שתף קטע נבחר

צפו: רגע הפיצוץ של הלוויין "עמוס 6"

המכה האדירה לתעשיית החלל הישראלית תועדה מול המצלמה: יומיים לפני שיגור לוויין התקשורת החריד פיצוץ אדיר את פלורידה. רקטה של SpaceX התפוצצה במהלך ניסוי לקראת השיגור ועליה "עמוס 6". כך נראו שניות הפיצוץ

 

 

 

בסביבות 16:30 (שעון ישראל) החריד פיצוץ אדיר את אתר השיגור של נאס"א בפלורידה כאשר רקטה של SpaceX התפוצצה במהלך ניסוי לקראת שיגור ועליה הלוויין הישראלי "עמוס 6". האירוע תועד וכך נראה הפיצוץ.

 

מדובר בניסוי הנחשב שגרתי, והוא נערך לקראת השיגור שתוכנן ליום שבת הקרוב מנמל החלל קייפ קנברל, בסמוך למרכז החלל קנדי. לפי דיווחים, מעוצמת הפיצוץ רעדו בניינים במרחק של כמה קילומטרים משם, ונשמעו פיצוצים רבים נוספים במשך כמה דקות. עשן שחור סמיך היתמר לשמיים, וסירנות נשמעו. באירוע לא היו כאמור נפגעים - כן השיגור בדרך כלל ריק מאדם לפני ביצוע ניסוי כזה. ליתר ביטחון לאחר הפיצוץ נקראו מומחים לערוך בדיקות באזור ולוודא שלא מתפשט רעל באוויר.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ראש סוכנות החלל הישראלית, יצחק בן ישראל, אמר הערב ל-ynet כי הלוויין הישראלי נהרס: "הפיצוץ אירע במהלך הכנות לניסוי שנקרא 'ירי סטטי' – הטיל עומד עם הלוויין, מדליקים את המנועים, רואים שהם עובדים ומכבים אותם. במהלך הבדיקה הזו הטיל התפוצץ, יחד עם הלוויין שהיה בקצהו".

 

חברת "חלל תקשורת" מסרה: "למיטב ידיעת החברה, במהלך תדלוק קרקעי של טיל שיגור הלוויין 'עמוס 6', אירע פיצוץ של טיל השיגור שגרם לאובדן מלא (total loss) של הלוויין. לאובדן הלוויין השפעה מהותית על החברה. החברה תוסיף ותדווח על המשמעויות העולות מן האובדן".

 

בתעשייה האווירית ציינו כי הלוויין אבד עקב תקלה במשגר: "לוויין התקשורת עמוס 6 היה הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל על ידי התעשייה האווירית עבור חברת חלל. בניית הלוויין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת SpaceX עמה התקשרה חברת חלל. צר לנו על אובדנו של הלוויין עקב תקלה המשגר של SpaceX ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין. תחום לוויינות התקשורת הוא אסטרטגי עבור התעשייה האווירית ועבור מדינת ישראל ואנו מקווים כי המדינה תמשיך לפעול לטובת שימור הידע בתחום והמשך ייצורם של לוויני תקשורת ישראליים".

 

הלוויין "עמוס 6" היה אמור להנגיש את האינטרנט ליבשת אפריקה. רק לפני שנה אמר מייסד ויו"ר פייסבוק מארק צוקרברג "אני נרגש להכריז על הפרויקט הראשון שלנו להעביר אינטרנט מהחלל". ואולם הערב, אחרי שנודע לו כי הלוויין נהרס עם הרקטה שהייתה אמורה לשאת אותו לחלל אמר צוקרברג במהלך ביקור בקניה כי "אני מאוכזב עמוקות לשמוע שכשל בשיגור של SpaceX הרס את הלוויין שלנו שהיה אמור לספק קישוריות לכל כך הרבה יזמים ולכל האחרים לרחבי היבשת".

 

"למזלנו", כתב צוקרברג, "פיתחנו טכנולוגיות אחרות כמו Aquila שיחברו אנשים גם כן. אנחנו מחויבים למשימה שלנו לחבר את כולם ונמשיך לפעול עד שלכולם תהיה ההזדמנות שהלוויין הזה היה אמור לספק". דובר מטעם פייסבוק אמר כי "החברה מאוכזבת מאובדן הלוויין בפיצוץ של SpaceX", וציין כי הלוויין היה חלק מתוכנית שנועדה לספק שירותי אינטרנט באזורים באפריקה. הדובר כריס נורטון ציין כי "פייסבוק נותרה מחויבת לחיבור בני אדם לאינטרנט ברחבי העולם".

עשן סמיך היתמר מעל אזור הפיצוץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשן סמיך היתמר מעל אזור הפיצוץ(צילום: EPA)

צוקרברג בקניה ()
צוקרברג בקניה

הלוויין עמוס 6 ()
הלוויין עמוס 6

צוקרברג חתם בשנה שעברה על שיתוף הפעולה במסגרת מיזם Internet.org שנועד לחבר גם פינות נידחות בעולם לרשת. "אנחנו משתפים פעולה עם Eutelsat לשגר לוויין לחלל שיחבר מיליוני בני אדם", כתב בשעתו צוקרברג שהתגאה כי פייסבוק חיפשה דרכים להשתמש במטוס ובלוויינים כדי לאפשר גישה לאינטרנט דרך השמיים". צוקרברג אמר כי קשה ובלתי יעיל לחבר בני אדם המתגוררים בקהילות מרוחקות באמצעות תשתית קונבנציונלית, "ולכן אנחנו ממציאים טכנולוגיות חדשות".

 

לפי הערכות, הלוויין "עמוס 6" היה אמור לספק גישה לאינטרנט ל-14 מדינות באפריקה. פיצוץ הלוויין מהווה מכה לא רק לפייסבוק כי אם לחברת SpaceX שבבעלות המיליארדר אלון מאסק (גם הבעלים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה). SpaceX היא אחת משתי החברות הקשורות בחוזה עם נאס"א לשיגור אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. החברה מפתחת גם "קפסולה" שאמורה לשאת אסטרונאוטים אמריקנים.

 

חברת SpaceX פרצה לתודעה העולמית כשהצליחה לשגר את רקטת "פלקון 9" ולהחזירן לכן השיגור. בחודש יוני אשתקד התפוצצה רקטה בעת השיגור. בתחילת השבוע חשפה החברה כי בכוונתה לשגר לראשונה לווויין על רקטת ה"פלקון 9" שכאמור חוזרת לכדור הארץ לאחר השיגור בניגוד לרקטות אחרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים