שתף קטע נבחר

הלך לעולמו אביו של חייל צה"ל אורון שאול ז"ל

הרצל שאול, בן 54, נפטר ממחלת הסרטן שנתיים לאחר נפילת בנו בצוק איתן. חמאס עדיין מחזיק בגופת הבן. ראש הממשלה נתניהו: "נמשיך לפעול להשבתו של אורון". שר הביטחון ליברמן: "צר לי שלא זכה שבנו ישוב לפני מותו"

הרצל שאול עם בנו אורון (צילום: מתוך האלבום המשפחתי) (צילום: מתוך האלבום המשפחתי)
הרצל שאול עם בנו אורון(צילום: מתוך האלבום המשפחתי)

שנתיים לאחר נפילתו של בנו במבצע צוק איתן, הלך לעולמו הרצל שאול, אביו של החייל אורון שאול שמקום קבורתו לא נודע. שאול, בן 54, סבל ממחלת הסרטן וקיבל בחודשים האחרונים טיפול כימותרפי במחלקה האונקולוגית בבית החולים פוריה בטבריה. הוא נפטר בבית החולים תל השומר. היום (ו') הודיעה משפחת שאול כי רופאיו של הרצל שאול מסרו כי כי בשעה 14:45 נקבע מותו של שאול. בעת פטירתו היו לצד מיטתו אשתו זהבה ובניו אבירם ואופק.

 

בנו, סמ"ר אורון שאול, נהרג בתקרית הנגמ"ש בסג'עייה ב-20 ביולי 2014. שישה לוחמי גולני נהרגו בתקרית הקשה, אורון הוכרז נעדר. חמאס הודיע שהחייל ברשותו, אך שלטונות צה"ל קבעו כי אורון אינו בין החיים והכריזו עליו כעבור כמה ימים כחלל שמקום קבורתו לא נודע, ומשפחתו אף ישבה עליו שבעה לאחר שקיבלה בלב כבד את קביעת צה"ל.

 

 

 

זהבה והרצל שאול (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
זהבה והרצל שאול(צילום: אלעד גרשגורן)
 

הרצל שאול חלה בסרטן המעי הדק כשנה לאחר שבנו לא חזר מהקרב. הוא טען כי לקה במחלה בשל הסבל שעבר מאז נפילתו של אורון וההמתנה להחזרתו מידי החמאס. הוא טופל בבית החולים פוריה בטבריה, וכשמצבו הידרדר גם בבית החולים שיבא בתל השומר. בשבועות האחרונים קרא להגביר את המאמצים להחזרת בנו, לפני מותו.

 

נתניהו: "לא נפסיק עד שאורון ישוב הביתה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "קיבלנו בצער רב את הידיעה על פטירתו של הרצל שאול, שסבל ממחלה קשה ונאבק בתקופה האחרונה על חייו. בפגישותינו עם הרצל ראינו אדם חזק, שהקדיש את כל זמנו ומרצו למאבק על בריאותו ולמאבק למען השבת גופת בנו אורון ז"ל. צר לנו על רעייתו המסורה זהבה, שחווה עצב נורא על אובדן בנה אורון וכעת מתמודדת עם כאב גדול עם פטירתו של בעלה האהוב. אנו מוסרים תנחומים גם לבנים אבירם ואופק, שחווים אובדן נורא בפעם השנייה תוך שנתיים. אנו מבקשים להשתתף בצער המשפחה בשם כל עם ישראל ולהבטיח שנמשיך לפעול בכל המישורים להשבתו של אורון לקבר ישראל. מאמץ זה לא ייפסק עד שאורון ישוב הביתה".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, שלח את תנחומיו למשפחת שאול על פטירתו של אביו של החייל בשם מפקדי צה"ל וחייליו. "הרצל היה ראש משפחה למופת", מסר הרמטכ"ל. "אני שולח חיבוק חזק לזהבה ולבני המשפחה ברגעים קשים אלו. לפני כשבוע פגשתי בפעם האחרונה את הרצל והבטחתי לו שנמשיך לעשות הכול כדי להשיב את אורון והדר (גולדין) הביתה, לקבר ישראל".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ספד גם הוא להרצל: "משרד הביטחון ועם ישראל מרכינים את ראשם עם פטירתו של הרצל שאול ז"ל. נפגשתי עם הרצל לפני כחודש. הרצל עשה כל שביכולתו כדי להשיב את בנו אורון ז"ל וצר לי שהוא לא זכה לכך לפני מותו. ממשלת ישראל מחויבת להשיב את גופותיהם של סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין ז"ל ולהביאם לקבר ישראל. יהי זכרו ברוך".

משפחות גולדין ושאול מפגינות מול בית ראש הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משפחות גולדין ושאול מפגינות מול בית ראש הממשלה(צילום: גיל יוחנן)
 

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון מסר: "הרצל היה איש אציל, אנושי ויוצא דופן, שביחד עם רעייתו זהבה בנו בית לתפארת, וגידלו וחינכו שלושה ילדים לתרום למדינת ישראל. הנסיבות הכואבות הפגישו בינינו לפני כשנתיים, ומאז היינו בקשר קרוב וחם מאוד, גם בימים שבהם הסרטן כרסם בו וגרם לו לייסורים קשים. הרצל היה איש מיוחד, שכל מפגש ושיחה עמו הראו באיזו עוצמה אנושית הוא ניחן. כך היה גם לאחרונה, כשביקרתי אותו בבית החולים".

 

יעלון הוסיף: "המאבק בסרטן והגעגועים העזים לאורון, היו חלק מחייו של הרצל וחלק מחייה של המשפחה בחודשים האחרונים. אך גם ברגעים הקשים והכואבים הללו גילה הרצל תעצומות נפש, והיה מופת עבורי, ועבור כל מי שזכה להכירו. זהו יום קשה ועצוב מאוד למשפחת שאול, שאיבדה את עמוד התווך של המשפחה שנתיים לאחר נפילתו של אורון. נמשיך לעטוף ולתמוך בזהבה, אבירם ואופק. מדינת ישראל לא תרפה עד שתשיב את אורון ואת הדר לקבר ישראל. זו מחויבותה לבנים ולמשפחות. זו מחויבותנו להרצל. זו גם מחויבותי האישית".

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, שלח גם הוא את תנחומיו למשפחת שאול: "אנו כואבים יחד עם משפחת שאול את לכתו של הרצל, אבי המשפחה, שהיה מוקד של עוצמה ונחישות במאבק להחזרת אורון הביתה. בפגישתנו האחרונה קיוותי וייחלתי שהרצל יאסוף כוחות ויתגבר על מחלתו. ברגעים קשים אלו, נחמה ואני שולחים חיבוק וניחומים לזהבה ולילדים. מדינת ישראל תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי למלא את האחריות המוטלת עליה ולהביא את אורון למנוחת עולמים לצד אביו הרצל".

 

ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, מסר: "הרצל לא זכה לראות את הבאת בנו אורון לקבר ישראל לאחר למעלה משנתיים מורטות עצבים. קהילת עמק הירדן תמשיך ללוות את בני המשפחה במאבקה להשבת בנה הביתה וקוראת לראש הממשלה ולממשלה להשלים מחויבותם להחזרת הבנים הביתה. הכרתי את הרצל בחודשים האחרונים וליוויתי מקרוב את מאבקו בשתי החזיתות - במחלה ובניסיונות להשיב את בנו הביתה. פגשתי איש אציל ונחוש, שביחד עם זהבה רעייתו ועם הבנים אבירם ואופק לא מהססים להפוך כל אבן בדרך. אני קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון להמשיך ולעשות הכל כדי להשיב את אורון שאול לקבר ישראל. זו חובתם המוסרית".

 

בתחילת המאבק הייתה זו האם שעמדה בחזית והציגה את עמדת המשפחה מול כלי התקשורת. אולם בחודשים האחרונים, לאחר שבני המשפחה החליטו להוריד את הכפפות - בעיקר אחרי חתימת ההסכם עם טורקיה - יצא הרצל גם הוא למאהל מול בית ראש הממשלה, לחסום את דרכן של המשאיות לעזה ולהפגין מול בתי הכלא שבהם מוחזקים אסירי החמאס - כל זאת בעוד הוא מנהל את המלחמה על חייו הוא.

 

"המתח, הדאגה והכאב השפיעו על המצב הרפואי"

לפני כחודשיים סיפר האב בראיון ל"ידיעות אחרונות" כי באפריל האחרון החל לסבול מכאבים באזור החזה ואחר כך גם מתופעות גופניות נוספות, ועבר סדרת בדיקות שגילתה כי הוא חלה בסרטן, מחלה שגם לאשתו זהבה הייתה התמודדות ממושכת איתה וכעת היא במעקב רפואי.

 

"הייתי אדם בריא לחלוטין, לא ידעתי מה זה בכלל לבלוע כדור, ופתאום אני מוצא את עצמי במחלקה שבה טופלה רעייתי זהבה ונמצאת שם במעקב", סיפר שאול. "עברתי בדיקות והתגלה גוש במעי הדק. נטלו ממנו ביופסיה, והתברר שמדובר בגידול סרטני".

  

לדבריו, המתח, הדאגה לגורלו של אורון והכאב העצום על לכתו של הבן האהוב, שעד היום הוא לא זכה להביאו לקבורה, השפיעו קשות על מצבו הרפואי שהלך והידרדר. "אני מתעורר בכל בוקר ומרגיש שלא עושים מספיק להחזרת גופתו של אורון", אמר שאול בכאב.

 

שאול התייחס גם לעמדתה של רעייתו, שלאחרונה אף הביעה חרטה על כך שישבה שבעה על בנה והביעה תקווה כי עדיין יתקבל ממנו אות חיים. "זהבה אשתי מאמינה שהוא עדיין בחיים, כי אימא זו אימא וקשה לה מאוד לקבל את העובדה הכואבת", אמר. "אבל מהממצאים שהציגו בפנינו אין לי ספק שאורון אינו בין החיים וחייבים להחזיר כבר את גופתו ואת גופתו של הדר גולדין ז"ל שעם משפחתו אנחנו שומרים על קשר".

 

שאול נולד בחצור הגלילית. לאחר שירותו הצבאי שירת בקבע וכאשר השתחרר עבד בהוסטל לנערים חוסים בטבריה. את זהבה רעייתו הכיר לפני 27 שנים. הם התגוררו תחילה בטבריה ולפני כעשור עברו למושב פוריה עילית. אורון היה בנם האמצעי, אח לאבירם (25) ולאופק (17).

 

איתי בלומנטל ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך האלבום המשפחתי
הרצל ואורון שאול
צילום: מתוך האלבום המשפחתי
מומלצים