שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אות לגיון הכבוד הצרפתי לסופר אהרן אפלפלד

  חתן פרס ישראל, הסופר אהרן אפלפלד, מונה לקצין במסדר הלאומי של לגיון הכבוד הצרפתי. את המינוי אישר נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. בין הישראלים שזכו בעיטור החשוב ביותר בצרפת: משה דיין, שמעון פרס ועמוס עוז

   

  הסופר אהרן אפלפלד מונה לקצין במסדר הלאומי של לגיון הכבוד הצרפתי, כך התבשר בעצמו בימים האחרונים. לגיון הכבוד או המסדר הלאומי של הלגיון הכבוד (Ordre national de la Légion d'honneur) הוא העיטור החשוב ביותר בצרפת והוא מוענק מאז שנת 1802, בה נוסד על ידי נפוליאון כהוקרה לשירות צבאי ותרומה אזרחית. ללגיון הכבוד הצרפתי חמש דרגות: אביר, קצין, מפקד, קצין גבוה, הצלב הגדול.

   

  במכתב שקיבל אפלפלד מהקונסול הכללי הצרפתי בירושלים נכתב: "אני מעביר לך את ברכותי הנלהבות על מינוי זה, המעיד, ללא עוררין, על ההכרה שרוחשת הרפובליקה הצרפתית ליצירה הספרותית הגדולה שלך והקשר שלה לצרפת". אפלפלד הוא לא הישראלי הראשון שזוכה להיכלל במסדר הכבוד הצרפתי. קדמו לו משה דיין, שמעון פרס, עמוס עוז, דניאל בירנבוים, אהרן ברק, הרב ישראל מאיר לאו ועוד. 

  אפלפלד. הכבוד הגבוה ביותר (צילום: עדו פרץ) (צילום: עדו פרץ)
  אפלפלד. הכבוד הגבוה ביותר(צילום: עדו פרץ)

  עיטור זה הוא אחד מאותות הכבוד החשובים ביותר להם זכה אפלפלד עד כה. בנוסף, הוא עוטר פרס אנה פרנק (בו זכה פעמיים), פרס היצירה מטעם ראש הממשלה (1969), פרס ביאליק, פרס ברנר ופרס ישראל לספרות (תשמ"ג). בנוסף, זכה הסופר הוותיק בפרס האיטלקי היוקרתי Premio Grinzane Cavour, בו זכו עד כה בין היתר הסופרים טוני מוריסון, ז'וז'ה סרמאגו וגינטר גראס.

   

  אהרן אפלפלד הוא אחד מהסופרים העבריים הפוריים והמוערכים ביותר. מאז 1979 הוא משמש פרופ' לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובעל תארי דוקטור כבוד של האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת ברנדייס, אוניברסיטת בר-אילן, הסמינר התיאולוגי היהודי, ישיבה יוניברסיטי וההיברו יויון קולג'. במלחמת העולם השנייה הוגלה אפלפלד לטרנסניסטריה, נותק ממשפחתו ונדד לבדו, כנער צעיר, ברחבי אוקראינה. ב-1946 עלה לארץ והוא בן ארבע-עשרה. כיום הוא מתגורר במבשרת שליד ירושלים. בין ספריו: "פולין ארץ ירוקה", "קאטרינה", "עד שיעלה עמוד השחר", "בגיא הפורח" ועוד.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  אפלפלד. כבוד אמיתי
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים