שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפול מיני עם סרוגייט: ממש לא מה שחשבתם

  זה לא בדיוק טיפול פסיכולוגי, זה לא חייב להיות טיפול זוגי, זה בטח לא ייגמר בסקס, אבל טיפול מיני יכול להיות הדבר הכי טוב שתעשו לחיי האהבה שלכם. כתבת זמנים מודרניים שאלה את המומחים וקיבצה עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מתחילים

  המחשבה על טיפול מיני נוטה לעורר ברובנו תחושות מנוגדות: סקרנות ממגנטת ורתיעה מאוימת. אנחנו רוצים לחשוב שהכל בסדר בחיי המין שלנו, אבל עמוק בפנים חשים לפעמים שבעצם יכול להיות הרבה יותר מסעיר בין הסדינים. המחשבה על לדבר על זה, בקול רם, מול גורם מקצועי אבל זר, עלולה בהחלט להביך.

   

  פנינו אל פרופ' רפי חרותי, רופא שיקום ומטפל מיני מוסמך, מנהל המרפאה לטיפול ושיקום מיני במרכז הרפואי רעות ויו"ר איט"ם (האגודה הישראלית לטיפול מיני), המטפלות בזוגיות ומיניות גאולה פלדמן ודורית משעל, גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית בבית החולים שיבא וד"ר עידן מיליצ'ר, אחראי מרפאת סקסולוגיה אנאורגנית לגברים במרכז הרפואי תל־אביב, בבקשה לפזר את הערפל ולספר לנו דברים שכדאי לדעת על הטיפול המיני. הידע, כידוע, מפיג חרדות.

   

  1. אתם לא אמורים לחוות אורגזמה אצל המטפל המיני שלכם

  מטפל מיני מוסמך ומקצועי לא אמור להפשיט אתכם או לגעת בכם או להביא אתכם לאורגזמה. מטפלים מיניים בעלי רקע בפסיכותרפיה (כמו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שעברו הכשרה סקסולוגית) אינם רשאים לגעת בכם, וגם אצל מטפלים מיניים בעלי הסמכה כרופאים לא אמור להתקיים כלל גירוי מיני בקליניקה, אם כי הם רשאים לפי החוק לבצע בדיקה גופנית. גם בפיזיותרפיה המוצעת לנשים הסובלות מווגיניסמוס (כאבים בחדירה), ניתנים הסברים לגבי העבודה עם מאמנים להרחבת פתח הנרתיק, אולם התרגול אמור להתבצע עצמאית, לא לעיני המטפל/ת.

   

  קראו עוד בנושא:

  נשים בסקס: בעיות שכיחות במיטה, ואיך פותרים אותן

  12 סיבות בריאות מדוע כדאי לעשות סקס 

  הסקסולוגית לימור בלוקמן: "300 טיפים לסקס מהנה"

   

  2. לא תידרשו לקיים יחסי מין בקליניקה

  בשום שלב בטיפול המיני לא תתבקשו לתרגל תנוחות מיניות לעיני המטפל. ככלל, לא פותרים את הבעיה התפקודית באופן מעשי במרחב הבטוח והנינוח של הטיפול עצמו, רק בבית.

   

  3. יש שיעורי בית

  בניגוד לטיפול הפסיכותרפי הקלאסי, הטיפול המיני כרוך לרוב במשימות שתצטרכו לבצע אחרי הסשן השבועי, בדל"ת אמות. אופי המשימות תלוי בשלב הטיפול ובתכנים שיעלו בו. זה יכול להיות תרגול של שיחה זוגית בונה במקום ביקורתית, או שימוש בטכניקת המיקוד החושי, שהגו חוקרי המיניות מאסטרס וג'ונסון ומטרתה לשפר את התקשורת המינית בין בני זוג. כדי לצמצם את החרדה בחדר המיטות, כשיש כזאת, תקבלו תרגילים כמו ללטף את כפות הידיים אחד של השני בלבוש מלא בתחילת הדרך, ותגיעו עם הזמן גם לליטופים הדדיים בעירום מלא והתנסות בתנוחות מיניות לבחירתכם. כן תידרשו לחשוב, להיזכר, לשוחח, לקרוא ולהיות ערים לתחושות ולמחשבות שלכם ושל בני זוגכם. ייתכן גם שתתבקשו לעשות דיאטת טכנולוגיה (להתנתק מהסמארטפון לשעה ביום, למשל) כדי לצמצם את השתלטותה על האינטימיות.

   

  4. מין הוא רק חלק מהמיניות

  המונח הלועזי "סקסולוגיה" הוא תרגום של Sexuality, מיניות, ולא בא מהמילה Sex. הגדרת המיניות רחבה בהרבה וכוללת מרכיבים חברתיים, רגשיים, אינטלקטואליים, גופניים ועוד, המובילים לגיבוש תחושות הנשיות או הגבריות שלנו. המין הוא ההיבט התפקודי של המפגש המיני והוא מושפע מהמיניות שלנו, שקיימת בנו מרגע הלידה וקשורה לחינוך שקיבלנו, לגילויי החיבה בין הורינו, לחוויות הנאה מהגוף שחווינו, או שלא, כילדים, מהדרך שבה נגעו בנו והתייחסו אלינו. כל אלה יקבלו ביטוי, באופן לא מודע ולא רצוני, בפרקטיקת המין שלנו, ששייכת כמובן לעולמנו כבוגרים. לכן, הטיפול המיני מוקדש להבנת הקושי סביב תפקוד או אי־תפקוד מיני, בירור הסיבות לו וחיפוש דרכים לשפר אותו או להתגבר עליו.

   

  לכו תדעו, אתם עוד עשויים להיות מופתעים. טיפול מיני (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  לכו תדעו, אתם עוד עשויים להיות מופתעים. טיפול מיני(צילום: Shutterstock)

   

  5. לא תדברו רק על תנוחות

  עקרונית, הטיפול המיני לא עוסק בתנוחות מיניות ומטרתו המרכזית היא לשפר את התקשורת ברמותיה השונות: היומיומית, הזוגית, האינטימית והמינית, כשמתוך השיפור הזה נגזרת ההשפעה המיטיבה על חיין המין. תנוחות מיניות לא יהיו מוקד הטיפול, בעיקר משום שאי־אפשר לתרגל תנוחות חדשות כשרבים על מי יוריד את הזבל.

   

  6. טיפול מיני יכול להתאים גם למי שאינם בזוגיות וגם לבתולים

  לא פעם, אומרים המומחים, החשש להיכנס לקשר זוגי נובע מחרדת ביצוע כלשהי הקשורה במיניות או מחרדה חברתית. במצב כזה יעבדו המטפל והמטופל על הסיבות לאותה חרדה (פחד מכאב, דימוי עצמי ירוד, טראומת עבר וכו') וינסו לנטרל אותן בשיחות. מתוך השיפור ביחסינו עם עצמנו, עם המיניות שלנו, נפתח הפתח למערכות יחסים זוגיות ומיניות עתידיות. התהליך הטיפולי עשוי לכלול, במצבים כאלה, ליווי בבניית כרטיס באתר היכרויות, תרגול ההצגה העצמית בדייטים, ניתוח דייטים כושלים ותיקון טעויות. הכלל הוא שעדיף למטופל נטול ניסיון זוגי לחוות עשרה דייטים כושלים (וללמוד מהם) מאשר להימנע.

   

  7. טיפול מיני עשוי לסייע במקרים של בלבול באשר להעדפה המינית

  רבים נוטים לחוות מצוקה בעקבות הבלבול הפרטי שלהם מול נטייתם המינית, שמעוררת בהם מבוכה ובושה. לעיתים, קשיי התפקוד נובעים מהספקות לגבי ההעדפה המינית. במקרים כאלה אין טעם לחכות שההבנה לגבי הנטייה המינית תופיע מעצמה ורק אז לגשת לטפל בבעיות התפקוד - הטיפול עצמו עוסק בבירור הזהות וההעדפה המינית. הקושי הגופני הוא לרוב ביטוי לחשש מנגיעה בסוגיה וייתכן מאוד שתחושו הקלה בשיחה על הדברים וקבלת לגיטימציה מאיש המקצוע.

   

  8. תרגישו חופשי לדבר על כל פנטזיה/פטיש/העדפה מינית

  שיפוטיות היא חריגה מגבולות האתיקה, בכל מה שקשור לטיפול מיני. זה אומר שמותר ורצוי לתת ביטוי לכל אחת מההעדפות שלכם, גם אם היא נראית לכם חריגה ומביכה (בספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM 5 מצוינות קרוב ל־130 העדפות מיניות חריגות. נראה אתכם מפתיעים את המטפלים). כל עוד הדברים נמצאים בטווח החוקי - המטפל לא יקבע בשבילכם גבולות של מותר ואסור. זה בסדר להיות בן 20 ולהימשך לבנות 60 (ולהפך), להתגרות מזה שהוא משתין לך על הפרצוף או לרצות לעשות סקס עם אישה כשאתה עצמך לבוש בלבני נשים. המטפלים המיניים יספגו הכל וישאירו את דעתם האישית על ההעדפה שלכם מחוץ לחדר. נרמול הדברים והעברת המסר שהכל לגיטימי, הם מסבירים, הם חלק מהתהליך הטיפולי שתכליתו לגרום לכל אדם לחוש בטוח בעצמו ובמיניותו.

   

  9. אתם עשויים להיות מופתעים ממה שתגלו על בני הזוג שלכם

  גם כשאתם כבר שנים ארוכות יחד, ונדמה לכם שאתם יודעים הכל על העזר כנגדכם, לא מן הנמנע שתשמעו דברים שלא דמיינתם. למשל, שהאישה שחשבת שהיא א־מינית, כיוון שנענתה בקושי לניסיונותיך ליזום סקס, בעצם מפנטזת בסתר על מין בשלישייה, שהוא מאונן מדי לילה במקלחת ועוד ועוד.

   

  הנינוחות בדיבור על מיניות ומין שנוצרת בקליניקה של המטפל המיני מאפשרת במקרים רבים גילוי עולם מיני עצמאי של האדם שאיתו חולקים מיטה. זה תמיד מעניין, לפעמים זה אפילו מסעיר.

   

  10. טיפול מיני יכול להיות קצר מועד

  בהיעדר מרכיב נפשי עמוק ובהתאם להעדפת המטופלים, יכול הטיפול המיני להיות ממוקד, ענייני וכזה שכולל כעשר פגישות בלבד. במקרים כמו הפרעה בשפיכה, וגיניסמוס, חרדת ביצוע וכו', הטיפול עשוי להיות התנהגותי וההגעה לפתרון מהירה. אולם כשעולים תכנים מורכבים יותר, כגון ניצול מיני, תידרש בדרך כלל פסיכותרפיה והתהליך יהיה ממושך יותר.

   

  11. לא רק הטנגו מחייב שניים, גם הבעיות המיניות

  טיפול מיני יסייע לכם לחלוק עם הפרטנר שלכם את האחריות לבעיה המינית שממנה אתם סובלים ואת האשמה שמתעוררת בכם בגללה. כמו שחוויה שלילית במסעדה בהכרח תפגע בהתלהבות שלכם מהאוכל, כך גם במיטה. אם אתה יודע שכואב לה כשאתה מנסה לחדור לתוכה, ומתוך אהבה והתחשבות אתה זהיר מאוד ומאבד את הזקפה, הבעיה בעצם משותפת. כדי לצאת מהמעגל השלילי הזה, צריך להכיר אותו. וזה בדיוק מה שיאפשר הטיפול המיני.

   

  12. אבל לא חייבים להגיע עם בן הזוג לטיפול המיני

  זה עדיף, כמובן, כי בעיה מינית שממנה סובל אחד מבני הזוג בהכרח משפיעה על האחר, גם אם אינה מדוברת - אבל זה לא הכרחי. כשהצד השני מסרב להגיע לטיפול, אפשר לעבוד עצמאית עם המטפל המיני, לקבל ממנו הדרכה ועצות עשה ואל תעשה עם הפרטנר ובדרך עקיפה להתאים את הטיפול גם לצרכיו של הסרבן ואפילו להגיע לפתרון.

   

  13. בטיפול מיני המטפל מדבר. לא מעט

  אחרי המבוכה והחרדה, הצפת הבעיה, קבלת הלגיטימציה והרגיעה, מגיע שלב שהוא ייחודי לטיפול המיני. בשונה מטיפולים רגילים, המטפל מדבר והרבה. הוא מסביר מה היא מיניות תקינה, מדבר על הבעיה המינית שלכם כפי שהיא מתוארת ומוסברת בספרות המקצועית, סוקר דרכי טיפול, מעניק עצות ספציפיות ובמידת הצורך נעזר ברקע הפסיכולוגי שלו ונובר איתכם בנבכי הנפש.

   

  14. סרוגייט זה ממש לא שירותי מין

  טיפול באמצעות בן זוג חלופי נחשב לרולס רויס של הטיפול המיני, והוא מיועד לתרגול מיומנויות אינטימיות וזוגיות. זה עשוי לכלול תרגול הזמנה לדייט, התנהגות בדייט, מעבר ממגע בסיסי לסקס וכו'. הטיפול מבוצע בידי אנשים שהוכשרו לכך ומפוקח כל העת על ידי מטפלים מיניים מוסמכים. הוא אינו מתאים לטיפול בכל בעיה ואינו חלק אינטגרלי מכל טיפול מיני. והתשובה היא כן, זה מגיע בדרך כלל לקיום יחסי מין, אבל אלה מסמנים את סיום הטיפול.

   

  ומהן 30 שאלות הסקס הכי מגוגלות? צפו

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  הדבר הכי טוב שיכול לקרות לחיי האהבה שלכם
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים