שתף קטע נבחר

טרגדיה בירושלים: תינוקת מתה שעות לאחר לידת בית

התינוקת פונתה לבית החולים הדסה עין כרם כשמצבה אנוש ותוך ביצוע החייאה, אך הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותה. האם מטופלת כעת בבית החולים

מספר שעות לאחר לידת בית, תינוקת הובהלה לבית חולים ושם נקבע מותה: תינוקת בת יומה פונתה על ידי מד"א לבית החולים הדסה עין כרם ללא רוח חיים. התינוקת נולדה מוקדם יותר היום (ה') בלידת בית, אך מצבה הידרדר והיא פונתה תוך כדי החייאה לבית החולים יחד עם אמה. הצוות הרפואי המשיך במאמצי ההחייאה גם בבית החולים, אך לבסוף נאלץ לקבוע את מותה. הודעה נמסרה  למשרד הבריאות ולמשטרת ישראל.

 

פראמדיק מד"א דוד ילינק, שטיפל בתינוקת, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו תינוקת בת מספר שעות מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה. מיד התחלנו להעניק לה טיפול רפואי וביצענו בה פעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, הנשמה ועיסויים, ופינינו אותה תוך כדי המשך פעולות ההחייאה במהירות לביה"ח, שם הרופאים המשיכו להיאבק על חייה אבל לצערנו הם נאלצו בסופו של דבר לקבוע את מותה".

 

מהדסה נמסר: "מקרה טראגי זה מצביע שוב על חשיבות ביצוע לידות בית בסביבה מוגנת של בית חולים. איננו יודעים כמובן ברגעים אלו אם ניתן היה להציל את התינוקת, אך מן הניסיון הכולל שנצבר בהדסה בלידות בית המתבצעות בתוך בית החולים כלידה טבעית, הרי שבסביבה זו ישנה תמיד אופציה לטיפול רפואי מיידי ביילוד או באם במצב חירום. בהדסה ובבתי החולים המורשים מתבצעות בכל יום עשרות לידות טבעיות על ידי מיילדות מנוסות ומוסמכות לסוג לידה שכזה, לאלה המבקשות ללדת באווירה ביתית עם השגחה רפואית הנמצאת בטווח יד".

  

לפני כשנה אירע מקרה דומה כשלידת בית בצפון הסתבכה והסתיימה בלידת תינוקת מתה. היולדת, תושבת צפון הארץ, שהייתה בשבוע לידה תקין, חשה בצירים ומיילדת בית הגיעה לביתה ובבדיקה חשדה המיילדת בדופק לא סדיר אצל העובר. היא העבירה את היולדת להמשך הלידה בבית החולים פוריה, כשעם ההגעה לחדר הלידה לא אותר דופק אצל העובר, והלידה הסתיימה בלידת תינוקת מתה.

 

לפני כשנתיים תינוקת כמעט מתה לאחר לידת בית שהסתבכה בתל אביב. האישה, בשנות ה-40 לחייה, ילדה אז את התינוקת כשהיא במצג עכוז, כלומר, כשהרגליים יצאו לפני הראש. זהומצב שאסור ללידת בית לפי הנחיות משרד הבריאות. ההמלצות במצב זה הן לנסות היפוך של התינוק על מנת שהראש יוכל לצאת קודם או ליילד את האישה בניתוח קיסרי.


פורסם לראשונה 18/08/2016 20:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
בית החולים הדסה עין כרם
צילום: אלי מנדלבאום
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים