שתף קטע נבחר

עלייה של 2.5% במחירי הדירות ברבעון השני

השמאי הממשלתי: ברבעון השני של שנת 2016 עלו מחירי דירות 4 חדרים ב-2.5% לעומת הרבעון הראשון וב-8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מחיר ממוצע של דירה בת"א חצה את רף 3 מיליון שקלים

תוכניות האוצר עדיין לא עובדות: ברבעון השני של שנת 2016 (חודשים אפריל, מאי ויוני) חלה עלייה של 2.5% במחירי הדירות בישראל, לעומת הרבעון הראשון - כך עולה מהסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, טל אלדרוטי. על פי הנתונים, בשנה החולפת (ביחס לרבעון המקביל אשתקד), נצפתה עליית מחירים בשיעור ממוצע של 8%. המחיר הממוצע בתל-אביב חצה את רף 3 מיליון השקלים.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

50 חברות בנייה זרות מתעניינות בישראל

אושר: מיסוי על בעלי דירה שלישית ומעלה

הסכם הגג בב"ש: 7,500 דירות יצאו לדרך

 

במסגרת הסקירה נבדקו דירות 4 חדרים חדשות ומיד שנייה בבנייה רוויה (לגובה) ב-16 הערים המרכזיות בישראל. ברוב הערים שנסקרו נצפתה עלייה במחיר הממוצע של הדירות ביחס לרבעון הקודם. בשתי ערים לא חל שינוי במחיר ולא נצפתה ירידה רבעונית באף אחת מהערים שנסקרו.

 

צפו בטבלת המחירים המלאה:

 (מקור: השמאי הממשלתי הראשי) (מקור: השמאי הממשלתי הראשי)
(מקור: השמאי הממשלתי הראשי)

 

על פי הסקירה, מחירי הדירות בתל-אביב עלו ברבעון השני ב-4% לעומת הרבעון הראשון של השנה, וב-13% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. המחיר הממוצע של דירת 4 חדרים חדשה או מיד שנייה בעיר ללא הפסקה עומד על 3.091 מיליון שקל.

 

גם באשקלון חלה עלייה של 13% במחירי הדירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד ועלייה של 4% לעומת הרבעון הראשון. מחיר ממוצע בעיר אשקלון עומד על 1.135 מיליון שקל. בירושלים חלה ירידה במחירי הדירות בשיעור של 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אולם ברבעון השני חלה עלייה של 1%. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בבירה עומד על 1.948 מיליון שקל. בחיפה וברחובות לא חל שינוי במחירי הדירות ברבעון השני, שעומדים על 1.374 מיליון שקל ו-1.531 מיליון שקל בהתאמה.

שר האוצר, משה כחלון ()
שר האוצר, משה כחלון

בעיר אשדוד חלה עלייה של 5% במחירי דירות 4 חדרים ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון של השנה, ועלייה של 7% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. מחיר ממוצע עומד על 1.464 מיליון שקל. גם בכפר סבא חלה עלייה דומה ברבעון השני, וזינוק של 8% ביחס לתקופה המקבילה. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים חדשה או מיד שנייה בכפר סבא עומד על 1.859 מיליון שקל. ברמלה חלה עלייה של 5% ברבעון השני ושל 10% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בעיר עומד על 1.293 מיליון שקל.

 

עוד בערוץ הנדל"ן - מדוע פרויקטים של תמ"א 38 מתעכבים? מוזמנים לצפות בכתבה:

 

מדד מחירי הדירות במאי-יוני: ירידה של 0.3%

מלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו, נכון לחודש מרס 2016, עומד על כ-28 אלף יחידות דיור - עלייה קלה ביחס למלאי ברבעון הקודם. עוד עולה מהנתונים כי בחודש יוני 2016, היקף המשכנתאות שנטל הציבור עמד על כ-5.6 מיליארד שקל - נתון הגבוה במעט מהממוצע בשנה האחרונה, וזאת למרות עלייה בשיעורי הריבית למשכנתאות.

 

בלשכת השמאי הממשלתי מסבירים כי מחירי הדירות המשיכו לעלות ברבעון השני של השנה בטווח שיעורים הדומה לאלו שנצפו בשנה החולפת. השפעות תוכנית מחיר למשתכן טרם באו לידי ביטוי ברבעון הנסקר בערים שנצפו. בין היתר משום העובדה שמספר נמוך יחסית של דירות הגיע עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הנסקרות.

 

עם זאת יש לציין כי לפי מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שפורסם אמש יחד עם נתוני מדד המחירים לצרכן, מחירי הדירות רשמו בתקופה של החודשים מאי ויוני 2016 ירידה של 0.3% לעומת חודשים אפריל-מאי. מדובר בירידת המחירים הראשונה שנרשמה מאז אוגוסט-ספטמבר 2015.

 

על פי נתוני הלמ"ס, המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקאות שבוצעו ברבעון השני של שנת 2016 עמד על 1.427 מיליון שקל, בהשוואה למחיר העסקה הממוצעת ברבעון הראשון של שנת 2016 שעמד על 1.446 מיליון שקל. ירידה רבעונית זו, של 1.3%, מבטאת הן את השינוי שחל ברמות המחיר והן את השינוי באיכות הדירות שנמכרו ובגודלן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
קו הרקיע של תל-אביב. מובילה במחירי הדירות
צילום: Gettyimages
צילום: מרסלו אילת
השמאי הממשלתי טל אלדרוטי
צילום: מרסלו אילת
מומלצים