שתף קטע נבחר

כך נראה מעגן הקומנדו שבנה חמאס מכספי האו"ם

במהלך הסברתי חריג פרסם צה"ל צילום אוויר של המעגנה שהכשיר הארגון ברצועה. על פי שב"כ, היא מומנה על ידי מהנדס מג'בליה שהועסק באו"ם. לפי הערכות בצה"ל, הזרוע הימית החשאית של חמאס מתבססת על ציוד צלילה ולחימה תת-ימי משוכלל

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

כחלק ממאמצי ההסברה הבינלאומיים, פרסם אמש (יום ג') צה"ל באופן חריג ציוץ באנגלית בחשבון הטוויטר שלו, שבו חשף תצלום אווירי של המעגנה (מרינה) שנבנתה עבור הזרוע הצבאית של חמאס בצפון הרצועה - במימון הכספים של סוכנות הפיתוח של האו"ם. בתצלום האווירי ניתן לראות את לשון הרציף שיוצאת לים, לא רחוק מחוף זיקים ואשקלון, וכן את מגדל הפיקוח והתצפית של המעגנה.

 

על פי כתב אישום שהוגש בעקבות חקירת שב"כ, ואחיד בורש, מהנדס בן 38 מג'בליה, העביר את משאבי הסיוע של סוכנות האו"ם שבה הועסק (UNDP) לטובת הקמת המעגנה, שיכולה לשמש בין היתר את יחידת הקומנדו הימי המשתדרגת של הארגון לפעילות מבצעית עתידית וליציאה לאימונים.

 

גורם בכיר בחיל הים אמר השנה ל-ynet שחמאס השקיע משאבים רבים ביחידת הקומנדו, תוך מקצה שיפורים והפקת לקחים מטבילת האש הראשונה שלו בחדירה לחוף זיקים במבצע צוק איתן לפני שנתיים.

המהנדס וחיד בורש. נאשם בהשגת המימון למעגנה (צילום: AFP, שב"כ) (צילום: AFP, שב
המהנדס וחיד בורש. נאשם בהשגת המימון למעגנה(צילום: AFP, שב"כ)

 

 

לפי הערכות בצה"ל, הזרוע הימית החשאית של חמאס מתבססת על ציוד צלילה ולחימה תת-ימי משוכלל, והיא כוללת מאות לוחמים שמתאמנים על החוף העזתי ובים עצמו.

 

מחקירתו של בורש עלה עוד מידע על מקרים שבהם ניצל חמאס את הסוכנות לצרכיו. כך למשל, כאשר התגלו אמצעי לחימה או פתחי מנהרות בבתים שטופלו על ידי ה-UNDP, היה חמאס משתלט על אתר העבודה ולוקח את השלל לידיו. זאת בניגוד לנהלים הברורים של האו"ם הקובעים כי יש לדווח על כך לצורך סילוק אמצעי לחימה והשמדתם.

 

חמאס הכחיש את ההאשמות מצד ישראל: "מדובר בטענות שקריות ואין להן כל בסיס. הטענות האלה הן חלק מהתוכנית הישראלית להגביר את המצור על רצועת עזה באמצעות רדיפת מוסדות הסיוע הבינלאומיים הפועלים ברצועה והפעלת לחץ עליהם. אנו מזהירים את הכיבוש הישראלי מפני המשך המדיניות הזו, וקוראים לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה על הצעדים הישראליים הללו, שיובילו להשלכות חמורות אם הם יימשכו".

 

ממשרד החוץ נמסר כי דבר מעצרו של בורש נמסר לבכירי לשכתו של מזכ"ל האו"ם ולראשי סוכנות הסיוע שלו. "אנו מצפים מהאו"ם ובמיוחד מסוכנות הסיוע לגינוי חד-משמעי של חמאס על הניצול לרעה של מנגנוני הסיוע, ולפעולה של ממש על מנת להבטיח שפעילות הומניטרית מגיעה לאלו שזקוקים לה, ולא לראשי הטרור של חמאס".


פורסם לראשונה 09/08/2016 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תצלום האוויר שפרסם צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים