא כלום. הביאו קצת דברים, אבל לא הייתה שום עזרה כספית מאף גורם. השירה זו הייתה המתנה מבורא עולם. אמרתי לעצמי שמזה אני אצא, ואפרוץ קדימה".

   

  ואבגי אכן לא נחה. "למזלי הספקתי להקליט אלבום לפני שנשרף הבית, אחרת גם את זה לא היה לי. אני מלווה בת מצוות, חינות, ערבי מקווה, הפרשות חלה, מדרשות וסמינרים. עם כל מה שעברתי, ראיתי את התוכנית כקרש קפיצה לפרנס את המשפחה שלי.

   

  "אם למישהו יש בעיה עם זה, אני אומרת: 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'. נשרף לנו הבית, ואני צריכה לפרנס את הילדים שלי. ואם התוכנית של אייל זה יהיה מה שיעזור לי לפרוץ קדימה, ולהצליח להגיע לעוד קהלים - אז אני שם".

   

  "בעולם שממנו אני באה מאוד קשה להתפרסם. אין במה, השירים שלי לא יכולים להיות מושמעים בתחנות רדיו חרדיות כמובן, ובתחום ההופעות לנשים יש שתי זמרות קבועות, וזהו. גם אם תהיה מישהי יותר טובה, לא יזמינו אותה. רוצים שם מישהי שהייתה פעם חילונית מפורסמת בטלוויזיה. אז הלכתי לטלוויזיה. ככה זה עובד אחותי".

   

  "אנשים לא יתקלקלו מלשמוע אותי שרה 'שמע ישראל'"

  את האהבה והכוח להמשיך הלאה, מקבלת אבגי מקהל מקומי שמלווה אותה בצפון. "נשים אומרות לי: את מרגשת אותנו, מחזקת אותנו, מה יותר טוב מזה? יש לי הרבה מאוד נשים חילוניות, מסורתיות ודתיות שבאות ונהנות. עברתי הרבה דברים בחיים, ואני אומרת שתמיד השם נתן לי מתנה, 'הקול' הוא 'מאדון הכל'.

   

  "אם למישהו יש בעיה עם זה, אני אומרת: 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'" (צילום: ערוץ 24) (צילום: ערוץ 24)
  "אם למישהו יש בעיה עם זה, אני אומרת: 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'"(צילום: ערוץ 24)

   

  "היו לי ניסיונות לא פשוטים. אלה נישואים שניים שלי, עם הבעל המדהים והמיוחד שלי. היו תקופות קשות של אי וודאות, של אישה פרודה עם שני ילדים קטנים. עברתי הרבה עד גיל 30. עד היום כשאני שומעת את השירים ששרתי אז, שומעים את הרגש במילים. היום אני רוצה לחזק אחרים, לעשות להם כיף ומרגש".

   

  כמו באודישן – כך בראיון. אבגי מדברת בקצב מרתוני, בהתלהבות. עוד לפני שעולות השאלות – לאבגי יש תשובות, וניכר כי את הדיון סביב ההופעה שלה דווקא בתוכניתה זו, היא כבר מיצתה. בינה לבין עצמה, כמובן. "אני מאמינה שאנשים לא יתקלקלו מלשמוע אותי שרה 'שמע ישראל'", היא אומרת. "זה רק מרגש ומחזק. אני באה לשיר עם הנשמה שלי, לא עם שום דבר חיצוני".

   

  "זה גם לא לחרדים", היא מוסיפה, "אלא לקהל שרגיל לשמוע שירת נשים. זה לא שאני אשיר בפני גברים חרדים. שירי קודש יחזקו את כולם. שירי קודש לקהל לא חרדי, מבחינתי, זה להוריד את השכינה. איך בעלי אומר? אין שום דבר טמא בקול שהוא נטו מתנה שהגיעה לי מהשמים".

   

  • "אייל גולן קורא לכם" ראשון עד שלישי, 18:00 ערוץ 24

 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים