שתף קטע נבחר

דיארבקיר, זירת קרב. ביקור במעוז הכורדי בטורקיה

מאות נהרגו, אזורים נכתשו ומדיניות העוצר הפכה לשגרה: מאז שהמחתרת הכורדית (PKK) העבירה את הלחימה שלה לרחובות, מי שמשלם את המחיר הם תושבי הערים הכורדיות בטורקיה. למרות הזעם על המשטר באנקרה ועל ארדואן, הכורדים עדיין מאמינים שאפשר להגיע לשלום. שמענו על כאבם ותקוותם ב"בירת הכורדים בטורקיה"

 

 

ב-24 באוגוסט חצו טנקים טורקיים את הגבול לסוריה לעיירה ג'רבלוס במטרה לסלק את לוחמי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) מהמקום. אלא שהכורדים מאמינים שהם הם המטרה האמיתית של מבצע "מגן הפרת".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

צ'גלאר דמירל, סגנית יו"ר "מפלגת העם הדמוקרטית" (HDP) הפרו-כורדית בדיארבקיר, אמרה לנו שהיא לא מאמינה שטורקיה כנה בהכרזות המלחמה שלה נגד דאעש. "הם טוענים שהם נלחמים נגד דאעש מעבר לגבול, אבל אם זה היה נכון, הם היו צריכים תחילה לעשות משהו בנוגע לרשת של דאעש פה במדינה שלנו", אמרה דמירל. גורמי ממשל טורקיים הכריזו שהמבצע בצפון סוריה נועד לטהר את "כל קני הטרור", ואנקרה הרי כבר מזמן האשימה את המיליציה הכורדית "יחידות ההגנה העממיות" (YPG) בקשרים עם המחתרת הכורדית (PKK), שמוגדרת ארגון טרור על ידי טורקיה, ארצות הברית והאיחוד האירופי.

 

תוצאת הקרבות במעוז הכורדי. רחוב הרוס בדיארבקיר ()
תוצאת הקרבות במעוז הכורדי. רחוב הרוס בדיארבקיר
דאעש נגד מטרות כורדיות. זירת פיגוע התאבדות בחתונה בעיר גזיאנטפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דאעש נגד מטרות כורדיות. זירת פיגוע התאבדות בחתונה בעיר גזיאנטפ(צילום: AFP)
מאז הבחירות הכלליות בטורקיה ביוני 2015, פעל דאעש נגד מטרות כורדיות במדינה לפחות ארבע או חמש פעמים - התקיפה האחרונה של ארגון הטרור הסוני הייתה לפני יותר משבוע כשמחבל מתאבד פוצץ את עצמו במסיבת חתונה בעיר גזיאנטפ. יותר מ-50 בני אדם, בהם 29 ילדים, נהרגו בפיגוע ההתאבדות. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ביקר בעיר ביום ראשון כדי להביע את תנחומיו בפני המשפחות האבלות, ואף ביקר את פצועי הפיגוע בבית החולים המקומי. אולם לדברי דמירל, מדובר במחווה ריקה מתוכן.

 

מי חיבל בשיחות השלום?

חוסר הכנות במדיניות הטורקית מטרידה מאוד את נפשו של העם הכורדי. אף שארדואן מעולם לא קיבל את המפלגה הפרו-כורדית HDP כפרטנר לשלום במהלך המשא ומתן עם מנהיג ה-PKK הכלוא, עבדאללה אוצ'לן, הכורדים היו מרוצים מעצם קיום השיחות, והקרבות בין הצדדים שככו לזמן מה. אולם נראה כי ארדואן לא קיבל את מה שרצה ושיחות השלום נעצרו. מה שקרה בפועל הוא עדיין בגדר מסתורין, אבל המפלגה הפרו-כורדית בטורקיה, שעשתה היסטוריה כשעברה בבחירות האחרונות את אחוז החסימה הגבוה (10 אחוזים), נשבעה שלא לסייע לארדואן להגשים את רצונו ולהפוך את המשטר במדינה לנשיאותי.

 

הכורדים מאמינים כי מי שעומד לכאורה מאחורי ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה בחודש יולי, ארגונו של איש הדת הגולה ויריבו הגדול של ארדואן פתהוללה גולן, ניסה לפגוע בשיחות השלום בין הכורדים לבין הטורקים כבר בשלביהן הראשונים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
מאז כישלון ניסיון ההפיכה ב-15 ביולי, ביצעו הרשויות הטורקיות מסע טיהור נרחב בשלטון, עצרו, הדיחו או השעו עשרות אלפי אנשים מהצבא, המשטרה, מערכת המשפט, מערכת החינוך, התקשורת והאקדמיה. הממשלה באנקרה מאשימה את הגולניסטים בשורה ארוכה של אירועי טרור, בהם הפלת מטוס הקרב הרוסי שחדר לתחום האווירי של טורקיה בנובמבר 2015.

 

אצבע מאשימה לעבר איש הדת הגולה גולן

לטענת הכורדים, אנקרה מאשימה את ארגונו של גולן FETO בשורה ארוכה של אישומים, למעט אחד - ההרס הנורא שבוצע בערי הכורדים בטורקיה מאז הבחירות הכלליות ביוני 2015. "במשך 90 ימים היינו עדים לכך ששכונת סור הולכת והופכת לגל הריסות בהפגזות הטנקים", אמר ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet מוראט אקינצ'ילאר, ראש "מכון דיארבאקיר למחקר פוליטי וחברתי" (DISA).

 

האיש שנתן את ההוראה לשטח את השכונות הכורדיות היה אדם הודוטי, מפקד הארמיה השנייה, שנמצא כיום במאסר בחשד לחברות בארגונו של גולן. בעבר הוא זכה לשבחים על פעילותו בשכונת סור ונתפש כגיבור, אבל כל זה היה נכון עד שבוע שעבר.

 

את מי תוקפים הטורקים בסוריה - את דאעש או את הכורדים? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
את מי תוקפים הטורקים בסוריה - את דאעש או את הכורדים?(צילום: AFP)
בניגוד לרוב הטורקים, הכורדים לא יצאו בהמוניהם לרחובות למחות על ניסיון ההפיכה בחודש שעבר. האלימות המתמשכת סביבם הותירה אותם אדישים, ורבים מהם כבר לא יכולים לסבול יותר את המצב. לטענתם, טורקיה תשתחרר מאיומי ההפיכה אם רק תמצא פתרון לסוגיה הכורדית.

 

תושבים בעוצר: "אנחנו מחוסלים כלכלית"

ממשלת טורקיה הטילה עוצר על שכונת סור בדיארבקיר כבר שש פעמים מאז ספטמבר 2015 וגם עצרה כ-50 צעירים שהשתייכו ל-PKK אחרי שאלה חפרו שוחות והכריזו על אוטונומיה. העוצר האחרון נמשך 103 ימים רצופים וגרם לסבל רב לתושבים, שנמשך עד היום. "החנות שלי הייתה סגורה במשך יותר משישה חודשים", אמר אחמד ארדם, תושב המקום. "אני מפרנס שלוש משפחות", הוא אמר. "תודה לאל שכולנו נותרנו בחיים, אבל מבחינה כלכלית אנחנו מחוסלים. ה-PKK לא היה צריך להביא את המלחמה הזאת אל סף דלתנו".

 

בסופו של דבר, אומר אקינצ'ילאר ממכון DIA, יותר מ-300 בני אדם נהרגו בסור בלבד, בהם 84 ילדים. כמעט שני מיליון בני אדם באזור נאלצו לנטוש את בתיהם ונותרו ללא קורת גג כשהחורף בפתח. במשך 90 יום, מסוף 2015 ועד תחילת 2016, הייתה דיארבקיר תחת מצור של הצבא הטורקי, ובעיר - בייחוד סביב שכונת סור - התנהלו קרבות קשים והצבא הטורקי כתש את האזור.

 

טנק טורקי בדרך לסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
טנק טורקי בדרך לסוריה(צילום: AP)
ממקום מושבם בדיארבקיר, הכורדים רואים את עצמם קורבנות של ההפיכה הכושלת ב-15 ביולי. 930 אלף בני אדם מתגוררים באחת הערים הגדולות והחשובות בדרום-מזרח טורקיה, שנחשבת באופן לא רשמי לבירת כורדיסטן הטורקית. זה עשרות שנים שהעיר נמצאת בעין הסערה ומהווה מוקד להתכתשויות ולקרבות עזים בין הממסד הטורקי לבין המורדים הכורדים. בשנה האחרונה הפכה העיר שוב לסמל של דיכוי המיעוט הכורדי על ידי משטרו של ארדואן, ובתקופה האחרונה התחוללו בה כמה קרבות קשים שגבו את חייהם של עשרות עד מאות אזרחים, מורדים וחיילים טורקים.

 

"לאנשים באנקרה לא אכפת מה קורה לנו"

הכורדים חשים ששאר אזרחי טורקיה אכזבו אותם. "לאנשים באנקרה לא אכפת מה קורה לנו. הם רוצים שכולנו ניהרג או ניעלם!", אומר הידיר, רוכל מקומי, ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet. "האם מישהו בכלל נותן את הדעת על מה שקורה פה?"

 

הדיכוי של המשטר והעוצר שמוטל על העיר מדי פעם עושים את שלהם. האווירה בעיר דיארבקיר שקטה במיוחד ביחס לעבר. ככה זה כשכוחות ביטחון רבים, בהם יחידות לפיזור הפגנות, נראים בכל פינה בעיר וברקע מתנוססים דגלי המדינה הטורקית.

 

מחווה מזויפת? ארדואן מבקר את פצועי הפיגוע בגזיאנטפ (צילום: AFP, KAYHAN OZER) (צילום: AFP, KAYHAN OZER)
מחווה מזויפת? ארדואן מבקר את פצועי הפיגוע בגזיאנטפ(צילום: AFP, KAYHAN OZER)

 (צילום: AFP, KAYHAN OZER) (צילום: AFP, KAYHAN OZER)
(צילום: AFP, KAYHAN OZER)
"אף אחד באנקרה לא רואה את המצב כפי שאנחנו רואים אותו מכאן. כי אנחנו נמצאים וחיים כאן, ואנחנו אלה שמשלמים את המחיר", אומרת דמירל מהמפלגה הפרו-כורדית. "אנחנו נדרוש מהמדינה לקחת אחריות על מה שקרה כאן, אבל כמובן זה משהו שהם לא יעשו".

 

המפקדים שהרסו ערים כורדיות נמצאים עכשיו בכלא

במהלך גל המעצרים שבוצע בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה, נעצרו גם מפקד משטרת המחוז בדיארבקר, סמיל טורקוזקאן, ומפקד משטרת דיארבקר, צ'ייהון קילס. שניהם, ביחד עם מפקד הארמיה השנייה העצור אדם הודוטי, נאשמים בהשתייכות לארגון הטרור של גולן. השלושה מילאו, כאמור, תפקיד מרכזי ביישום המדיניות המיליטריסטית של טורקיה בערים הכורדיות.

 

"עוד לפני 15 ביולי התרענו בפני הממשלה אינספור פעמים שאם כוחות הצבא והמשטרה הללו יתחזקו, שאם הם יהיו חסינים מפני כל אחריות שהיא - זה יחזור ויפגע בה בסופו של דבר. הממשלה התעלמה מהאזהרות שלנו ועכשיו היא משלמת את המחיר", אמרה דמירל.

 

שאה אסמאיל בדירהנגולארי, איש עסקים מבוסס בדיארבקיר, מותח ביקורת על מדיניות המפלגה הפרו-כורדית HDP. "כולם צריכים להבין שארדואן לא מתכוון להסתלק מהזירה. כל מי שניסה להפיל אותו - נכשל. אנחנו, הכורדים, איננו חלק בניסיון הזה, ואין שום סיבה שה-HDP ינסה להמריץ אותנו לצאת נגדו בצעד שעלול לעורר את חמתו עלינו", הוא אמר ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet. "הממשל מנסה כל הזמן להשתמש בטקטיקות של הפחדה, וכבר ביטל בעבר את החסינות של הנציגים הפוליטיים הכורדים".

 

"באנקרה רוצים שניהרג?". תומכי ארדואן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"באנקרה רוצים שניהרג?". תומכי ארדואן(צילום: EPA)
באייראם בויזל סגן יו"ר המפלגה הפרו-כורדית "מפלגת הזכויות והחירויות (HAK-PAR)", גם מותח ביקורת על מדיניות ה-HDP. לדבריו, המפלגה מתעלמת מקולותיהם של שאר הכורדים בנוגע לעיצוב תהליך השלום, והממשלה עשתה לדבריו טעות חמורה כשהכניסה לכלא את מנהיג הכורדים אוצ'לן באמצע שיחות השלום. "אתם יכולים לנהל דיונים על הפסקת אש עם ה-PKK , אבל הנושא הכורדי היה על הפרק עוד לפני שהוקם ה-PKK, והוא לא ייעלם עד שלא נשב כולנו יחד ונחשוב על פתרון הבעיה", אמר בויזל. "זה אינו נושא שניתן לצמצם אותו לאדם אחד או למפלגה אחת".

 

הסמל הכי גדול של הכורדים

כורדים רבים גורסים כי אם הממשלה הטורקית תשחרר מהכלא את אוצ'לן, ותאפשר לו להיפגש עם משפחתו ועורכי דין, דבר שלא הורשה לעשות מאז 2011, הדבר יהווה מסר חשוב וחזק ביותר לכורדים. "זה יעזור מאוד להפיג את המתח ברחובות", אמרה דמירל.

 

בשיחות פרטיות מביעים חלק מהכורדים תקווה לחידוש תהליך השלום. "זה יקרה, ללא ספק, במוקדם או במאוחר, ומה שהצדדים מנסים לעשות עכשיו הוא להשיג את עמדות המיקוח הטובות ביותר שאפשר", אמר אחד מתושבי דיארבקיר, שביקש להישאר בעילום שם. "אני רק מקווה שלא יהיו עוד הלוויות עד שנגיע לרגע ההוא".  

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"חרף כל הכאב והסבל, אני מאמין שהטיהור הגולניסטי יסייע לסכל פרובוקציות עתידיות בסיבוב הבא של שיחות השלום", אמר אקינצ'ילאר.

 

הכורדים מתקשים לגבש עמדה אחת לגבי ארדואן, אבל הדבר היחיד שברור להם הוא שהם לא רוצים לאבד את התקווה לשלום ושייתכן שדווקא ארדואן הוא זה שיביא להם את השלום המיוחל. "המוצא הטוב ביותר לבעיה הכורדית יהיה להפוך את המדינה לפדרציה", אמר בויזל.

 

יותר מ-60 אינטלקטואלים כורדים פרסמו הצהרה פומבית לפיה הם מוכנים לקחת כל אחריות שתידרש כדי להבטיח את חידוש שיחות השלום עם טורקיה. אם לצטט את אקינצ'ילאר, הכורדים לא חשים בנוח למתוח ביקורת על ה-PKK, ממש כפי שהטורקים לא ששים למתוח ביקורת על הצבא שלהם. אבל כורדים רבים מתקשים להסתיר את התרעומת שלהם כלפי ה-PKK על שהביא את הלחימה אל לב הערים, וגרם להרג יקיריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הטורקים יעשו מחווה וייתנו לו להיפגש עם משפחתו? מנהיג ה-PKK אוצ'לן
צילום: AFP
צילום: רויטרס
חיבל בשיחות השלום בין הכורדים לטורקים? גולן
צילום: רויטרס
מומלצים