שתף קטע נבחר

הכליזמר עושה קאמבק

רק אחרי שהגיע מישראל לניו יורק גילה אלון נחושתן את הכליזמר הכל כך יהודי. עכשיו כבר יש לו להקה והוא מביא איתה את בשורת הכלי עם השורשים

מתחם הענק של סיטי ווינרי מארח בימי ראשון לאורך השנה גם אמנים מוכרים כמו דיוויד ברוזה ופול סיימון, וביום ראשון הקרוב יציעו בראנץ’, מתחם משחקים לילדים והופעה של להקת טלאט, שבראשה האמן הישראלי אלון נחושתן.

 

נחושתן, נגן כליזמר, הפך כבר מזמן לאמן הבית במקום ומופיע בסיטי ווינרי לעיתים קרובות. "זו כבר הפכה מסורת של ממש", הוא מספר, “אני נהנה להגיע להופעת הבראנץ’. המתחם מאוד רחב והאופי שלו מאוד ייחודי בניו יורק".

 

הכליזמר הוא לא כלי שנחושתן גילה בבית, בישראל, למעשה, רק כאן בניו יורק, מצא שהכלי מחבר אותו לשורשים. "בתור ישראלי בארץ לא הייתי עסוק בלחפש את הזהות שלי, רק כשהייתי קצת מחוצה לה התחלתי לחפש את מה שחסר ולשאול שאלות. ההורים שלי ממזרח אירופה, אבל בבית לא שמענו מוזיקה יהודית, רק מוזיקה קלאסית ומעט ג'אז. מעולם לא הייתי בפסטיבל הכליזמר בצפת, ורק בבוסטון בזמן הלימודים, התחיל לעניין אותי ליצור מוזיקה שתשקף את הזהות היהודית שלי ללא שימוש במילים, ללא שימוש בעברית. התחלתי לשלב סולמות יהודיים ומקצבי פריילעך ביצירות שכתבתי וביצעתי".

 

בישראל למד להיות אמן קלאסי באקדמיה למוזיקה בירושלים וזה היה הכיוון הטבעי עבורו, כך הוא מספר. כשהתקבל לתואר שני במחלקה לאלתור עכשווי בבית הספר "ניו אינגלנד קונסרבטורי" בבוסטון החל לפזול לכיוונים מוזיקלים שונים."שם אין הפרדה בין מוזיקאים של ג'אז לקלאסיים, כולם לומדים ביחד את ההיסטוריה ואת הטכניקות של כל הזרמים. העניין שלי בז'אז הלך וגדל".

 

בניו יורק לכל קהל יש ז'אנר. נחושתן ()
בניו יורק לכל קהל יש ז'אנר. נחושתן

 

בעשור האחרון מאז שסיים את לימודים בהצלחה הוא גר ומנגן בניו יורק. היה לו ברור שרק כאן הוא יוכל לשלב את הסגנונות השונים שאהב ושיהיה מי שיתחבר אליהם. "כאן השתחררתי מהרצון להיות קומוניקטיבי דרך המוזיקה, בלי לחשוב אם זה מוכר או כולם אוהבים. למדתי לנטרל את השיקול של מה אנשים יאהבו. תמיד חששתי להפתיע או לעשות דברים אוונגרדים, אבל היום אני יודע שהכוונה נותנת אמונה. כאן בניו יורק יש קהל לכל ז'אנר, לכן גם יש חופש לעשות את זה".

 

התעוזה של נחושתן הובילה אותה לחקירה עמוקה של הכליזמר. והעבר הפך עבורו לעתיד. "בשנים האחרונות יש פריחה של מוזיקה יהודית וכליזמרים והרבה שגילו את הכלי. הוא מזוהה עם מוזיקה יהודית, אבל צריך לזכור שההגדרה של מוזיקה יהודית היא מוזיקה שמנוגנת על ידי יהודים. לכלי הזה נמשכים היום כולם. הכלי מוציא צלילים מאוד גלותיים אבל אני באתי מכיוון תנ"כי ועבדתי על פירוק של סולמות והמצאתי אקורדים משלי והופתעתי לשמוע מה יצא מתוך הכליזמר".

במופע, כמו בכל מופע, הוא כבר יודע שיהיו אלו שיחכו לשמוע הבא נגילה ושירים שכמותו, אבל הוא יילך יותר לכיוון של מתי כספי, שישו את ירושלים וסגנונות שמוכרים לנו מישראל.

 

"הופתעתי לשמוע מה יצא מתוך הכליזמר". אלון נחושתן ()
"הופתעתי לשמוע מה יצא מתוך הכליזמר". אלון נחושתן

 

הניסיון העשיר של נחושתן במוזיקה קלאסית מאפשר לו לתת למאזינים טעימה של מוזיקה חדשה, שדרך הבסיס הקלאסי הצליח למצוא עבורה מסלול לצלילים חדשים. לאחר שסיים את לימודיו בניו אינגלנד, ולמד עם כמה אגדות פסנתר כמו פול בליי, דנילו פרז, פרד הרש או אורי קיין, הקים את הלהקה איתה מופיע ברחבי העולם. בניו יורק הספיקה הלהקה לפתוח את הופעתו של טוני בנט, להופיע בקרנגי הול, במרכז הג'אז בלינקולן, בבלו נוט ועוד. הלהקה ידועה כמובילת מוזיקה גלובלית ובין השאר עם נחושתן ינגנו בסיטי ווינרי נגנים מארגנטינה וצ'ילה.

 

המופע ייערך במסגרת חגיגות היידיש בעיר בעלות של 10 דולר בלבד ולכבוד הפסטיבל מכין נחושתן את האינטרפטציה שלו לשני שירי יידיש מוכרים ועתיקים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופע מיוחד בראשון. אלון נחושתן
מומלצים