שתף קטע נבחר

אכזבה: האותות שנקלטו ברוסיה - לא של חייזרים

כמה ימים לאחר הפרסום כי אותות מהכוכב HD164595 נקלטו ברוסיה, אמרה בכירה באקדמיה הרוסית למדעים: "אפשר לומר בביטחון שהאות שמחפשים אחריו לא נמצא עדיין"

מי שקיווה כי הצלחנו לקבל אות מכוכב אחר - יצטרך להמתין: מדענים ברוסיה הודיעו כי האותות שנקלטו בתחנה במדינה אינם מהכוכב HD164595 - אלא מכדור הארץ.

 

"עיבוד וניתוח מאוחר יותר של האות גילה שמקורו הסביר ביותר הוא מכדור הארץ", אמרה יוליה סוטניקובה בעדכון שפורסם על ידי מצפה הכוכבים האסטרופיזיקאלי של האקדמיה הרוסית למדעים. "אפשר לומר בביטחון שהאות שמחפשים אחריו לא נמצא עדיין". בראיון לסוכנות ידיעות ברוסיה היא לא אמרה מהיכן בכדור הארץ הגיע האות, אבל אמרה כי הוא לא בא מהחלל. האסטרונום הרוסי אלכסנדר איפטוב אמר כי בתקופה הסובייטית נקלטו אותות "לא רגילים" בתחנות לוויינים, אך אז התברר כי מדובר בלוויין של ברית המועצות ששידר את הדברים שנקלטו.

 

 

גם מיד לאחר הפרסום ציננו מדענים את ההתלהבות. חוקרים הבהירו כי ייתכן גם כי מדובר במקרה של שיבוש בגלי רדיו או מקרה שבו שדה הכבידה של כוכב "ניכס" אותות תועים שהגיעו ממקומות מרוחקים בהרבה.

 

בעקבות הפרסום, כיוונו מדענים המפעילים חוות לוויינים בקליפורניה את הצלחות לעבר הכוכב - אבל לא התקבלו אותות מכיוונו. סת' סושטק, אסטרונום בכיר בחווה, אמר כי הוא וחבריו לא התייאשו והם עדיין מחפשים אותות מכוכבים אחרים.

 

האות יוצא הדופן אותר לראשונה ב-15 במאי, 2015, על ידי האקדמיה הרוסית למדעים, אך נשמר בסוד מהקהילה הבינלאומית. בעוד מדענים הניחו כי הרקע לאות הוא תופעה טבעית, כמה אסטרונומים החליטו בכל זאת לפנות גם לפרויקט סט"י, פרויקט לחיפוש אחר חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, כדי שיבחנו אם ייתכן כי המקור לאותות הוא חייזרים. "אף אחד לא טוען שמדובר בהכרח בפעולה של של ציביליזציה של חייזרים", הבהיר כתב הטכנולוגיה והחלל פול גילסטר, שחשף את הסיפור לראשונה השבוע באופן פומבי ברשת.

 

HD164595, שמשם נטען כי הגיע האות, הוא כוכב בן 6.3 מיליארד שנה בקבוצת הכוכבים "הרקולס" – שנמצאת במרחק 95 שנות אור מאיתנו. לפי הידוע עד כה, לכוכב המדובר יש לפחות כוכב לכת אחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים