שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שופט להורים: לא ראויים למשמורת משותפת
  זוג הורים פרודים נאבקו להחזיר את בנותיהן ממשפחת אומנה. ביהמ"ש השלום קבע ששניהם יקבלו משמורת, אבל ערעור למחוזי הפך את ההחלטה
  בית המשפט המחוזי בחיפה הפך לאחרונה החלטה של בית המשפט לענייני משפחה בעיר, וקבע שזוג הורים פרודים - שבמשך שנה וחצי מתקוטטים סביב החזרת החזקה על בנותיהן שנמסרו לאומנה - לא יוכלו לגדל אותן במשמורת משותפת. השופט חננאל שרעבי קבע שבשל המלחמה השוררת בין האב לאם, רק אחד מהם יוכל לקבל משמורת, ולכן החזיר את התיק לבית המשפט למשפחה לקבלת החלטה.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  ההורים מעולם לא נישאו וכיום אינם מנהלים זוגיות. התאומות הוצאו בעבר מחזקתם והועברו למשפחת אומנה על רקע חוסר תפקוד שכלל התמכרות לסמים של האב. למרות זאת, לפני כשנה וחצי הגיש האב תביעה לקבל חזרה את המשמורת על הבנות. האם התנגדה וטענה שהיא היחידה שמסוגלת ומתאימה להיות המשמורנית על הבנות.

   

  בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קיים דיון במעמד ההורים, ב"כ היועמ"ש ועובדות סוציאליות שמכירות את המשפחה. בסופו החליטה השופטת שושנה ברגר: "אין ביכולתי בשלב זה להעדיף הורה אחד על פני האחר... בשלב זה, הנני מורה כי הקטינות תהיינה במשמורתם הזמנית המשותפת של שני ההורים".

   

  על החלטה זו הגישה האם בקשת רשות למחוזי, שבה טענה כי מצופה מבית משפט להכריע מי ההורה הראוי יותר. האב ביקש לדחות את הבקשה, בין השאר משום שאין מקום להתערבות בהחלטה שניתנה באופן זמני בלבד.

   

  במקביל, בית המשפט לנוער, הדן בתיק הנזקקוּת של הבנות, קבע שעד שלא תגובש תוכנית טיפול לקטינות בקהילה, אין טעם לדון בהשבתן להוריהן. באחד מתסקירי שירותי הרווחה צוין כי אף שהאב ערוך לגידול הבנות במשותף, האם סוערת ועסוקה במאבקים ואינה משתפת פעולה עם גורמי הטיפול, כך שיש סיכון שהבנות תהיינה מעורבות בסכסוך.

   

  רמת תקשורת נמוכה

  השופט חננאל שרעבי שהמקרה מצדיק הכרעה מהירה, ללא עיכובים נוספים. לדבריו בשלב זה אין אפשרות לקבוע משמורת משותפת, אפילו זמנית, ובית המשפט למשפחה צריך לקבוע מי מההורים מתאים יותר להיות משמורן.

   

  השופט פירט את הפרמטרים לבחינת השאלה אם מקרה מתאים למשמורת משותפת. אחד המרכזיים שבהם, ושאינו מתקיים במקרה הנוכחי, הוא "רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים וטיב התקשורת ביניהם".

   

  הוא הוסיף כי "נראה שפניהם של הצדדים, או מי מהם, למלחמה. במצב דברים זה, ולנוכח טובת הקטינות... אין מקום להורות על משמורת משותפת בשלב זה, ולו אף זמנית".

   

  לפיכך החזיר השופט את הסוגיה לפתחו של בית המשפט למשפחה שיכריע בסוגיית המשמורת. "אני מעריך כי לאחר קביעת ההורה המשמורן ניתן גם יהיה להתקדם בתיק הנזקקוּת, על-מנת להחזיר את הקטינות לקהילה כמה שיותר מהר", סיכם.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד יגאל וידאל עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים