שתף קטע נבחר

זינוק מדאיג במחלות המין בישראל ובעולם; הנחיות טיפול חדשות

נתונים עולמיים מגלים ש-200 מיליון איש נדבקים בכל שנה ברחבי העולם בעגבת, זיבה וכלמידיה. במקביל, עלייה של מאות אחוזים בהדבקה נרשמה גם בישראל. ארגון הבריאות העולמי דוחק ברופאים: צמצמו את השימוש באנטיביוטיקה, החיידקים מפתחים עמידות

זינוק של מאות אחוזים בהדבקה במחלות מין בישראל ובעולם. על פי נתוני משרד הבריאות, ההדבקה בכלמידיה, עגבת וזיבה רשמה בישראל עלייה משמעותית בשנים האחרונות, וזאת רק על פי מקרי הדבקה שדווחו למערכת הבריאות. ההערכה היא כי המספרים בפועל גבוהים בהרבה.

 

כך למשל, חיידק הכלמידיה דווח ב-2009 אצל 252 ישראלים בתקופה של ינואר עד אוגוסט, בעוד שאשתקד זינק המספר ל-667 נדבקים באותה תקופה. גם מחלת העגבת רושמת עלייה חמורה, מ-60 נדבקים בשנת 2009 עד ל-231 נדבקים השנה. במחלת הזיבה נדבקו ב-2009 כ-182 ישראלים, והשנה נרשמו עד כה 209 מקרי הדבקה.

 

גם את הנתונים הללו יש לסייג, וההערכה היא כי רק בחלק קטן מהנדבקים ניגשו לבדיקה והרופא דיווח על כך למשרד הבריאות. מומחי המשרד מבהירים כי רבים אחרים שנדבקו לא דיווחו וככל הנראה גם לא טופלו והעבירו הלאה את הזיהום החיידקי.

 

קראו עוד בנושא הדבקה במחלות מין:

עלייה של 300% בנדבקים בעגבת - רובם הומואים

10 דברים שלא ידעתם על זיבה

לא קיבל טיפול לעגבת - ולקה בהתקף פסיכוטי

 

במקביל, ארגון הבריאות העולמי מגלה כי בקרוב החיידקים שגורמים לעגבת, זיבה וכלמידיה יהיו עמידים בפני אנטיביוטיקה. לאור התחזית העגומה, משנה הארגון לראשונה את המלצותיו לטיפול, קורא לצמצם את השימוש באנטיביוטיקה ומנחה את הרופאים לרשום למטופל רק את האנטיביוטיקה המתאימה בדיוק לזן החיידק הספציפי.

 

בארגון הבריאות מבהירים כי בתוך שנים ספורות, כבר לא יהיה ניתן לטפל במחלות המין בשל עמידויות הולכות וגוברות של החיידקים לאנטיביוטיקה. חברות התרופות מצדן אינן משקיעות בפיתוח אנטיביוטיקות חדשות בשל חוסר הכדאיות הכלכלית.

 

הסכנות: זיהומים בכליות, הריון חוץ רחמי והפלות

כבר עתה מגלים החיידקים עמידויות לאנטיביוטיקות פניצילין, טטראציקלין ופלואורוקווינולון. במקרים מסוימים, גם שילוב של תרופות הופך לבלתי יעיל. ללא טיפול, המחלות הללו עלולות לגרום לתוצאות קשות, בהם זיהומים בכליות, הריון חוץ רחמי והפלות.

 

לאור השיעור הגבוה של מחלות המין והעמידויות ההולכות וגוברות, הנחה אתמול (ג') ארגון הבריאות העולמי, לראשונה מאז 2003, לצמצם את השימוש הנרחב באנטיביוטיקה. הארגון הנחה עוד לבצע בדיקות מעבדה בחשד למחלות מין, ולרשום רק את האנטיביוטיקה המתאימה לזן החיידק העמיד.

 

בתוך כך, קורא הארגון להגביר את המודעות לאמצעי מניעה לא רק למניעת הריון או להגנה בפני נגיף ה-HIV, אלא גם למניעת ההדבקה במחלות המין האחרות.

 

זיבה: 60 מיליון נדבקים מידי שנה

זיבה (Gonorrhea) היא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר. היא נגרמת על ידי החיידק "נייסריה גונוריאה" מקבוצת החיידקים המכונה "גרם שליליים". המחלה מתפשטת דרך מגע מיני, אולם נשים נגועות עלולות להעביר את המחלה גם לתינוק בזמן הלידה, מה שיגרום אצלו לדלקת הלחמית. זו אחת הסיבות שכל הילודים בישראל ובמדינות מערביות נוספות מטופלים מיד לאחר הלידה במשחת עיניים אנטיביוטית. החיידק עלול לעבור גם באמצעות מגע עם חפצים או כלים שהיו במגע עם חלקים נגועים.

 

תקופת הדגירה של המחלה נמשכת בין יומיים עד שבועיים, אולם מרבית התסמינים מופיעים בתוך יומיים עד חמישה ימים לאחר ההידבקות. אצל 30%-60% מהנשים הנגועות המחלה לא תגרום לכל סימפטום משמעותי. אצל אחרות גורמת המחלה להפרשה וגינלית, כאב בזמן השתנה, דימום שאינו בתקופת המחזור או דימום לאחר קיום מגע מיני. בבדיקה אצל הרופא ייראה צוואר הרחם דלקתי ויפריש מוגלה.

 

ארגון הבריאות העולמי לרופאים: הגבילו את השימוש באנטיביוטיקה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ארגון הבריאות העולמי לרופאים: הגבילו את השימוש באנטיביוטיקה(צילום: shutterstock)

 

אצל גברים גורמת המחלה לדלקת של השופכה הגורמת לכאב בזמן השתנה ולהפרשה מוגלתית. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לדלקת של האגן הכוללת כאבי בטן, דימומים, הקאות או חום. גברים עלולים לסבול מכאב באיזור הפין, כאבי בטן וחום. החיידק עלול לעבור במעלה צינור השופכה ולהדביק גם את האשכים ובלוטת הערמונית, מה שעלול לגרום לכאב מפשעתי ונפיחות.

 

אם ההדבקה מתרחשת בפי הטבעת יסבול החולה מהפרשה רירית או מוגלתית, דימום וכאב בעת מתן צואה. עם זאת, גונוריאה של פי הטבעת יכול להופיע גם בצורה "שקטה" שאינה גורמת לתסמינים כלשהם.

 

חיידק הגונוריאה עלול גם לגרום לדלקת של הלוע. גם במקרה כזה עשויה המחלה להיות "שקטה" או להתבטא באודם, נפיחות של השקדים, קשיי נשימה ודיבור, והתנפחות של בלוטות הלימפה בצוואר. זיבה של הלוע נגרמת כמעט תמיד בעקבות מין אוראלי עם אדם הנגוע בחיידק.

 

מעבר להתפשטות הדלקת באיברי המין, שם הוא עלול לגרום לסיבוכים וצלקות במבנים שונים במערכת המין, עלול חיידק הגונוריאה לגרום לסיבוכים בלב, במפרקים ובמוח. אצל 1% מהאנשים הנגועים תתפתח דלקת מפרקים. במצב זה, השכיח יותר אצל נשים, יופיעו חום, צמרמורות, נגעים בעור ואודם במפרקים שונים בגוף.

 

סיפיליס: חיידק חמקמק וקטלני

סיפיליס (עגבת) נגרמת על ידי החיידק טרפונמה פאלידום. המחלה מכונה "החקיין הגדול", בשל התסמינים והסימנים הרבים שמקשים להבחין בינה למחלות רבות אחרות.

 

בעבר רווחה המחלה בעיקר בקרב גברים ונשים הטרוסקסואלים, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה תלולה בקרב הומוסקסואלים העוסקים במין אוראלי ונדבקים במחלה.

 

בקרב חולי איידס שכיחות המחלה גבוהה עד פי 5, בשל הקלות בה חודר החיידק לגוף הלוקה בכשל חיסוני. גם אלה שנדבקו במחלות מין אחרות פגיעים יותר להדבקה בחיידק.

 

סיפיליס עובר מאדם לאדם דרך מגע ישיר עם הפצעים המופיעים לרוב על הנרתיק, פי הטבעת או החלחולת (רקטום). הנגעים עשויים להופיע גם על השפתיים. דרך קיום יחסי מין מדממים פצעי הסיפיליס בקלות וכך עוברים מאדם לאדם.

 

העברת החיידק מתרחשת בעיקר באמצעות מין לא מוגן – וגינלי, אנאלי או אוראלי. נשים הרות שחולות בסיפיליס עלולות להעביר את המחלה לעובר.

 

רבים מאלה שנדבקים בחיידק הגורם לסיפיליס אינם לוקים בתסמינים במשך שנים, אולם הם עומדים בפני סיכון לסיבוכים קשים ללא טיפול. אף שההעברה מתרחשת מאדם נגוע לאדם אחר, רבים מהנגעים המדביקים אינם נראים על פני השטח. כך שמרבית אלה שנדבקים בסיפיליס כלל אינם יודעים על כך.

 

המחלה מתחלקת לשלושה שלבים. בשלב הראשון (10 עד 90 יום מההדבקה) מופיע נגע בודד הקרוי שאנקר, או מספר נגעים כאלה. הנגע נוקשה, עגול, קטן ואינו מכאיב, ומופיע בנקודת החדירה של החיידק לגוף. הנגע מופיע למשך שלושה עד שישה שבועות, ומתרפא ללא טיפול. עם זאת, אם אין מתחילים בטיפול מתאים, הזיהום מתקדם לשלב הבא.

 

בשלב השני מופיעה פריחה על העור והריריות. הפריחה לרוב אינה מגרדת והיא עלולה להופיע במקום שבו התרפא הנגע הראשוני, או כמה שבועות אחר כך. הפריחה מופיעה כנקודות חומות-אדומות נוקשות על כפות הידיים והרגליים, או במקומות נוספים בגוף. לעתים הפריחה כה בהירה עד שקשה להבחין בה.

 

בנוסף לפריחה מופיעים תסמינים הכוללים חום, בלוטות לימפה נפוחות, גרון כואב, נשירת שיער, כאבי ראש, איבוד משקל, כאבי שרירים ועייפות. הסימנים והתסמינים של סיפיליס משני יחלפו, אולם בלי טיפול המחלה תתקדם לשלב האחרון.

 

השלב השלישי של המחלה מופיע כשהנגעים נעלמים. בלי טיפול, האדם הנגוע ימשיך לשאת את המחלה עד שהחיידק יגרום להרס איברים שונים ובהם מערכת העצבים, עיניים, לב, כלי דם, כבד, עצמות ומפרקים - ואף המוח.

 

הרס האיברים עשוי להתרחש גם שנים אחרי ההדבקה, ויתבטא בשיתוק, אובדן תחושה, עיוורון ודמנציה. הפגיעה הזו כה חמורה, עד שהיא מסתיימת במוות.

 

חיידק הסיפיליס עלול להדביק גם את העובר ברחם, מה שעלול להביא ללידת יילוד מת, או למוות זמן קצר לאחר הלידה. תינוק שנדבק מאמו בחיידק עלול תחילה לא לגלות תסמינים כלל, אולם ללא טיפול מיידי הוא יפתח סיבוכים קשים בתוך מספר שבועות ובהם שיתוקים, פרכוסים ומוות.

 

מחלת מין חדשה התגלתה בבריטניה. צפו בפרטים:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא נעים ואפילו מסוכן. מחלות מין
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים