שתף קטע נבחר

אור בעבודה: איך נדאג לתאורה נכונה במשרד

על מה חשוב להקפיד כשבוחרים גוף תאורה? באיזה שלב נדרש תכנון של התאורה? ואיך מאירים כל אזור - אתר "הספקים" עם כל הפרטים

כמו בבית, כך גם במשרד יש לתאורה חשיבות שהיא מעבר להארת החלל. "תאורה היא האלמנט המשפיע ביותר על תחושות, רגשות ומצב-רוח", מסיר נעם הלמר, מעצב פנים מ-BizDesign באתר 'הספקים'. "אם בעבר היו משתמשים בתקרה אקוסטית (תקרת אריחים נשלפים) במשרדים, שבתוכם נורות פלורסנט, כיום המראה הזה הולך ונעלם. משרד כזה ייראה יותר מיושן, ומעבר לפונקציונליות ולנוחות גישה לכל המערכות שמסתתרות מתחתיו, אין לו שום ערך עיצובי. המגמה כיום היא להעביר את כל המערכות לחללים שאינם ציבוריים במשרד או אף להשאיר את המערכות ואת הצנרת חשופות, עם המעבר לעיצוב יותר תעשייתי היי-טקי".

 

כתבות בנושא:

העיצוב הנכון יעשה עבור העסק שלכם המון

5 המשרדים הכי יפים בעולם

שיהיה לכם יום כתום: צבע ויעילות בעבודה

 

אז מה השתנה בתחום התאורה? הלמר: "בשנים האחרות תחום התאורה עשה את ההתקדמות הגדולה ביותר בתחום העיצוב. אם בעבר היינו משתמשים בנורות ליבון, ואז עברנו לפלורסנט קיום הלדים תופסים את מקומם ומאפשרים לחקות את כל סוגי התאורה בעלויות מופחתות בצורה משמעותית. כיום ניתן לעשות שימוש בלדים גם בגופי תאורה שנראים כמו נורות פחם או כמו שנדלירים. כלומר, ניתן להרוויח גם אווירה, גם תאורה שנשארת חזקה גם לאורך זמן וגם זולה יותר".

 (באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום) (באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום)
(באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום)

 

מה ההבדל בין תאורה לבית לבין תאורה למשרד?

ורד קמחי מקמחי תאורה מסבירה: "ההבדל המהותי הוא בעוצמת האור הנדרשת. בחלל משרדי באזור שולחנות העבודה נדרשת תאורה הומוגנית וחזקה".

 

הלמר מוסיף: "בחללי עבודה עם מחשב, כדאי להשתמש בתאורה כללית חזקה יחסית עם עוצמת אור של כ-600 לוקס (כמות אור שמפיץ גוף תאורה למ"ר). חשוב להקפיד על מיקום נכון של גופי התאורה כך שלא תהיה השתקפות אור על גבי מסך המחשב".

 

באיזה שלב נדרש תכנון של התאורה?

קמחי: "את התאורה מומלץ לתכנן בשלב מוקדם, בין אם מדובר בבנייה חדשה או בשיפוץ, זאת משום שתוכנית התאורה תשפיע על מיקום נכון של התאורה ביחס לאובייקטים שאותם נרצה להאיר. בשלב של משרד קיים, ניתן לערוך שיפוץ נקודתי ולהיעזר בהנמכת תקרה מגבס כדי לשנות את התשתית ולהעביר חשמל ותקשורת דרכה".

 

על מה חשוב להקפיד כשבוחרים גוף תאורה?

הלמר: "לרוב, הצרכן הביתי לא יברר מה התקן של הנורה ועד כמה היא טובה לאורך זמן. במשרדים, שבהם יש צורך בכמות אור גדולה ובעמידות גבוהה חשוב להתייעץ עם יועץ תאורה, יועץ חשמל או עם מנהל פרויקט הבנייה או השיפוץ. ההמלצה היא לבחור בגופי תאורה בעלי תקן פוטו ביולוגי שלא מסכן את האנשים בחשיפה ארוכה ולא פוגע בראייה לאורך זמן. כמו כן, חשוב לוודא שזהו גוף איכותי שלא ידעך בעוצמתו לאורך הזמן ובנורות שגוון האור שלהן לא ישתנה כעבור שנה-שנתיים".

 

איך מאירים כל אזור?

חנייה: "חשוב להקפיד על תאורה כבר בחנייה למשרד, עם דגש על כניסות ויציאות לחנייה", אומר קמחי. "כדאי לבחור בתאורה שאינה מסנוורת אלא כזו שתיצור תאורה כמה שיותר ריאליסטית".

 

כניסה למשרד: "חשוב להאיר את הכניסות ואת המעליות", מדגישה ורד. "אם קיימת צמחייה באזור הכניסה למשרד כדאי ליצור תאורה רכה ונעימה בסביבתם, שתדגיש אותם. אם יש תמונות וחפצי נוי שלרוב מוצבים בלובי של כניסה למשרדים ניתן להאיר אותם נקודתית".

 

 (באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום) (באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום)
(באדיבות הילה לוצקי סטודיו לצילום)

 

דלפק הקבלה: "תאורה תלויה ודומיננטית תדגיש את דלפק הקבלה ותספק תאורה טובה ונעימה לעובדי הקבלה" אומר ורד. "חשוב להקפיד לתלות את גוף התאורה כך שלא יהיה נמוך מדי ופני העובדים לא יוסתרו כשמגיעים אורחים למשרד".

 

אזור המתנה ומסדרונות: "בחללי מעבר יש מקום לשחק עם התאורה", מסביר הלמר. "מספיקה בהם תאורת התמצאות בעוצמה נמוכה יחסית שיכולה להגיע מגופי תאורה שונים. ניתן להאיר באמצעות גופי תאורה בקירות בגובה העין או נמוכים יותר. ניתן אף להשתמש בתאורה קווית נסתרת בקירות או בקו החיבור שבין הקיר לרצפה או בין הקיר לתקרה, ואף ניתן להוסיף גופי תאורה שקועים ברצפה. החללים הציבוריים וחללי המעבר הם המקום לתת דרור לעיצוב מבלי להפריע לריכוז בזמן העבודה".

 

חדר ישיבות: "ניתן לתלות גוף מרכזי ודומיננטי מעל שולחן הישיבות, שאותו ניתן יהיה לכבות כשמשתמשים במקרן למשל", אומר הלמר. "גוף תאורה דומיננטי במרכז החדר יהיה גם פונקציונלי וגם ייצור מראה רשמי ומרשים בחלל המרכזי ביותר במשרד", מוסיפה קמחי. "חשוב להתייחס למיקומם של המקרנים וניתן להוסיף בהתאם גופי תאורה שקועים בתקרה מסביב ליצירת תרחישי תאורה שונים".

 

חדרי עבודה: "חשוב לשמור על תאורה רציפה ולא מרצדת, כדי לא לגרום לכאבי ראש או עיניים", מציעה קמחי. הלמר מוסיף: "כאן חשובה תאורה חזקה מספיק, כשההמלצה שלי היא על נורות לד. קיימות קיום 'פלטות מוארות' שנראים כמו מסך מואר. לא רואים דרכם את פסי הפלורסנט או הלד כמו שהיו רואים בעבר, והם מעניקות תאורה מקסימלית תוך שמירה על עיצוב יפה".

 

חדרי שירותים: חשוב שלא להזניח את חדרי השירותים. "ניתן להאיר באמצעות גופי תאורה שקועים כל תא שירותים", מציעה קמחי. "בנוסף, מעל המראה והכיור ניתן להוסיף מנורות דקורטיביות להוספת תחושה של עניין ויוקרה".

 

לסיכום, עיצוב נכון של תאורה בחלל ישפיע על מצב הרוח של העובדים ועל התרשמות הלקוחות מהעסק. הלמר: "למרות שהאור הוא ישות ללא נוכחות תלת-מימדית פיסית, תכנון נכון בו ישפיע בצורה אפקטיבית על החלל ועל האנשים הנמצאים בו. תאורה משנה התנהגות ואם למשל ללקוח חשיבות לפגישת מסדרון בלתי רשמית, נוכל לאפשר לו זאת באמצעות תאורה בעוצמה חלשה יותר באזורים מסוימים במשרד. תאורה מרגיעה בפינות ישיבה יאפשרו לעובדים או ללקוחות לעצור, לשבת ולדבר באווירה פחות רשמית".

 

מעצבי פנים למשרדים באתר "הספקים"

 

אתר ynet הינו שותף באתר "הספקים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות חברת "קמחי תאורה", צילום דן אקסלרוד
תאורה במשרד
באדיבות חברת "קמחי תאורה", צילום דן אקסלרוד
מומלצים