שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעתו של נאשם מהסדרה "לעשות רוצח"

ברנדן דאסי הורשע לפני עשור בסיוע לדודו לאנוס ולרצוח צלמת מוויסקונסין - ונשלח למאסר עולם. כעת קבע בית המשפט כי הודאתו של דאסי, אז בן 16, אינה קבילה: "השתמשו בטקטיקות פסולות". הפרשה עוררה סערה בעקבות הסדרה התיעודית שחשפה את כשלי מערכת המשפט בדרך להרשעת השניים

"ההודאה לא קבילה". ברנדן דאסי בעת מעצרו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"ההודאה לא קבילה". ברנדן דאסי בעת מעצרו(צילום: רויטרס)

בית המשפט בארצות הברית ביטל אתמול (ו') את הרשעתו של צעיר תושב ויסקונסין, שנמצא אשם לפני כעשור בסיוע לדודו לרצוח אישה, במסגרת תיק מזעזע שעמד בלב עלילת הסדרה "Making a Murderer" ("לעשות רוצח") והסעיר מיליונים ברחבי העולם. בית המשפט פסק כי החוקרים אילצו את הצעיר, ברנדון דאסי, להודות במעשים, תוך שימוש בטקטיקות פסולות. הסדרה, שחשפה כשלים במערכת המשפט בדרך להרשעת דאסי ודודו, הביאה לעצומה שעליה חתמו מאות אלפים בארה"ב בדרישה מהנשיא ברק אובמה להעניק להם חנינה.

 

השופט וויליאם דאפין ממילווקי הורה לשחרר את דאסי בתוך 90 יום, אלא אם כן יחליט התובע להעמיד אותו שוב לדין. משרד המשפטים של ויסקונסין, שטיפל בפרשה, סירה להתייחס להתפתחות. המדינה יכולה גם לערער של פסיקתו של השופט דאפין.

 

המקרה של דאסי פרץ לתודעה הציבורית בעקבות הפופולריות של סדרת הדוקו של רשת נטפליקס, שעלתה לאוויר בדצמבר האחרון. יוצרי הסדרה הטילו ספקות רבים בהליך המשפטי שהביא לבסוף להרשעתו של דאסי ושל דודו, סטיבן אייברי, בפרשת הרצח של תרזה האלבק לפני כעשור. הסדרה עוררה עניין רב בארה"ב ומחוצה לה, ועוררה מחלוקות רבות באשר להליך הרשעתם של נאשמים ברצח. הרשויות טענו כי הסדרה מוטה ומציגה תמונה שאינה מציאותית, בעוד יוצרי הסדרה הגנו על עבודתם ולא חזרו בהם.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

דאסי הודה כי סייע לאייברי לאנוס ולרצוח את האלבק, אבל עורכי דינו טענו כי זכויותיו החוקתיות הופרו במהלך החקירה. דאסע לא העיד במשפטו של דודו, והודאתו לא הוצגה כראיה. על שני הגברים הוטלו מאסרי עולם.

 

השופט דאפין מסר בהחלטתו כי החוקרים הבטיחו הבטחות שווא לדאסי והרגיעו אותו "שאין לו ממש לדאוג. כאשר בוחנים הבטחות השווא הנשנות הללו, יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים האחרים, לרבות גילו של דאסי באותו הזמן, חסרונות אינטלקטואליים והיעדר מבוגר אחראי, הותירו את הודאתו של דאסי כבלתי רצונית תחת התיקון החמישי והתיקון ה-14 לחוקה האמריקנית".

 

דאסי, כיום בן 26, היה בן 16 כאשר האלבק, צלמת, נרצחה בשנת 2005 לאחר שנסעה לצלם באתר הגרוטאות של משפחת אייברי. מסמכים משפטיים מתארים את דאסי בתור אדם ש"לומד לאט" ובעל ציונים נמוכים, וכן כי יש לו קושי להבין היבטים של השפה ולבטא את עצמו באופן מילולי. כמו כן הוא תואר בתור אדם מופנם ומכונס שמתקשה להבין תקשורת בין-אישית, כמו שפת גוף וטון דיבור.

 

דאסי הורשע ברצח בכוונה תחילה מדרגה ראשונה, תקיפה מינית מדרגה שנייה, והתעללות בגופה. אייברי הועמד לדין והורשע בנפרד מאחיינו. אייברי הגיח לראשונה לכותרות בשנת 2003 כאשר שוחרר מהכלא לאחר 18 שנה, וזאת לאחר שנמצא כי הורשע באונס שמעולם לא ביצע. במהלך הרצח של האלבק ב-2005 הוא ניהל מאבק משפטי על 36 מיליון דולר מול גורמים ברשויות החוק והאכיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דאסי במעצר, ארכיון
צילום: AP
מומלצים