שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רוצים חוות דעת מרופא מומחה? תשלמו יותר

  משרד הבריאות דרש מקופות החולים לייקר את ההשתתפות העצמית למבקשים חוות דעת רפואית. המחיר החדש: 500־170 שקל

  במסגרת הרפורמה בניתוחים הפרטיים ("הסדר החזר"), שנכנסה לתוקף ב־1 ביולי, נקבע שלא ניתן יהיה עוד ללכת לרופא מנתח באופן פרטי ולקבל החזר מקופת החולים על ידי הצגת חשבונית, ואפשר יהיה לבחור מנתח רק מתוך רשימה סגורה של הקופה. אלא שבעקבות תלונות שהגיעו למערכת מתברר שבמסגרת הרפורמה משרד הבריאות גם אישר לקופות החולים להעלות את מחירי ההשתתפות העצמית למי שמבקשים לקבל חוות דעת רפואית ממומחה.

   

  כך למשל בכללית שירותי בריאות היה נהוג עד עכשיו לשלם 120 שקל עבור קבלת ייעוץ, אבל מ־1 באוגוסט התעדכנו התעריפים והמחיר טיפס ל־170 שקל לייעוץ גם עבור רופאים מייעצים ולא רק עבור רופאים מנתחים. גורמים בקופת החולים טענו שהם דווקא ניסו להתנגד להתייקרות במחיר ההשתתפות העצמית כדי למנוע כעס של מבוטחים ואולי פגיעה בשירותי הייעוץ, אולם דווקא במשרד הבריאות התעקשו לחייב לבצע את ההעלאה.

   

   ( )

   

  קראו עוד

  מדריך: איך לקבל חוות דעת שנייה רפואית?

  15 בדיקות שמבצע רופא משפחה - ומה משמעותן 

   

  בלאומית לא הייתה רשימת מומחים סגורה עבור ייעוץ עד כה, וכעת דמי ההשתתפות העצמית עבור קבלת ייעוץ ממומחה יעמדו על 200 שקל. לפי אתר האינטרנט

  של קופת חולים מאוחדת מחירי ההשתתפות העצמית ינועו בין 200 ל־250 שקל בהתאם לרופא המייעץ ובמכבי שירותי בריאות המחירים נעים בין 300 ל־500 שקל עבור ייעוץ מרופא.

   

  לפני הרפורמה מבוטח של מכבי היה יכול לקבל ייעוץ מכל רופא, לא משנה מה מחירו ולקבל החזר של 600 שקל, כך שאם ביקור אצל רופא עולה 800 שקל, בפועל הוא שילם 200 שקל. כיום בחלק מהמקרים מטופל שייגש לאותו רופא ויבקש חוות דעת רפואית עלול לשלם בחלק מהמקרים בפועל גם 400 שקל, כפול ממה ששילם עד עכשיו. בחלק מהמקרים יש גם ירידה במחיר – תלוי במחיר שגבה הרופא.

   

  "עליית המחירים היא כדי שהמטופלים יחשבו פעמיים"

  ההערכות הן שמכבי גובה את המחירים הגבוהים ביותר מאחר שעד עתה לא היו לקופה הסדרים עם רופאים פרטיים שלא נכללו ב"ארגון הרופאים העצמאיים של מכבי" ולכן במהלך המו"מ היה למכבי קשה יותר לקבל מחירים אטרקטיביים יותר.

   

   

  "נדהמתי לגלות שהמחיר של שירות הייעוץ עלה ב־50 שקל", אומרת שושנה מרמת גן מבוטחת בשירותי בריאות כללית, "גם ככה ההוצאה הפרטית לבריאות בישראל היא מהגבוהות בעולם, אז מדוע אושר לקופות החולים לייקר את שירותי הייעוץ?" גם אביתר לוי תושב הדרום ומבוטח במכבי שירותי בריאות זועם: "לשלם 400 שקל עבור שירות ייעוץ נראה לי לא הגיוני. אם אני מחזיק בביטוח משלים ומשלם עשרות שקלים בכל חודש, למה אני נדרש לשלם סכום כזה כשאני מבקש לראות רופא מומחה?"

   

  גורמים במשרד הבריאות טענו שעליית המחירים נובעת מהחשש שהעלות הנמוכה עד כה תגרום להרבה מטופלים להעדיף לפגוש את הרופאים שלהם באופן פרטי דרך הביטוח המשלים – במקום במערכת הציבורית. "עליית המחירים נועדה לשים חסם שנועד שיגרום למטופלים לחשוב פעמיים לפני שהם הולכים לייעוץ דרך הביטוח המשלים", אמרו גורמים במשרד.

   

  פורום הרופאים לחיזוק הרפואה ומעמד הרופא מברך את קופות החולים על כך שלבסוף הבינו שרפורמת הבריאות האחרונה של משרד האוצר מגלגלת עול נוסף על אזרחי ישראל, מגדילה את ההוצאה הפרטית לבריאות ופוגעה בשירותי הבריאות הנוספים הניתנים במסגרת קופות החולים.

   

  ובינתיים המתמחים נאבקים על תנאי העסקתם. צפו:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  תשלמו יותר על חוות דעת ממומחה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים