שתף קטע נבחר

טראמפ מסרב להיות הילד הטוב של הבחירות

המשפחה והיועצים לחצו, והמועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב החליט להיצמד לטלפרומטר ולהיראות נשיאותי. אך הסקרים לא החמיאו והוא נראה חסר אנרגיות, אז טראמפ החליט לחזור לקמפיין שניהל רוב הזמן - מהבטן שלו

 

 

ביום שבו הפך דונלד טראמפ מאריה שואג ובועט לפוליטיקאי שנצמד לטלפרומטר ונראה כמי שאילפו אותו בעל כורחו, נרשמה הירידה הגדולה ביותר בסיכוי שהיה לו לנצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית. המועמד הרפובליקני נראה כמו נגטיב של מהפכן מורד, כמו איש מבוגר נטול אנרגיה. הרעש והצלצולים שהביאו אותו עד הלום נדמו ומה שנותר זה פוליטיקאי שיצא ממנו האוויר, בעל מראה עייף - לא בדיוק מה שרצו האוהדים השרופים שטראמפ הבטיח להם שישרוף את הים עבורם, ינתץ את הממסד ויהרוס את השיטה הישנה שהותירה אותם תקועים מאחור. 

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הטראמפ טיפס למעלה כשדונלד הוליך אותו - באלימות מילולית, בעלבונות, בשנאת הזר והאחר. הלכו אחריו אלה שהתפעמו מהיכולת שלו לא לדפוק חשבון, להשתחרר מכבלי הפוליטיקה התקינה ולהגיד בקול רם את מה שהם לא העזו. הוא כל כך התאהב ביכולות המוזרות שלו לכבוש את ההמונים בקסמו האפל, עד שלא ידע לעצור ולא לעבור גבול שממנו אין דרך חזרה. הוא ירד לתהומות שגרמו אף לאלה שהאמינו לו כי הוא, באישיותו, יתקן הכול ויהפוך את אמריקה לגדולה מחדש, החלו לחשב את הצבעתם מחדש. הנשים הרפובליקניות נטשו את טראמפ בהמוניהן, והדמוגרפיה האמריקנית החדשה מראה באופן ברור כי אין מספיק גברים לבנים שיכולים להגיש לו את הניצחון.

 

מעדיף לחזור לסורו. טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מעדיף לחזור לסורו. טראמפ(צילום: רויטרס)
במהלך חודשי הפריימריז שלו הלך טראמפ אחרי מנהל הקמפיין הנערץ עליו, קורי לבנדובסקי, שטפטף לו השכם והערב את המנטרה "אתה תנצח רק אם תהיה טראמפ", שמשמעותה הייתה כתיבה מחדש של ספר המרוץ לבית הלבן עם התנהלות פוליטית וולגרית. לזמן מה זה באמת עבד לו יפה. איל הנדל"ן מניו יורק הביס 16 מועמדים שהתמודדו מולו על התואר הנכסף - מועמד הרפובליקנים לנשיאות.

 

עבר את הגבול עם "אובמה ייסד את דאעש"?

אלא שאין דין פריימריז כדין מרוץ על כל הקופה - על הבית הלבן. משפחתו של טראמפ לחצה, לבנדובסקי פוטר, ואנשי הקמפיין שלו ביחד עם בני משפחתו חשבו שיוכלו לאלף את הסורר ולהחזירו לתלם. הם הבינו כי ברגע שבו ישקע האבק, והמדון והגידופים שהביא לקמפיין יתפוגגו, עלולה אמריקה לגלות שהיא ניצבת בפני איש ללא תכונות וללא תוכנית.

 

בצד של המשפחה נמצאים גם מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שמוביל את הצוות שאמון על המעבר לבית הלבן במידה שטראמפ ייבחר לנשיא, וראש הקמפיין החדש פול מנפורט. השניים התחננו בפני טראמפ שייצמד לטלפרומפטר, שיעביר את המסר שלו בלי להעליב או לקלל, שיעשה מאמץ להיראות יותר נשיאותי. טראמפ הצליח למלא אחר הוראותיהם במשך יומיים רצופים, אך ביום השלישי שוב קפץ לו "הדונלד" - וחוזר חלילה. בעודו משתדל להיות יותר נשיאותי, הוא תקף את הנשיא ברק אובמה, ואמר כי "ברק חוסיין אובמה הוא המייסד של 'המדינה האיסלאמית' (דאעש)". דאעש, כידוע, הוא אויב המין האנושי, אוסף של חלאות אדם שמרכיבות את אחד מארגוני הטרור האכזריים ביותר של העת המודרנית. גם שונאים מובהקים של אובמה בצד הרפובליקני הזדעזעו מאמירתו של המועמד לנשיאות. וזה בא אחרי שטראמפ התעמת עם משפחה מוסלמית שכולה שבנה נהרג במלחמה בעיראק לפני 12 שנה.

