שתף קטע נבחר

המפקד עיכב בדיקה לחייל – המדינה תשלם

טירון טען שהוא "רואה מעוות", אבל מפקדו עיכב ב-3 שבועות את הפנייתו לרופא. לאחרונה קבע ביהמ"ש כי הצבא אחראי ל-100% מהנזק שנגרם

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה ערעור של חייל משוחרר וקבע כי התנהלות מפקדיו בטירונות השריון שעבר בתחילת העשור, ועיכוב הפנייתו לרופא, אחראים ל-100% מהנזק שנגרם בדיעבד לראייתו. בכך נדחתה עמדת משרד הביטחון, שהכיר באחריותו ל-50% בלבד מהנזק, והוא ייאלץ לשלם לחייל המשוחרר קצבה בהתאם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע, שמגיל 15 סבל מקוצר ראייה והרכיב משקפיים, התגייס לשריון ב-2010 עם פרופיל 97. כחודש בתוך הטירונות הוא ביקש ממפקדו להיבדק על ידי רופא עיניים משום שהוא "רואה מעוות". אולם לרופא הוא הגיע רק כעבור כשלושה שבועות, מאחר שמפקדו עיכב אותו שוב ושוב, חייב אותו לחזור לבסיס ודחה את הפצרות החייל ואמו.

 

כאשר הגיע הטירון סוף סוף לרופא, אובחנה היפרדות בשלב מתקדם של רשתית בעינו הימנית, ולפיכך נקבע לו תור בהול לניתוח שבוצע כבר למחרת.

 

ב-2012 קבע קצין התגמולים במשרד הביטחון שהליקויים בעין החמירו עקב השירות הצבאי, אולם ההחמרה היא רק בשיעור של 50% מדרגת הנכות הכוללת. על החלטה זאת ערער החייל לבית המשפט וטען כי התרשלות גורמי הצבא אחראית ל-100% מהנזק.

 

מנגד טען קצין התגמולים שיש להעדיף את מסקנות חוות הדעת שהגיש רופא מטעמו. לשיטתו, ההיפרדות של הרשתית בעין ימין והחור בעין שמאל נובעים ממבנה עיניו של המערער.

 

הפר פקודות מטכ"ל

אבל השופט אורי גולדקורן אימץ את טענות החייל בערעור. "התרשמנו עמוקות מעדויות המערער ואמו, ואנו נותנים בהן אמון מלא", כתב השופט וקבע כי מפקדיו של המערער התרשלו בטיפול בתלונותיו.

 

"אמרנו 'מפקדים' בלשון רבים, אף שהמערער התייחס למפקד אחד בלבד, מאחר שאנו סבורים שבשרשרת הפיקוד על הטירונים לא מפקד אחד בלבד היה אמון על מתן מענה הולם לתלונות המערער, אלא כל שרשרת הפיקוד, מהמפקד הישיר, דרך רופא הבסיס ועד למפקד הבסיס", נכתב בפסק הדין.

 

השופט גולדקורן הוסיף שמפקדו הישיר של המערער פעל בניגוד לפקודות מטכ"ל כשלא הפנה אותו לרופא תוך 24 שעות, אלא החליט באופן שרירותי שקודם כל ייבדק אצל אופטומטריסט, וגם זה רק אחרי שבוע וחצי, שכלל אימון ומטווח. בפרק זמן זה, ציין, "שליש" משדה הראייה של המערער כבר אבד.

 

בסופו של דבר התקבל הערעור של החייל ונקבע כי שיעור ההחמרה במצבו הרפואי כתוצאה מתנאי השירות צריך לעמוד על 100%. קצין התגמולים חויב לשלם למערער שכר טרחת עו"ד בסך 7,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד יואב אלמגור
  • ב"כ המשיב: עו"ד נפתלי קפשוק
  • עו"ד דוד פייל עוסק בייצוג נכי צה"ל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים