שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זיהום ליגיונלה במלון בשפיים: עשרות אורחים פונו

  עשרות אורחים בבית המלון בשפיים פונו מחדריהם בימים האחרונים לאחר שהתגלה הזיהום. אחת האורחות: "אף אחד אפילו לא התקשר להתנצל". בית המלון: "הנושא מטופל מיידית"

  זיהום ליגיונלה במים של בית המלון בשפיים. בימים האחרונים במהלך בדיקות שגרתיות בבית המלון בשפיים, התגלה זיהום של חיידק ליגיונלה במערכת המים החמים של המלון. לאור ממצאי הבדיקה הוחלט לפנות עשרות אורחים מחדרם.

   

  נעמה אחת האורחות המלון שהתגלה בחדרם הזיהום זועמת: "ביום שני חזרנו מארוחת ערב והתקשרו אלינו וביקשו שנגיע לקבלה", היא מתארת. "אמרו לנו שהתגלה זיהום של ליגיונלה ואנחנו יכולים לעזוב או להישאר במלון ויספקו לנו מים מינרלים על פי מה החלטה שלנו".

   

  לדבריה, היא כעסה על ההודעה. "אני רחצתי את הבקבוקים של התינוקות שלי במים מזוהמים. אנחנו התקלחנו במים האלו. זה פשוט מקומם ומרגיז שפוגעים בבריאות שלנו".

   

  היא מוסיפה כי לא כל האורחים קיבלו הודעות בזמן על הגילוי של הזיהום ואילו היו מודיעים להם בשלב מוקדם יותר, ייתכן ולא היו צריכים להיחשף לזיהום כלל. "אני לא יודעת מה המשמעות שילדה בת ארבע חודשים שותה מים עם לגיונלה או מתרחצת באמבטיה עם זיהום".

   

  קראו עוד

  חיידק לגיונלה התגלה במחלקה של חולי סרטן בשיבא

  רמלה: תינוק מת מחיידק המזגנים לגיונלה

   

  בפגישה שנערכה בין נציגי משרד הבריאות למנהל בית המלון שפיים הוצגו תוצאות הבדיקות שנערכו במערכת המים החמים ומשרד הבריאות הנחה את המלון לנקוט בפעולות מיידיות למניעת התבססות חיידקיי הליגיונלה במערכות המים על מנת למנוע סיכון לבריאות הציבור.

   

  על פי ההחלטה, נקבע שיש להוציא משימוש של החדרים בהם התגלו הזיהומים, לבצע פעולות טיפול במערכת המים, בין היתר באמצעות חיטוי בכלור שצפוי להתבצע במוצאי השבת שיהיו מיעוט של אורחים.

   

  במשרד הבריאות הורו גם על טיפול והחלפה של ראשי המקלחות.

   

  לאחר השלמת הטיפול יבצעו דגימות חוזרות לבדוק האם עדין קיימים חשש לחיידק ליגיונלה לאורך מערכת המים החמים כולל בראשי המקלחות. כמו כן תבוצע בדיקה מקיפה על ידי מהנדס מים המתמחה במערכות מים חמים ותוגש ללשכת הבריאות תכנית לשדרוג המערכת.

   

  "אף אחד לא התקשר להתנצל על התקלה", אומרת נעמה. "היה מצופה ממלון לקחת אחריות. אני התקשרתי למלון באותו היום, תחת שם אחר, וביקשתי להזמין חדר לאותם תאריכים ואף אחד מנציגי הקבלה לא טרח לעדכן שיש ליגיונלה במים".

   

  חיידק הנמצא במערכות מים חמים

  חיידק הלגיונלה מצוי בסביבה הטבעית בעיקר במים חמים – בחום של ג'קוזי או מעיינות חמים). המקומות השכיחים ביותר להימצאות החיידק כוללים בתי מלון, אוניות, סאונה, ובמי ברז.

   

  המחלה נגרמת על ידי החיידק ליגיונלה פנאומופילה. בכל שנה חולים בין 8,000 ל-18,000 בני אדם המחלה בארצות הברית. הסימפטומים כוללים: חום גבוה, שיעול, ליחה, כאבי ראש, כאבי שרירים, עייפות, חוסר תיאבון, שלשול והקאות, בלבול ואיבוד הזיכרון.

   

  כמו כן, מערכת הכליות והכבד עלולים להיפגע וגם התפתחות דלקת ריאות. סימפטומים בדרך כלל מתחילים בין יומיים ל-14 יום מרגע החשיפה לחיידק.

   

  ממלון שפיים נמסר בתגובה: "במסגרת בדיקה שגרתית שנערכה במערכות המים של בית המלון בקיבוץ שפיים, "מלון שפיים", התגלה במערכות המים החמים חיידק הליגיונלה בארבעה חדרים הממוקמים במבנה ספציפי. מדובר בכמות הגדולה יותר מהמותר. עם קבלת תוצאות הבדיקה עדכנה הנהלת בית המלון את משרד הבריאות, אשר הנחה לטפל בבעיה באמצעות חיטוי המערכות וניקויים.

   

  "מיד לאחר היוודע דבר המקרה, ולמרות שלא ניתנה הנחיה לנקיטת אי אלו צעדים נוספים למעט הטיפול הנקודתי במערכות המים החמים, החלו אנשי הצוות בעדכון האורחים. נוסף על האורחים השוהים בזמן זה בבית המלון, יצרה הנהלת "מלון שפיים" קשר עם אלו שהזמינו מקום טרם סיום הליך הניקוי ועדכנה גם אותם.

   

  "הטיפול מתבצע ברגעים אלה ועתיד להסתיים בשעות הקרובות. לנופשים הנמצאים במלון שהחליטו לעזוב, הוצע ביקור חוזר ללא עלות, ולאלו שהזמינו ובחרו שלא להגיע, הוצע לדחות את מועד חופשתם לתאריך בו יבחרו.

   

  "מלון שפיים" מבצע בדיקות שגרתיות קפדניות כדי למנוע מקרים מהסוג הזה, ואנו שמחים כי הנושא התגלה מהר מאוד ומטופל מיידית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  זיהום ליגיונלה במי המלון
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים