שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בין 9 לט"ו באב, בין שנאה לאהבה, בין ייאוש לתקווה

  9 באב הוא יום מקולל למדי לא רק בדת היהודית, אבל אלפי שנים אחרי, גם הרב ויגלר מציע לחשוב חיובי

  אולי לא ידעתם, אבל ביום ראשון נציין את היום העצוב ביותר בלוח השנה היהודי. כן, הכינו את הממחטות והארוחה המפסקת, כי צום 9 באב וכל מנהגי האבלות שנהוגים בו, בדרך.

   

  הרב ויגלר, ראש מרכז חב"ד ישראל באפר איסט סייד, מספר שביום הזה, אפילו שמדובר בקיץ, אפילו שמדובר בקהל חילוני ברובו, רבים פוקדים את בתי הכנסת בעיר ומקפידים לצום. היום הזה, הוא מספר, מסמל במידה רבה את החיבור שבין אבדן ותקווה.

   

  "9 באב המקורי לא היה חורבן בית המקדש כי אם עוד במדבר, כשבני ישראל יצאו ממצרים. מספרים שהם רצו לשלוח מרגלים לארץ כנען כדי לדעת האם בטוח להגיע אליה. השליחים חזרו עם בשורות קשות כשהם מתארים תוהו ובוהו, ארץ אוכלת יושביה, עם אנשים ענקיים ואכזריים שאי אפשר להילחם בהם. בני ישראל נבהלו וחששו. הם החליטו שהמקום מסוכן מדי, בכו והתאבלו והתעקשו להישאר במדבר. ה' כעס מאוד על החשש שעלה ועל האבלות והחליט שמעתה והלאה יתן להם בכל 9 באב סיבה אמיתית להתאבל בגללה".

   

  כך עובר הרב ויגלר במעבר ישיר 1000 שנים קדימה לחורבן הבית הראשון והשני. "יש סיפור על משתה גדול שערך יהודי אחד בירושלים. מספרים ששלח את

  משרתו להזמין למשתה את חברו ששמו היה קמצא. המשרת בטעות הלך להזמין את אויבו המושבע ששמו היה בר-קמצא. אויבו הופתע מההזמנה וחשב מדובר בהושטת יד לשלום. הוא הגיע למשתה והיהודי התעקש לגרשו. הוא ביקש ממנו לא להביך אותו אפילו שנעשתה טעות והציע לשלם לו חצי מעלות המשתה, ואפילו את כולה ובלבד שיתן לו להישאר והיהודי סרב בתוקף. בכעס רב יצא משם רב קמצא כשהוא סר למנהיג הרומאים ומצית מלחמה בינו לבין היהודים. כך, מספרים, התחיל חורבן הבית. בית המקדש מחרב בגלל שנאת חינם”.

   

  עוד מאורע שהתרחב ב-9 באב היה גם מרד בר כוכבא, שעד אותו יום חשבו כולם שהוא יהיה המשיח.הרב מזכיר גם את התזמון של גירוש יהודי אנגליה לפני 800 שנה והאינקוויזציה בספרד, כל אלו צוינו ב-9 באב. "גם מלחמת העולם הראשונה החלה באותו תאריך. לא סתם היום הזה הוא יום של אבל".

   

  "מכל הצער הזה תבוא שמחה". הרב ויגלר ()
  "מכל הצער הזה תבוא שמחה". הרב ויגלר

   

  כל מנהגי האבלות חלים גם על מי שיציין השבוע את צום 9 באב. "השנה אמורים היו לציין את היום בשבת, אבל אסור לצום בשבת אז הוא נדחה ליום ראשון. שבת לפני 9 באב מכונה שבת חזון בה מראה לנו ה' את החזון לבית המקדש הבא. בעצם הוא אומר 'תלמדו להתנהג' וניתן לכם את בית המקדש. במוצ"ש תיערך בבתי הכנסת קריאה של מגילת איכה. אנחנו נוהגים לשבת על הרצפה בבית הכנסת, מכבים אורות, יש משהו מאוד רוחני".

   

  ויגלר מתאר פרדוקס. "מצד אחד", הוא אומר, "יש צער, אך מצד שני זה נחשב ליום חג כי יש תקווה לישועה ולמשיח. זה אמנם יום שבו לא אוכלים, שותים ומתאבלים, אבל מספרים שבזמן שבית המקדש נחרב היה יהודי שישב מחוץ לירושלים ודיבר עם ערבי אחד שהייתה לו פרה שעשתה מו, והוא אמר שהפרה אמרה שבית המקדש נחרב וכששוב עשתה מו טען שאמרה שעכשיו המשיח נולד. אז מצד אחד זה יום נוראי ומצד שני משיח נולד. אין לנו מושג למה ה' הביא עלינו את הצרות הללו, אבל אנחנו יודעים שמכל כל הצער הזה תהיה שמחה. הרמב"ם אומר", הוא מציע הסבר, "שאנחנו צריכים לראות את כל העולם כאילו הוא מאזניים. עבירות מצד אחד ומצד שני מצוות. אם נעשה מצוות נטה את האיזון והמשיח יגיע. גם הרבי מילובביץ צעק שמי שלא נבנה בימיו בית המקדש, כאילו נחרב הבית בימיו".

   

  הרב מסכם ומציע להתמקד ב-9 באב במגמה חיובית. "להתמקד באהבת ישראל, אהבת חינם. ילדים כועסים על האחים שלהם, 5 דקות אחרי זה הם חברים הכי טובים. ילדים בוחרים להיות שמחים על להיות צודקים ומבוגרים רוצים להיות צודקים ולא להיות שמחים. אם נפסיק עם העקרונות האלו, נשחרר, זה יעשה את ההבדל. 9 באב מלמד אותנו לשחרר את הכעסים הקטנים, הטינה, הרוגז. לשחרר אותם מעלינו ולהפיץ טוב".

   

  בשבוע שאחרי יצוין טו באב. יום של אהבה, אבל הרב דווקא חותם ורומז שכל דור בני ישראל אשר גזרו עלינו את חטא 9 באב מתו כולם 40 שנים אחרי, בדיוק בטו באב. שנאה, אהבה ומה שביניהן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים