שתף קטע נבחר

גביית יתר: הביטוח הלאומי ישיב מיליונים לנכים

נכים רבים שילמו ביטוח בריאות הן מהקצבה והן מהעבודה או הפנסיה. כששניים מהם איימו בתביעה ייצוגית, נזכר ביטוח לאומי לעשות סדר

בעקבות בקשה לייצוגית שהגישו שני נכים לבית המשפט המחוזי בלוד הודיע לאחרונה הביטוח הלאומי שישיב עשרות מיליוני שקלים בגין גבייה לא חוקית של דמי ביטוח בריאות לאורך שנים. בשל הסכמת הצדדים בוטלה לבסוף בקשת התביעה, אולם עורכי הדין של הנכים יזכו לשכר טרחה של כחצי מיליון שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

השניים הגישו את הבקשה לייצוגית בסוף 2014 בטענה לגביית יתר מנכים המקבלים קצבה כללית ומתפרנסים במקביל מעבודה או מפנסיה. לטענתם, דמי ביטוח הבריאות נגבים למעשה בכפל בניגוד לדין - הן ממשכורתם והן מקצבת הנכות.

 

באמצעות משרד מרקמן-טומשין הם ביקשו מבית המשפט להצהיר שגביית דמי ביטוח בריאות מגמלת נכות כללית של נכה בעל הכנסות נוספות, שבגינן הוא משלם דמי ביטוח בריאות, אינה חוקית. בנוסף, הם עתרו להשבת כל הכספים שנגבו ביתר מהנכים.

 

הביטוח הלאומי, שיוצג על ידי עו"ד ניר מילשטיין, טען מנגד שהבקשה מהווה "התפרצות לדלת פתוחה", שכן לצורך הסדרת ההתחשבנות נדרש פיתוח מיוחד של תוכנה ממוחשבת, שהמוסד תכנן לפתח בכל מקרה. במקביל הגיש המוסד "הודעת חדילה" שבה הודיע שלא יגבה יותר דמי ביטוח בריאות מנכים שלא כחוק.

 

במקביל הסכים ביטוח לאומי להחזיר סכומי גביית היתר שנגבו מ-2013, והתחייב לבצע מדי שנה בדיקת הצלבה בדיעבד בין נתוני המבוטחים ולהחזיר את הסכום העודף.

 

אדיש ופזרני

בהסכמת הצדדים אישרה השופטת הדס עובדיה את הודעת החדילה, ועל כן הבקשה לייצוגית נדחתה. בשלב זה נותר לה לפסוק בעניין הגמול ושכר הטרחה המגיעים למבקשים ולעורכי הדין שלם.

 

ביטוח לאומי טען שלמבקש ולעורכי הדין לא מגיע גמול ושכר טרחה כלל, או לחלופין סכום נמוך, משום שהבקשה לא תרמה לציבור כלל, ולמעשה תרומתה שלילית. לטענתו, סכום גביית היתר הממשי בתקופה הרלוונטית לתובענה הוא כ-11.5 מיליון שקל, אך מסכום זה יש לקזז חובות שנוצרו עקב עדכון הכנסות הנכים בסכום עתק של כ-91 מיליון שקל.

 

מנגד טענו המבקשים שביטוח לאומי צבר בקופתו מיליוני שקלים על חשבון הנכים, ואלמלא הוגשה הבקשה, היה ממשיך בהתנהלותו הפסולה. ואכן השופטת קבעה: "חוששתני כי גילוי המידע והאופן האגבי שבו התגלה למשיב מצביע לכאורה על התנהלותו הכוללת שתוצאתה עלולה להצטייר כגילוי של אדישות... הן ביחס לנטילת כספי הנכים שלא כדין והן בפזרנותו בתשלום כספי הציבור למי שאינו זכאי לכך".

 

בסיכומו של דבר, השופטת פסקה לכל אחד מהמבקשים גמול בסך 20 אלף שקל, ולבאי כחם שכר טרחת עו"ד של 500 אלף שקל, "בהתחשב בסכום גביית היתר, בכך שיש עניין לעודד תובענות ייצוגיות ראויות, ובתועלת שהביאה התובענה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים