שתף קטע נבחר

נהרסו בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה

כוחות צה"ל, מג"ב והמנהל האזרחי נכנסו הלילה לאזור חברון כדי להרוס את בתיהם של מוחמד וחאלד מחמארה שרצחו ארבעה ישראלים בפיגוע במתחם שרונה בתל אביב בחודש יוני האחרון. כך נראתה הפעילות

 

כוחות צה"ל ולוחמי מג"ב בשיתוף המנהל האזרחי הרסו הלילה (ה') את בתיהם של המחבלים שביצעו את הפיגוע הקטלני במתחם שרונה בתל אביב בחודש יוני האחרון ורצחו ארבעה ישראלים. הכוחות הרסו את הבתים של מוחמד מחאמרה בחירבת רקעה שבאזור חברון ושל בן דודו, חאלד מחאמרה, בכפר יטא.

 

בניגוד לפעמים קודמות, הפעם נדרש לכוחות הביטחון זמן קצר יחסית להרוס בית מחבל - פחות מחודשיים ממועד הפיגוע, בעוד במקרים הקודמים הדבר התעכב, בין היתר בשל אילוצים משפטיים. הכוחות שהרסו הלילה את שני הבתים בדרום הר חברון היו מגדוד 50 של הנח"ל, מפלוגת ההנדסה של אוגדת איו"ש ומהיחידות אגוז ויהל"ם. הם לא נתקלו בהתנגדות או בהפרות סדר, והשתמשו בדחפורים ובמטעני חבלה לצורך ביצוע משימתם. על פי צה"ל, חלה ירידה משמעותית בכמות הפיגועים בחודשים האחרונים - מ-70 פיגועים באוקטובר לשישה פיגועים בחודש האחרון.

 

לפני חודש הוגש כתב אישום נגד שני המחבלים ובו נחשף כי היה אמור לפעול איתם מחבל נוסף, חברם יונס זין שגם כן הואשם. התכנון המקורי שלהם היה לפתוח באש בתוך הרכבת ולבצע רצח המוני. חקירת שב"כ העלתה כי המחבלים ביצעו את הפיגוע בהשראת דאעש. ארבעת הישראלים שנרצחו היו עידו בן ארי (42) מרמת גן, אילנה נבעה (39) מתל אביב, מיכאל פייגה (58) מרמת גן, ומילה מישייב (32) מראשון לציון.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

נרצחי הפיגוע בשרונה (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון) (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון)
נרצחי הפיגוע בשרונה(צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון)

בכתב האישום נכתב כי השניים פנו לחברם, יונס זין, אף הוא תושב יטא, כדי לבצע את הפיגוע. הם תכננו לבצע אותו בתוך הרכבת, ולשם כך אספו מידע על לוחות זמנים, מסלולים, כניסות ויציאות, שערי הכניסה וכמויות הנוסעים בתחנות השונות. בעקבות זאת החליטו כי יבצעו את הפיגוע בקו רכבת הנוסעים מתל אביב לחיפה.

 

כחלק מההכנות לפיגוע קנו השניים סכינים באורך 30 ס"מ. בנוסף רכשו חליפות, שעונים, תיקי עור, נעליים ומשקפיים ב-2,600 שקל. פרט לכך הם קנו רעל עכברים כדי שיוכלו לעשות שימוש בסכינים הטבלות ברעל ולדקור באמצעותן ישראלים נוספים כדי להעצים את הנזק ההמוני. תמורת שניים מכלי הנשק הם שילמו 4,000 שקל.

בני הדודים מחאמרה שביצעו את הפיגוע וחברם שסייע יונס זין (באמצע) (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
בני הדודים מחאמרה שביצעו את הפיגוע וחברם שסייע יונס זין (באמצע)(צילום: מוטי קמחי )

הם ערכו אימוני ירי שנועדו לבדוק את תקינות כלי הנשק והחביאו אצל יונס זין את כלי הנשק, התחמושת, הסכינים, הרעל והציוד. בסופו של דבר, עם זאת, הם מנעו ממנו לצאת לפיגוע עקב חובות כספיים, שעל פי האמונה המוסלמית מונעים ממנו להיות שהיד.

 

הם רכשו שני רובי קרל גוסטב מאולתרים שיוצרו במחרטה לייצור נשק בעיירה יטא שבה הם התגוררו, והוכנסו לתחומי הקו הירוק על ידי סאלים מוגנה, מסיע שב"חים תושב המקום. הוא העביר אותם במכוניתו דרך פרצה בגדר קו התפר בדרום הר חברון, ליד היישוב מצודות יהודה, עד לדירת שב"חים בייישוב הבדואי שגב שלום.

 

לאחר כמה שעות של התארגנות בדירה נסעו השניים לבאר שבע בקו 53 והתכוונו לעלות על רכבת, אך שינו את תוכניתם בגלל הבידוק הקפדני. הם נסעו במונית מבאר שבע לתל אביב במטרה לבצע פיגוע ביעד מרכזי והומה אדם. נהג המונית לא יואשם מאחר שלא ידע או חשד שמדובר במחבלים. הם סיפרו בחקירתם כי בחרו להתלבש בהידור כי הם רצו להיטמע בקלות כ"אנשי עסקים" או "עורכי דין". בתל אביב ירדו סמוך לתחנת רכבת השלום ושאלו אנשים היכן יש מסעדות ובתי קפה, ולאור המידע שקיבלו צעדו לשרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעילות הריסת הבתים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים