שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מלין המחבלים משרונה למעצר בית: "ניסו להשחיר פניו"

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע מתח ביקורת על אישומי הפרקליטות נגד עבדלהאדי בן מחמד אבו עפאש, שהלין במחסן בשגב שלום את המחבלים שרצחו 4 בתל אביב במחסן בשגב שלום: "האישום מעורר תחושה לא נוחה"

  אבו עאפש בעת הגשת כתב האישום נגדו (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  אבו עאפש בעת הגשת כתב האישום נגדו(צילום: רועי עידן)

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע שחרר היום (ג') למעצר בית את הנאשם בהלנת השוהים הבלתי חוקיים שביצעו את הפיגוע בשרונה, והעביר ביקורת על האופן שבה ניסחה פרקליטות מחוז דרום את כתב האישום, שעלול היה להשחיר את פני הנאשם: "אין כל ראיה שהנאשם ידע את זהות השב"חים".

   

  השופט אהרון משניות ציין כי ניסוח כתב האישום "מעורר תחושה לא נוחה בלשון המעטה". זאת בהתייחסו לתיאור קורותיהם של שני המחבלים שהואשמו בביצוע הפיגוע במתחם שרונה. "תיאור קורותיהם אינו רלוונטי לעצם אשמתו של הנאשם בעבירה שמיוחסת לו". עוד ציין השופט כי אין כל ראיה שהנאשם ידע את זהותם של השב"חים ששהו במחסן שלו, ואין בדל של ראיה בחקירת המפגעים שיכול ללמד על מודעותו של הנאשם בדרך כלשהי לעובדת שהייתם של המחבלים במחסן שבבעלותו.

  המחסן בשגב שלום בו שהו המחבלים משרונה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  המחסן בשגב שלום בו שהו המחבלים משרונה(צילום: רועי עידן)
   

   

  הארכת מעצרו של אבו עפאש לפני כחודש    (צילום: רועי עידן)

  הארכת מעצרו של אבו עפאש לפני כחודש    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בחודש שעבר הגישה הפרקליטות לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד עבדלהאדי בן מחמד אבו עפאש (49), בעליו של מחסן ביישוב שגב שלום, בגין הלנה של שב"חים מיהודה ושומרון, ובהם גם חאלד ומוחמד מחאמרה – שני המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה בתחילת יוני. הפרקליטות הגישה גם בקשה למעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, הליך שנחשב חריג.

   

  לפי כתב האישום, תמורת 200 שקלים בחודש לנו המחבלים במחסן שלו, כשנהגו להעביר את הכספים לבנו העיוור. ביום הפיגוע התארגנו המפגעים ולבשו חליפות, הצטיידו ברובים וברעל, ויצאו לתל אביב.

   

  החלטתו של השופט משניות מגיעה לאחר ערעור הפרקליטות על החלטת שופט בית משפט השלום אמיר דורון. השופט דורון קבע, בדומה לשופט משניות, כי התשתית הראייתית נגד אבו עפאש חלשה: "קיימת חולשה ראייתית משמעותית ביחס לעבירות המיוחסות לנאשם". אך חמור מכך, ציין השופט דורון גם כן כי "ניסוחו של כתב האישום מעורר אי-נוחות לא מעטה", כשהוא מתייחס לתיאור הפיגוע שביצעו המחבלים.

  עו"ד שי טובים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  עו"ד שי טובים(צילום: עידו ארז)

  השופט קבע כי מדובר ב"מכלול נתונים שאינם רלוונטיים לעבירות". עוד ציין כי לא נמצאו ראיות בתיק כי הנאשם היה מודע לפיגוע שתוכנן על ידי המפגעים, ולא נמצא בראיות כל אישוש לכך שהיה מעורב בו בצורה זו או אחרת. "נדמה כי בהוספת הסעיפים לכתב האישום ביקשה הפרקליטות להחמיר יתר על המידה עם הנאשם, עד כדי הסיכוי או הסיכון להשחרת פניו בפני בית המשפט".

   

  בין היתר ציין השופט כי מהראיות בתיק נותרו שאלות רבות ללא מענה, כמו הקשר של אשת הנאשם להלנת השב"חים, וכן פעולות חקירה בסיסיות כמו מחקרי תקשורת, שיכלו לברר את הקשר של הנאשם למקום, או להוכיח קשר שלו עם המעורבים האחרים.

   

  סנגורו של הנאשם, עו"ד שי טובים, אמר בתגובה כי "כשהתיק נתקבל במשרד והתחלנו ללמוד אותו נדהמנו לגלות כי אין ראיות, ולא כשם שמגלה החומר הכתוב. לשמחתי בית המשפט השלום והמחוזי ראו עין בעין את העדר הראיות והורו על שחרור".

   

  מהפרקליטות נמסר: "עמדת הפרקליטות, שמגובה בפסיקת בית המשפט העליון, היא כי מדובר בנסיבה רלוונטית לעונש, שחובה לכלול בעובדות כתב האישום. מלין שוהים בלתי חוקיים יוצר סכנה ביטחונית וכאשר היא מתממשת יש להחמיר בעונשו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  הארכת מעצרם של המחבלים משרונה
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים