שתף קטע נבחר

"בני 12 עם אקדחים". מדינה בתוך מדינה על כביש החוף

למרות הים והנוף מרכס הכורכר - בג'סר א-זרקא מרגישים כלואים מכל הכיוונים: "חיים בסרט קומנדו, והילדים גדלים לתוך הפשע". לפחות עד שתוקם תחנת המשטרה המיוחלת, הפחד מהירייה הבאה ניכר. "מדינה בתוך מדינה" - כתבה שלישית בסדרה

 

 

כפר הדייגים ג'סר א-זרקא שוכן ממערב לכביש החוף, על רכס הכורכר. חמש דקות מקיסריה השבעה, זהו "המערב הפרוע של מישור החוף": ילדים עם אקדחים, קרבות ירי באמצע היום, הצתת מכוניות ובתים ורצח חפים מפשע. 

 

הכתבות הקודמות בסדרה:

מכות בחצר, מזריקים בבניין: החיים בשכונה ד'

150 מיליון שקל, 100 מטר מהים: ביישוב היקר בארץ

 

הבעיה נמשכת שנים. הפעיל החברתי סאבר שהאב מסביר ש"מפחיד לגור פה. אני מפחד לנסוע עם הילדים שלי, הרבה ילדים הלכו ככה סתם. אני חרד לגורל של הנכדים שלי והבנים שלי והמשפחה שלי. אתה לא יכול לדעת מאיפה זה יבוא לך".

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

ג'סר א-זרקא. מיקום מבטיח (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
ג'סר א-זרקא. מיקום מבטיח(צילום: אסף קמר)
מוסלח ג'ורבן מספר על אחת מתקריות הירי, רק לפני כמה ימים, ובה אחיינו הצעיר נפצע ממש ביציאה מהבית - מכדור תועה במאבק כנופיות. "אני והילד יצאנו לכביש מהכניסה לבית. שמענו יריות, פתאום הילד אומר - נכנס לי כדור! הבאתי אותו לבית, טיפלתי בו, הזמנו אמבולנס. האמבולנס פחד ולא היה מוכן להיכנס. אמר לי להביא את הפצוע לכניסה לכפר. גם המשטרה פחדו להיכנס עד שבאו היס"מ".

 

- אתה פחדת?

"כן".

 

שהאב מוסיף: "התרגלנו למצב הזה, שכתוצאה ממלחמות של כנופיות, אנשים חפים מפשע נפגעים. בכפר יש נשק לא חוקי שמסתובב ברחובות. יש ילדים בגיל 13-12 שמסתובבים עם אקדחים. כשיש סכסוך או כשיש חתונה אז מתחילות היריות".

 

התסכול מופנה למשטרה ורשויות החוק. "המשטרה יודעת. המשטרה מסתובבת פה לפעמים. איך שהם הולכים מתחיל הבלגן. אנחנו רוצים פה משטרה 24 שעות ביממה. אנחנו חיים בסרט קומנדו".

 

"מי שגדל ככה הופך לאדם שקונה אקדח"

גם לצלם בג'סר מפחיד. הצלם שיורד מהרכב סופג מיד קללות ואיומים. ראש הוועד העממי של הכפר וחבר המועצה המקומית מטעם האופוזיציה, סמי אלעלי, לוקח אותנו לסיור רכוב בשכונות המצוקה הבולטות בתוך היישוב הצפוף. עוני, לכלוך, צפיפות והזנחה - ולא נהיה הראשונים שמשווים את ג'סר לעזה.

 

שכר הממוצע בג'סר: כ-5,400 שקל לחודש (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
שכר הממוצע בג'סר: כ-5,400 שקל לחודש(צילום: אסף קמר)

"ג'סר א-זרקא הוא הכפר הערבי היחיד שנשאר אחרי 1948 על חוף ים", מזכיר אלעל. "הוא מונה כ-14 אלף תושבים, כמו מחנה פליטים. ואנחנו במצור מכל הכיוונים". גבולות היישוב הצפוף בולטים לעין ולא מאפשרים להתפתח ולממש את הצורך בבנייה לדור הצעיר: בצפון שמורת הטבע נחל תנינים, בדרום תלולית עפר שהקימו תושבי קיסריה, במזרח כביש החוף ובמערב הים.

 

והצורך גדול, כי ג'סר מלאה ילדים ובני נוער. 45 אחוזים מתושבי הכפר מתחת לגיל 18. השכר הממוצע לשכיר עומד על כ-5,400 שקל לחודש (לעומת כ-9,700 בכלל האוכלוסייה), והיישוב מדורג באשכול הנמוך ביותר (1 מתוך 10) במדד הכלכלי-חברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

אלעלי מסביר את התנאים שגרמו ליישוב להפוך לחממת פשע לצעירים: "בשעות הערב תראה את רוב הצעירים מגיל 16 ומעלה מעבירים את הזמן שלהם בבתי קפה. אין בכפר מסגרות שיכולות להכיל אותם. אם זה ספורט, תרבות או תעסוקה.

 

"הילדים נולדו לתוך הבעיות האלה, הם נולדו לתוך סכסוכים וקטטות והם מטמיעים את הנושא, כאילו זה משהו טבעי ואין חלופות אחרות. כשיש סכסוך או קטטה עם שכן אז הם יודעים שיורים או שדוקרים או ששורפים את הרכבים אחד לשני. מי שנולד לתוך מצוקות, הזנחה, קיפוח, הפקרות, אלימות משטרה ומדיניות אפליה מצד הממשלה - הופך לאדם שקונה אקדח".

החוף שנושק לכפר (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
החוף שנושק לכפר(צילום: אסף קמר)
 

תושבים שמפחדים להזדהות מזכירים שחלק מהבעיה במלחמה בפשע הוא הפחד המשתק מנקמה, שלא מאפשר שיתוף פעולה. אין הגנה למי שיספר, הם אומרים. ההשוואה שעולה היא לנתניה, לא הרחק מדרום, שם ניהלה המשטרה מלחמה עיקשת בארגוני פשיעה גם ללא עזרת התושבים. "זה עניין של משאבים", טוענים בג'סר א-זרקא. "יש יריות בכביש, מה, הם לא רואים מי ירה? הם יודעים ולא עוזרים, וגם המשטרה לא מתעניינת. אחרי היריות המשטרה באה ואוספת את הכדורים והולכת".

 

המשטרה: פועלים להקים תחנה ביישוב

"משטרת ישראל פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה", נמסר בתגובה, "במישור הגלוי ובמישור הסמוי, במטרה לחשוף אמל"ח לא חוקי בכל מקום ובכל זמן. במהלך חצי השנה האחרונה, נחשפו ונתפסו על-ידי המשטרה בכפר אמצעי לחימה רבים, וכן הוגשו מעל 60 כתבי אישום בגין עבירות אלימות והחזקת אמל"ח. נציין כי השבוע אף נתפס בבית בכפר נשק מסוג קרל גוסטב והמשטרה פעלה באופן מיידי ועיכבה לחקירה שלושה חשודים בגין החזקתו.

 

"כמו כן בימים אלו מתקיימת עבודת מטה נרחבת במשטרת ישראל להקמת מספר תחנות משטרה במגזר הערבי. מדובר בצעד אחד מיני רבים שמתבצעים על-ידי המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל באמצעות מנהלת לשיפור שירותי השיטור בחברה הערבית בישראל שהוקמה במיוחד לטיפול בנושא. כחלק מן המאמץ, בימים אלו ממש המשטרה פועלת לאיתור קרקע מתאימה לבניית תחנת משטרה בג'סר א-זרקא".

 

המועצה: המשטרה מגלה אזלת יד

ראש המועצה המקומית מורד אמאש מסר: "המועצה הכינה תוכנית מתאר באמצעות משרד הפנים והיא בשלבים מתקדמים, ובמקביל הוגשה למשרד הפנים בקשה מיוחדת להרחבת תחום השיפוט לעוד כ-1,200 דונם. עושים צעדים אדירים לכיוון בניית יחידות דיור בקרקעות מדינה לפתרון מצוקת הדיור; יצירת מקומות עבודה ופרנסה להרמת כלכלת המקום; יצירת מקומות פנאי ותרבות וספורט, והפעלת תוכניות לרווחת הנוער והצעירים והרמת הדימוי העצמי הנמוך.

 

"כיום 80 אחוז מתושבי הכפר אנשים שומרי חוק ומרגישים מחויבים כלפי הממסד, הסדר והחוק", הוסיף ראש המועצה. "בחודשים האחרונים נפגשנו עם צמרת המשטרה כדי ליישם את התוכנית להקמת תחנת משטרה בכפר. אזלת יד המשטרה וחולשתה והתעלמותה הם הגורמים למצב הביטחוני האישי הירוד. עלינו לעבוד ביחד - תושבים, מועצה ומשרדי ממשלה ומשטרה - למגר את האלימות והנשק והסמים בכל הדרכים המתאפשרות לנו.

 

"עם כל זה אנשי ג'סר א-זרקא הם אנשים נחמדים שמקבלים את הבאים ליישוב בסבר פנים יפות. אין ולא תהיה פגיעה במבקרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ג'סר א-זרקא
צילום: עידו ארז
מומלצים