שתף קטע נבחר

השופט דוד רוזן מונה לנציב הביקורת על הפרקליטים

שרת המשפטים שקד הודיעה כי דוד רוזן, ששלח את אהוד אולמרט לכלא בפרשת הולילנד, יעמוד בראש הגוף שיבקר את עבודת הפרקליטות

 

השופט דוד רוזן (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
השופט דוד רוזן(צילום: תומר אפלבאום)

שרת המשפטים איילת שקד מינתה הבוקר (ו') את סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, דוד רוזן (66) כנציב הביקורת על הפרקליטים. רוזן מונה במקומה של הילה גרסטל, שהתפטרה לפני כחצי שנה. רוזן היה אחד משלושה מועמדים לתפקיד. יחד עמו התמודדו השופט המחוזי צבי סגל והסנגורית הארצית לשעבר ענבל רובינשטיין. מינויו לא התקבל בקלות, שכן צמרת הפרקליטות חוששת מאי תלותו המוחלטת של רוזן, ממזגו הישיר והבוטה והעובדה שהוא "לא עושה חשבון".

 

אף על פי כן, לאחר ששמעה את כל העמדות על המינוי זכתה השרה שקד להסכמה מצדם של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כפי שמחייב החוק.

 

רוזן ייכנס לתפקידו לאחר שבשבוע שעבר אישרה הכנסת את חוק הנציבות על הפרקליטים שמכוחו תשאב הנציבות את סמכותה. הנציב רשאי גם לבקר את התנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אך לא בכל הקשור לשיקול דעתו.

שרת המשפטים איילת שקד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שרת המשפטים איילת שקד(צילום: גיל יוחנן)

רוזן מתח ביקורת קשה על התנהלות הפרקליטות כשביטל כתב אישום בעילה של "הגנה מן הצדק" נגד שני מנהלים בפרשת הדסק הרוסי בסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון בתל אביב. זאת לאחר שהתגלה שהפרקליטות לא העבירה חומר חקירה לנאשמים במועד והצהירה בפני בית המשפט הצהרות לא מדויקות. "המדינה פעלה בצורה פגומה ונפסדת, הפוגעת באופן ממשי בתחושת הצדק וההגינות", פסק.

 

בתיק הולילנד שניהל מול 16 נאשמים, מתח רוזן ביקורת קשה על המורשעים ובראשם אהוד אולמרט ואף הטיל עליהם עונשים כבדים. אלה הופחתו בבית המשפט העליון.

 

לאחר המינוי אמרה שקד שהשופט רוזן הוא בעל ניסיון עשיר ומגוון כפרקליט, כסנגור, כמבקר וכשופט מקצועי וחרוץ, שעושה הכול כדי להגיע לחקר האמת ללא מורא. עד לכהונת השפיטה שימש רוזן כפרקליט מחוז מרכז בצה"ל, כסנגור הצבאי הראשי וכראש המחלקה המשפטית בנציבות קבילות החיילים. רוזן בוגר תואר במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, ובוגר תואר בכלכלה וסטטיסטיקה מהאוניברסיטה העברית.

 

שקד: "אני גאה במינויו של השופט דוד רוזן לתפקיד. עובדי פרקליטות המדינה עושים עבודה קשה למען המדינה ולמען הוצאת הצדק לאור. עם זאת, אין גוף שאינו זקוק לביקורת בונה שתשדרג את עבודתו עוד יותר. עמדותיו של השופט רוזן יזכו למשקל ציבורי רב ויהנו מאמון הן של הציבור הרחב והן של הפרקליטות והמשטרה. אני מודה לנציבה הקודמת, הילה גרסטל, שפעלה מתוך מקצועיות ומסירות, ואני מאחלת לשופט רוזן הצלחה רבה בעבודתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השופט דוד רוזן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים