שתף קטע נבחר

ילד מדמם באמבולנס. התמונה שמזעזעת את העולם

הטרגדיה של מלחמת האזרחים בסוריה מגולמת בתמונת עומראן דאקניש בן החמש, שחולץ מהריסות ביתו המופגז בחלב. פניו מדממות, הוא מכוסה אבק מכף רגל ועד ראש ונראה המום. תיעוד חילוצו בווידאו ריגש את העולם: "הלב נשבר"

 

 

הזוועה והטרגדיה של מלחמת האזרחים מגולמות בתמונה אחת שמזעזעת את העולם כולו: הוא בן חמש, יושב על כיסא בתוך אמבולנס, צד אחד של פניו מדמם, הוא מכוסה מכף רגל ועד ראש באבק ממה שהיה פעם ביתו - ונראה המום ממה שעובר אליו. זהו עומראן דאקניש, הילד הסורי שחילוצו מבין ההריסות בחלב תועד במצלמות ולא מותיר עין אחת יבשה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בסרטון שעלה לרשת על ידי פעילי אופוזיציה סורים נראה דאקניש מחולץ מביתו ההרוס, מועבר לאמבולנס ומושב על כיסא. הוא מנגב עם ידו את מצחו המאובק ואז מגלה שהוא מדמם ושב להניח את ידיו על ברכיו. הוא לא בוכה ורק ממתין שמחלציו ייקחו אותו לבית החולים ביחד עם כמה ילדים נוספים.

 

מלחמה שלמה מגולמת בתמונה של ילד קטן. עומראן דאקניש (צילום: AP) (צילום: AP)
מלחמה שלמה מגולמת בתמונה של ילד קטן. עומראן דאקניש(צילום: AP)

התמונה שזעזעה את העולם בשנה שעברה. הילד בן ה-3 איילן כורדי, שברח עם משפחתו מהעיר הסורית קובאני, טבע למוות וגופתו נסחפה לחוף הטורקי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התמונה שזעזעה את העולם בשנה שעברה. הילד בן ה-3 איילן כורדי, שברח עם משפחתו מהעיר הסורית קובאני, טבע למוות וגופתו נסחפה לחוף הטורקי(צילום: רויטרס)

 

הוא לובש חולצת טי ועליה הדמות המצוירת מהסרט CatDog (חתולכלב), שבקושי נראית דרך האבק והדם שמכסים אותה. מרגע שתיעוד חילוצו של הילד הסורי עלה לרשת הוא הפך מיד לוויראלי והביא לתגובות רבות, בעיקר של אנשים שהזדעזעו מהמצב שאליו הגיע ילד קטן, שבמקום לבלות את חופשת הקיץ במשחק עם חברים ובני משפחה, נקלע למלחמת אזרחים עקובה מדם שסופה אינו נראה באופק.

 

"אני רק רוצה לחבק את עומראן"

"הלב שלי נשבר", כתבה בטוויטר דנה. "להסתכל על ילד סורי קטן שעבר טראומה מביט בכאוס, איך אנחנו מסיימים את העינוי שלהם? מתי זה יעצור?".

 

"עדיין לא יכול להתגבר על הווידאו של הילד הסורי מחלב", כתב אבסאר. "הסימן היחיד שלנו לחיים מוצלחים הוא איך נשאיר אותם לדור הבא". "מירו" צייץ: "בבקשה, עצרו את המלחמה". "אני רק רוצה לחבק את עומראן", צייצה קארן בארלו. 

 

 

 

 

"התמונה הזו של ילד סורי פצוע לוכדת רק חלק קטן מהזוועות בחלב", נכתב בכותרת העיתון הבריטי "טלגרף" שסיפר את סיפורו של דאקניש. "צפו הלילה בווידאו מחלב", צייצה כתבת ABC סופי מק'ניל. "וצפו בו שוב".

 

רשת ABC האמריקנית דיווחה הלילה (יום ה') כי דאקניש סובל מפציעות בראשו כתוצאה מהפצצה אווירית של ביתו, שנמצא בשכונת קאטרג'י באזור שליטה של המורדים הסורים בחלב.

 

זירת הקרב המשמעותית ביותר בסוריה. אישה ברחוב הרוס בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הקרב המשמעותית ביותר בסוריה. אישה ברחוב הרוס בחלב(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הילד הסורי חולץ על ידי אנשי ארגון "ההגנה האזרחית של סוריה" ויחד עמו חולצו שלושה ילדים נוספים. הם הועברו כאמור לבית חולים מקומי, ועל פי הדיווחים דאקניש עבר טיפול רפואי ושוחרר מבית החולים. לפי שעה, לא ידוע היכן נמצאים הוריו. אוסמה אבו אל-עז, רופא בבית החולים M10 בחלב, אישר כי דאקניש הובא אתמול בערב לבית החולים לאחר שבית משפחתו הופצץ בשכונת קאטרג'י. לדבריו, הילד סבל מפציעות בראשו, אולם לא נשקפה סכנה לחייו.

 

תמונתו של הילד הקטן מחלב הזכירה לרבים תמונה קשה אחרת שזעזעת את העולם - גם כן של ילד סורי. היה זה איילן כורדי בן השלוש מהעיר קובאני, שברח בשנה שעברה עם משפחתו ממלחמת האזרחים, אך טבע למוות וגופתו נסחפה לחוף הטורקי.

 

הרופאים בחלב נותנים שמות קוד לבתי החולים בעיר, שלדבריהם מופגזים באופן שיטתי על ידי המשטר הסורי. אבו אל-עז אמר כי הרופאים עושים זאת "משום שאנחנו פוחדים שכוחות הביטחון יפגעו בצוותים רפואיים ויכוונו את תקיפותיהם על אמבולנסים שמעבירים חולים מבית חולים אחד לאחר. 

 

יותר מ-250 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה מאז פרצה במרס 2011, ומיליוני סורים נעקרו מבתיהם בעקבות הסכסוך המדמם. העיר חלב נחשבת זה תקופה ארוכה לזירת הקרב המשמעותית ביותר בסוריה בין כוחות משטרו של בשאר אסד לבין כוחות המורדים, שיצרה גם משבר הומניטרי חריף ביותר. פעילי אופוזיצה סוריים אמרו כי בתקיפה האווירית בשכונת קאטרג'י נהרגו שמונה בני אדם, בהם חמישה ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נראה המום. עומראן דאקניש
צילום: AP
מומלצים