שתף קטע נבחר

אבנים, חסימות והצתת פח: חרדים מחו על מעצר משתמט

מעצרו של סרבן גיוס הוביל לשורת הפגנות בירושלים ובבית שמש. המפגינים בבירה חסמו את כיכר השבת ואף שרפו פח אשפה. בבית שמש יודו אבנים לעבר שוטרים. עד כה נעצרו שלושה חרדים. "נלך עד הסוף נגד הצבא"

 

 

מפגינים היום, בירושלים (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
מפגינים היום, בירושלים(צילום: יואב דודקוביץ')
 

עשרות חרדים הפגינו הערב (יום א') בירושלים ובבית שמש בעקבות מעצרו של משתמט חרדי על ידי המשטרה הצבאית. בבירה חסמו המפגינים את כיכר השבת ובבית שמש דרדרו המפגינים פחי אשפה לכביש ויידו אבנים לעבר שוטרים באזור רחוב נהר הירדן. מוקדם יותר הפגינו כ-150 חרדים מחוץ ללשכת הגיוס בירושלים, וגם שם יודו אבנים לעבר כוחות הביטחון. שלושה מפגינים נעצרו בחשד להפרת הסדר.

 

הסרבן החרדי שעוכב בלשכת הגיוס הוא ירושלמי בן 23, שלטענתו לא התייצב לגיוסו לפני כחודש כי לא קיבל צו בדואר. המפגינים הבעירו פח אשפה בסמוך לכיכר השבת. אחד מהם אמר: "ביום חמישי השוטרים תפסו בחור והם ראו שלא יכולים - היו הפגנות בירושלים ובבית שמש. ביום שישי כבר שחררו אותו. עכשיו הם עושים עוד פעם. אנחנו נמשיך בכוח. נלך עד הסוף. כל אחד רוצה ללכת נגד הצבא. עד טיפת הדם האחרונה נלך".

 

מדוברות משטרת ירושלים נמסר בעקבות ההפגנה המוקדמת: "מול לשכת הגיוס ברחוב רש"י הפגינו עשרות חרדים, חלקם נשכבו על הכביש תוך ניסיון לחסום את הציר. חלק מהמפגינים אף ניסו להיכנס בכוח ללשכת הגיוס תוך שהם מגדפים את השוטרים וחלק אף תקפו שוטרים. כוח משטרה שנמצא במקום פעל באיפוק, אך יחד עם זאת בנחישות ובתקיפות, נגד אלו שהפרו את הסדר ותקפו שוטרים. עד כה נעצרו שלושה חשודים". 

 

פרקליטו של הצעיר, עו"ד מנחם שטאובר, מסר כי "מרשי הגיע מיוזמתו ללשכת הגיוס. נדמה כי די בכך בכדי להעניק פרופורציה לדברים. מעבר לכך, ודאי מקום שבו מתייצב בחור מיוזמתו, נדמה כי ראוי שרשויות הצבא יפגינו את הרגישות התרבותית הנדרשת. לא כך נעשה בעניינו, ועל כך יש להצר".

עצור חרדי בהפגנה, היום  (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
עצור חרדי בהפגנה, היום (צילום: יואב דודקוביץ')

 

מפגינים בבירה נגד מעצר העריק, הערב (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
מפגינים בבירה נגד מעצר העריק, הערב(צילום: יואב דודקוביץ')
 

 (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
(צילום: יואב דודקוביץ')

 (צילום: יואב דודקוביץ') (צילום: יואב דודקוביץ')
(צילום: יואב דודקוביץ')
 

  

המהומות בחמישי בערב (צילום: הערשי פרלמוטר חדשות 24) (צילום: הערשי פרלמוטר חדשות 24)
המהומות בחמישי בערב(צילום: הערשי פרלמוטר חדשות 24)

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "לאחר שלא התייצב לגיוסו, הגיע המועמד לשירות ביטחון ללשכת הגיוס כשהוא טוען לבעיות רפואיות. בדיקת מצבו העלתה כי הוא כשיר רפואית ובשל העובדה שלא התייצב לגיוס הוא פונה למעצר. בעקבות זאת, פרצה הפגנה מחוץ ללשכת הגיוס בירושלים אשר טופלה על ידי משטרת ישראל".

 

מעצרו של צעיר אחר, חסיד נטורי קרתא בן כ-20 שאמור להתחתן בעוד כשבועיים, גרר הפרות סדר מצד החרדים ביום חמישי בלילה, בירושלים וכן בבית שמש. מאות חרדים הפגינו בכיכר השבת בירושלים, הבעירו פחים וחסמו צירי תנועה. חלק מהמפגינים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה, ונשמעו גם קריאות גנאי כגון "נאצי". המשטרה עצרה שישה חשודים שהתפרעו בהפרות סדר. בבית שמש גם נערכה הפגנה ונעצרו כמה מפגינים.

 

לפני כחצי שנה תועדו התפרעויות קשות של חרדים באשדוד: עשרות מהם תקפו כוח של לוכדי עריקים שהגיע לשכונה חרדית ברובע ז' בעיר. במקום התפתחה מהומה ובמהלכה הפכו החרדים את ניידת המשטרה הצבאית. לוכדי עריקים הגיעו לשם בליווי ניידת של המשטרה המקומית, על פי הנוהל, כדי לעצור משתמט משירות צבאי. בצבא מסרו כי מדובר בחרדי שלא התייצב לצו הראשון ובכך לא הוכיח את הרקע החרדי שלו.


פורסם לראשונה 21/08/2016 18:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ'
מפגינים בירושלים, היום
צילום: יואב דודקוביץ'
צילום: יואב דודקוביץ'
צילום: יואב דודקוביץ'
מומלצים