 

מובילה במדינות המתנדנדות. קלינטון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מובילה במדינות המתנדנדות. קלינטון(צילום: MCT)
לאחר סערת אובמה ודאעש, אמר טראמפ "זו הייתה סתם הערה סרקסטית". על ההורים השכולים המוסלמים הוא אמר, ללא טיפת אמפתיה, ש"הם תקפו אותי בנבזות אז החזרתי להם".

 

מועמד בדיכאון

לרגעים בקמפיין נדמה היה שטראמפ מנותק מכולם ומתנהל ביקום משל עצמו. משפחתו ויועציו הקרובים שוב התגייסו, וארה"ב קיבלה מופע של אדם מבוגר נטול אנרגיות שנראה על סף דיכאון.

 

כשטראמפ הציג בשבוע שעבר את תוכניתו הכלכלית, נדמה היה שהוא עצמו כל כך משועמם בלי הירידות והעלבונות עד שהוא הולך להירדם. אם זו לא תופעת לוואי של תרופות או עייפות מצטברת, זה בטח נבע מהתחושה שמנסים להפוך אותו למה שהוא מעולם לא היה: מבוית, מאופק, מנוהל בידי מקצוענים.

 

על הנייר, המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון כבר ניצחה בבחירות לנשיאות ארה"ב. כל הסקרים האחרונים מראים מצב שבו טראמפ מפסיד במדינות המפתח של הבחירות - המדינות המתנדנדות - ומפסיד במרוץ לבית הלבן. בפנסילבניה, למשל, פתחה קלינטון פער דו-ספרתי. בפלורידה, לפי סקר CBS, היא מובילה ב-5 אחוזים על המועמד הרפובליקני. באותו סקר אמרו 77 אחוזים מהנשאלים שלטראמפ "אין כושר שיפוט וטמפרמנט כדי להיות נשיא".

 

אפילו הרפובליקנים לא הסכימו עם המתקפה של טראמפ על הנשיא הדמוקרטי. אובמה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אפילו הרפובליקנים לא הסכימו עם המתקפה של טראמפ על הנשיא הדמוקרטי. אובמה(צילום: MCT)

אנשיו של טראמפ נדהמו השבוע כשראו את הסקרים הפנימיים שהונחו על שולחנם. כשהתבקשו הנשאלים להגדיר את המועמד הרפובליקני, הם השתמשו במילים "גזען" ו"לא כשיר". טראמפ צעק על אנשי הקמפיין שלו, שניסו לבנות לו תדמית שהוא לא הרגיש נוח איתה. הוא הראה להם צילומים מאסיפות הבחירות שלו והתגאה בכך שעשרות אלפים באים לשמוע אותו. הוא הבטיח להם שהוא יודע לקרוא את המפה הפוליטית טוב יותר מכל המומחים. זה לא שיפר את מצב רוחו. אנשים שעובדים איתו סיפרו כי בימים האחרונים הוא נראה "זועף, לא יציב, תשוש ומאוכזב".

 

נותרו כמעט עוד שלושה חודשים עד הבחירות לנשיאות ארה"ב ולכן הניצחון של קלינטון הוא בינתיים, כאמור, על הנייר בלבד. ייתכן שהסקרים טועים ויכול להיות שאנשים משקרים לסוקרים משום שהם מתביישים לומר שיצביעו לטראמפ. ייתכן גם שקלינטון תבצע טעות איומה או שייחשף מידע רגיש מעברה ואז הכול יכול להתהפך. אבל נכון לעכשיו, כשטראמפ בדרך לתבוסה בפנסילבניה ולהפסד בפלורידה, לא נותר לו נתיב לניצחון ב-8 בנובמבר, אלא אם כן יתרחש נס משמיים.

 

בימים האחרונים נראה כי אפילו טראמפ מוכן להפסד שעומד לבוא. בראיון לרשת ABC הוא אמר "אני אמשיך לעשות את מה שאני עושה ובסוף או שזה יעבוד, או שאצא לחופשה מאוד מאוד נחמדה וארוכה". וגם אם ייצא לחופשה, היא תהיה רועמת. כבר עכשיו מכין טראמפ את אוהדיו ליום שאחרי. בשיחות עמם הוא אומר: "אם אני אפסיד זה סימן שהבחירות זויפו". ואין לו כוונה להיות עוד 'ילד טוב טלפרומטר'. המועמד הרפובליקני מתכוון להמשיך את הקמפיין כפי שעשה רוב הזמן - מהקרביים.


פורסם לראשונה 14/08/2016 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים