שתף קטע נבחר

שערוריית השחיין ראיין לוכטה שבדה שוד מזוין: "שקרן, פחדן, האמריקני המכוער"

עוד פרטים ותגובות קשות על פרשת מדליסט הזהב ראיין לוכטה, שבדה סיפור שוד מזוין כדי לכסות על ונדליזם בתחנת דלק. באצטדיון האולימפי בריו נתלו כרזות עם תמונות לוכטה והכיתוב "שקרן שקרן 2". ב"ניו יורק פוסט" הכתירו אותו כ"אמריקני המכוער". "דיילי ניוז": "המפלצת מלוכטה-נס"

 

הכותרות הלא מחמיאות אחרי שהתגלה השקר של לוכטה ()
הכותרות הלא מחמיאות אחרי שהתגלה השקר של לוכטה

 

שערוריית השחיין ומדליסט הזהב האמריקני ראיין לוכטה שבדה שוד מזוין כדי לכסות על ונדליזם בתחנת דלק בפרברי ריו מסרבת לגווע. לוכטה זוכה לביקורת בינלאומית קשה על התנהגותו. הגדיל לעשות "ניו יורק פוסט" שהקדיש ללוכטה את דף השער שלו תחת הכותרת "האמריקני המכוער" ואילו ה"דיילי ניוז" הניו יורקי הכתיר את השחיין בתואר "המפלצת מלוכטה-נס". הלילה (בין חמישי לשישי) הודיעה משטרת ברזיל כי היא ממליצה על הגשת כתב אישום נגד לוכטה בגין דיווח כוזב על פשע.

 

לטענת המשטרה, לוכטה ושחיין נוסף, ג'ימי פייגן, שיקרו לגבי שוד שבוצע לכאורה. גם אם לוכטה יורשע, הוא לא יישלח לכלא. פייגן הודיע היום כי יתרום 11 אלף דולר לקרן צדקה בברזיל, בעקבות המקרה. עורך דינו בריו, ברנו מלרגנו קוסטה, הודיע על הסיכום שלפיו פייגן יתרום את הסכום, דרכונו יושב לו והוא יורשה לעזוב את ברזיל.

"המפלצת מ"לוכטה-נס". שער הניו יורק "דיילי ניוז" ()
"המפלצת מ"לוכטה-נס". שער הניו יורק "דיילי ניוז"

 

 

הוועד האולימפי האמריקני התנצל הלילה רשמית על התקרית: "כפי שאנו מבינים, ארבעת הספורטאים עזבו את מועדון 'צרפת' ב-14 באוגוסט במונית לכיוון הכפר האולימפי. הם עצרו בתחנת דלק להשתמש בשירותים, שם אחד הספורטאים ביצע מעשה ונדליזם. ויכוח פרץ בין הספורטאים לבין שני אנשי אבטחה חמושים שהציגו את נשקם והורו לספורטאים לצאת מהמכונית ולשלם פיצוי. כאשר קיבלו כסף מהספורטאים, הם הורשו לעזוב".

 

הוועד האולימפי האמריקני מסר כי "ההתנהגות של הספורטים הללו אינה מקובלת ואינה מייצגת את ערכי הנבחרת האמריקנית ואת התנהגותם של רוב חבריה. נמשיך לבחון את המקרה ואת השלכותיו על הספורטאים עם שובם לארצות הברית. בשם הוועד האולימפי, אנו מתנצלים בפני המארחים בריו ובפני אזרחי ברזיל על החוויה הקשה בעיצומה של מה שאמורה להיות חגיגת מצוינות".

 

 

השחיינים ג'ק קונגר וגאנר בנץ. הורדו מהמטוס, היום שבו לארה"ב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השחיינים ג'ק קונגר וגאנר בנץ. הורדו מהמטוס, היום שבו לארה"ב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

השוד המזוין שלא היה

הסיפור פרץ כאשר ראיין לוכטה וג'יימי פייגן הוזמנו למסיבה בריו על-ידי שחיין ברזילאי ובדרך חזרה בשעות הבוקר, אחרי שבילו במסיבה שעות ארוכות, לוכטה טען שהוא נשדד באיומי אקדח. הוא התקשר לאימו איליאנה אחרי התקרית, והיא אמרה לתקשורת כי הוא נשמע "מבועת". לוכטה סיפר אחרי האירוע: "יצאו אלינו אנשים ממונית וכיוונו עלינו אקדחים. הם לקחו את הארנקים שלנו, אבל זה לא ממש הזיז לי". דובר הוועד האולימפי, מרק אדמס, הכחיש אז את הסיפור: "זה ממש לא נכון, זה לא קרה".

 

גם משטרת ברזיל לא האמינה לסיפור של לוכטה וטוענת שלוכטה היה שיכור ונהג באלימות. לטענת גורם במשטרה המקומית, השחיין האולימפי בדה יחד עם שחיינים אחרים את הסיפור על כך שנשדדו על פי אותו גורם, לוכטה היה מעורב יחד עם שחיינים אחרים באירוע חריג בתחנת דלק בפרברי ריו, שם גרמו נזק ושברו את דלת תא השירותים. שומר במקום התעמת עמם, ובהמשך בעל התחנה דרש מהם לשלם עבור הנזק, והם שילמו. במשטרה ובתחנת הדלק אומרים שהספורטאים פגעו בשלט פרסומת וכן סיפרו שבמונית שבה נסעו הספורטאים היו שתי נשים שנותרו בה בשעה שהספורטאים יצאו להסדיר את התשלום על הנזק.

 

הגיע לבלות במסיבה, וכנראה השתכר ()
הגיע לבלות במסיבה, וכנראה השתכר

התיעוד מהמסיבה ()
התיעוד מהמסיבה

ונדליזם ושקרים. האירוע בתחנת הדלק (צילום: AP) (צילום: AP)
ונדליזם ושקרים. האירוע בתחנת הדלק(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

לפי דיווח ב"דיילי מייל" הבריטי, משטרת ריו החלה לחשוד באמיתות סיפורו של לוכטה כאשר השוטרים הבחינו שהוא והשחיינים האחרים עונדים שעונים, ולכן לא סביר שנשדדו.

 

אמש אף פורסם תיעוד של השחיינים האמריקנים בתחנת הדלק. במצלמות האבטחה של התחנה נראה אחד השחיינים מתעמת עם אנשי צוות התחנה ובועט בדלת של שירותים. על פי הדייל מייל, הספורטאים שברו דלת, כיור וחלון בתחנה. המשטרה הברזילאית שלוכטה וחבריו שיקרו בעת שהתלוננו כי נשדדו. זאת, לאחר שהמשטרה גם גבתה עדויות מאנשים שהיו נוכחים במקום. אותם עדים טענו כי האנשים שתקפו את השחיינים לא השתמשו בנשק חם, וזאת בניגוד לגרסת הספורטאים.

 

בדיווח נוסף נטען כי לוכטה, שכבר חזר לארצות הברית, שינה את גרסתו בהשוואה לזו שנתן בעת שהותו בברזיל. הוא טען כי לא כוון אקדח לראשו, וכי השודדים כלל לא עצרו את רכבם בצד אלא ארבו להם מחוץ לחדר שירותים בתחנת דלק, וכיוונו את האקדח לעבר נהג המונית כשזה סירב לדרישתם לנסוע מהמקום.

 

אחרי שהמשטרה בברזיל הפריכה את גרסתו של לוכטה, היא נקטה בצעד חריג והורידה מהמטוס לארצות הברית שני שחיינים אמריקאים, ג'ק קונגר וגאנר בנץ, שטענו כי היו עם לוכטה במהלך השוד לכאורה. הדיווחים הללו עוררו סערה לא קטנה בארצות הברית וברחבי העולם.  

 

גאנר בנץ נחקר (צילום: AP) (צילום: AP)
גאנר בנץ נחקר(צילום: AP)

גם ג'ק קונגר נחקר (צילום: AP) (צילום: AP)
גם ג'ק קונגר נחקר(צילום: AP)
 

"מה שקורה בריו - לא נשאר בריו"

כאמור, הסיפור הזה גרר ביקורת קשה בברזיל ובכל העולם. "שקרן, שקרן - האמריקני המכוער", הייתה הכותרת שהתנוססה על ה"ניו יורק פוסט". "ראיין לוכטה הוא כל מה שהעולם שונא באמריקנים", הכריז מייק ואקארו, כתב הספורט הבכיר בעיתון. "במהלך מסעותיי בחו"ל לאורך השנים, הוטרדתי מהסטיגמה של 'האמריקני המכוער', אבל אז מישהו כמו ראיין לוכטה פותח את הפה, וכשאתה שומע את מה שיוצא משם – הכל לפתע נראה הגיוני. האופן שבו ייצגו לוכטה וחבריו את ארצות הברית היה ההיפך הגמור מזה של מייקל פלפס וקייטי לדקי".

 

ביקורת קשה נגד השחיין המעוטר נשמעה גם ב"אינדיפנדנט" הבריטי. "מה שקורה בריו - לא נשאר בריו. ראיין לוכטה התייחס לאולימפיאדה כאל טיול של בני נוער, וההנגאובר הולך להיות ממש מכוער", נכתב בעיתון. "חשבנו שהוא כבר התפכח מהיסטוריה של התנהגות פרועה, כולל הרשעות על הסגת גבול והטלת שתן בפומבי ב-2005, והתנהגות פרועה חמש שנים לאחר מכן. גם לאמריקנים, שמוקירים את כוכבי הספורט שלהם וסולחים להם גם כאשר הם מבצעים פשעים חמורים, יהיה קשה לבלוע את מעשיו".

 

כרזות עם תמונת לוכטה והכיתוב "שקרן שקרן 2" באצטדיון האולימפי  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כרזות עם תמונת לוכטה והכיתוב "שקרן שקרן 2" באצטדיון האולימפי (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

בעיתון פוליה דו סאו פאולו סיקרו את הפרשה תחת הכותרת: "הוועד האולימפי של ארה"ב התנצל בפני ברזיל בגלל השקרים של השחיינים". ז'ורנל דו ברזיל כתב: "לדברי המשטרה, שחיין אמריקני אישר שהדיווח על שוד היה שקר"

 

 ניו יורק פוסט. "לוכטה הוא כל מה שהעולם שונא באמריקנים" ()
ניו יורק פוסט. "לוכטה הוא כל מה שהעולם שונא באמריקנים"

הדיווח ב-cnn על האירוע, אחרי שהתברר שהשחיינים לא נשדדו ()
הדיווח ב-cnn על האירוע, אחרי שהתברר שהשחיינים לא נשדדו

הדיווח ב-BBC על פרשת לוכטה ()
הדיווח ב-BBC על פרשת לוכטה

הכותרת באינדיפנדנט. "ההנגאובר מהטריפ יהיה מכוער" ()
הכותרת באינדיפנדנט. "ההנגאובר מהטריפ יהיה מכוער"

  

"מדובר באידיוט ובשלושה מחבריו השיכורים שגרמו להרס בתחנת דלק. לאחר מכן הם עוד מעזים לספר לעולם שהם נשדדו?", כתב גוגה צ'אקרה במאמר מערכת חריף ונוקב בעיתון "אסטדו דה סאו פאולו". "כבר לא אכפת לי מהמדליות שבהן זכית, או מהעובדה שהערצתי אותך. אתה, ראיין לוכטה, אדם לא בוגר, חסר ביטחון ודוגמה רעה. תישאר בארצות הברית ושם תספר את השקרים שלך. נכנסת להיסטוריה של המשחקים האולימפיים בתור השקרן הגדול ביותר אי פעם. במעשייך הבערת מדינה שלמה".

 

העיתון הנפוץ בברזיל "או גלובו" כתב בכותרתו: "שחיינים אמריקנים טסו לאחר שמסרו עדות". בדף הפייסבוק של העיתון הביעו רבים את הזעם שהם חשים כלפי לוכטה וחבריו לנבחרת השחייה האמריקנית. "שקרנים, אין לכם בושה", כתב אחד מהם. "יש בברזיל הרבה זרים שחושבים שהם יכולים לחמוק מכל דבר, אבל צריך לזכור שיש אצלנו סט של חוקים וערכים שצריך לכבד. אנחנו המארחים של האולימפיאדה,

לא ליצנים", כתב אחר. "פחדן", כתב מגיב אחר על לוכטה. "לו זר היה פועל בצורה דומה בארצות הברית, הוא ככל הנראה נשלח לכיסא החשמלי או לכלא גוואנטנמו".

 

גולש נוסף טען כי "לברזיל יש מוניטין כל כך רע מחוץ למדינה. השחיינים האמריקנים חשבו ששוד נוסף לא יעשה הבדל של ממש, שאנחנו רגילים לדברים מהסוג הזה, אבל כמה שהם טעו".

 

לוכטה הוא השחיין המעוטר ביותר בכל הזמנים, אחרי מייקל פלפס. בארבע האולימפיאדות האחרונות הוא זכה ב-12 מדליות, שש מהן מזהב. אחרי ההצלחה הגדולה בלונדון 2012, אז השיג חמש מדליות, לוכטה זכה לחוזי פרסום רבים ולהופעות טלוויזיוניות לא מעטות וגם קיבל תוכנית ריאליטי משלו, שירדה לאחר שנה בעקבות ביקורות לא מחמיאות. בריו הוא כבר לא הבריק בבריכה, וזכה במדליה אחת בלבד, בשליחים. ואז הגיעה פרשת השוד שלא היה, והכול נשכח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוכטה על שער הניו יורק פוסט
מומלצים