שתף קטע נבחר

הסינרמה בצילומים אחרונים לפני ההריסה

האולם המיתולוגי, שהוקם בשנות ה-60 והיה האולם היחיד בישראל שהקרין סרטי קולנוע בשיטת הסינרמה - על מסך גדול וקעור - ייהרס החל ממחר. בתום ההריסה, שתימשך חודש, יוקם במקום חניון, ובהמשך ייבנו במגרש 3 מגדלים. הצלם מירל לוטן הספיק לצלם את הסינרמה בטרם ההריסה - צפו בצילומים

אחד מסמלי התרבות של העיר תל אביב, בניין "הסינרמה" בצומת הרחובות יגאל אלון ויצחק שדה, ייהרס מחר בבוקר (ה'), ובכך תסתיים אגדה בת 50. על חורבות המבנה העגול והחלוד, שבשנים האחרונות היה נטוש ומוזנח, תוכשר חנייה גדולה שתשרת את תושבי האזור ובהמשך יוקמו על השטח שלושה מגדלים.

 

צפו: הבניין הישן נהרס לטובת בניין יוקרה

המבנים הנטושים המדהימים בעולם נחשפים

 

מבנה הסינרמה, שבנייתו החלה בשנת 1960 והסתיימה כעבור 6 שנים בגלל בעיות תקציב, היה אולם הקולנוע היחיד בישראל שהקרין סרטי קולנוע בשיטת הסינרמה (הקרנה בשלושה מקרנים על מסך גדול וקעור) - ומכאן נולד שמו. בימי השיא אכלס המקום כ-3,000 צופים. בהמשך, עם המעבר לשיטות הקרנה חדישות יותר, איבד המקום את קסמו, והוא הפך לאולם מופעים ושידורי טלוויזיה.

הסינרמה לפני ההריסה (צילום: מירל לוטן) (צילום: מירל לוטן)
הסינרמה לפני ההריסה(צילום: מירל לוטן)

 

צפו: ראיון עם הצלם מירל לוטן שתיעד את הסינרמה לפני ההריסה 

 

עבודות ההריסה שיחלו מחר בבוקר, צפויות להימשך כחודש ימים, ויכללו הקמת חניון ציבורי עם יותר מ-200 מקומות חנייה, במגרש ששטחו 30 דונם. שלושת המגדלים שיוקמו בהמשך, בני 40 קומות, ישמשו למגורים, משרדים ושימוש ציבורי.

 (צילום: מירל לוטן) (צילום: מירל לוטן)
(צילום: מירל לוטן)

 (צילום: מירל לוטן) (צילום: מירל לוטן)
(צילום: מירל לוטן)

 (צילום: מירל לוטן) (צילום: מירל לוטן)
(צילום: מירל לוטן)
  

"הבניין מלווה אותי מאז שהייתי צעיר"

הצלם מירל לוטן, שהתארח באולפן ynet, הספיק לצלם את הסינרמה מבחוץ ומבפנים בטרם ההריסה. לוטן מפעיל עמוד פייסבוק, ובו הוא מנציח מבנים נטושים מרהיבים.

 

"כשאני מצלם מבנה נטוש, אני לא מצלם תיעוד של המקום, אני לא מתעניין בנדל"ן או בקידום מבנים, אלא מעוניין לתת מבט אחר, היסטורי ונוסטלגי", אמר בראיון, "אני מכיר את מבנה הסינרמה 30 שנה בערך, הוא מלווה אותי מאז שהייתי הרבה יותר צעיר, לקחתי את הילדים להופעות. היית סקרן לראות איך זה נראה בפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירל לוטן
אולם הסינרמה בת"א
צילום: מירל לוטן
מומלצים