שתף קטע נבחר

נתניהו מחריף את הטון נגד שר התחבורה: "מזועזע מהפגיעה הצינית של כץ בנוסעים ובחיילים"

משבר השבת מציב את ראש הממשלה ואת שר התחבורה על מסלול התנגשות. בלשכת ראש הממשלה אמרו היום כי "מדובר במשבר מיותר שיזם השר כץ לאחר שנכשל ניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד". שר התחבורה קיבל חיזוק משר הרווחה חיים כץ שפנה לנתניהו: "אל תשקול את פיטורי שר התחבורה". השר ישראל כץ טרם הגיב

משבר העבודות בשבת ברכבת ישראל מתגלגל למשבר פוליטי עמוק בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ. הערב (שבת) אמרו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי "מדובר במשבר יזום ומיותר מצידו השר ישראל כץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי או לחליפין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי". גורם המקורב לנתניהו אמר כי ראש הממשלה "רותח על ההתנהלות של כץ שמעצימה את המשבר".

 

הדברים הקשים הללו של נתניהו באו לידי ביטוי גם בפוסט חריף שפרסם, אלא שכעבור שעתיים לערך, נמחקו מהפוסט האמירות הקשות נגד כץ ונוספה פסקה המתארת את ההשקעה האדירה בתשתיות שבוצעה "בלי שום משבר מיותר".

 

האימייל האדום - לפניות למערכת ynet בנושא הכאוס התחבורתי

 

לדברי אותם גורמים בלשכת נתניהו, "מלכתחילה לא היה כל צורך ליזום עבודות בשבת. ניתן היה לבצע את העבודות במועדים אחרים שלא היו פוגעים לא בציבור החרדי לא בנוסעים ולא בחיילים. למשל, ניתן היה לשלב את העבודות בהשבתת הרכבת לשמונה ימים שתתקיים בשבועות הקרובים באישור משרד התחבורה". עוד אמרו כי "ישראל כץ מחזיק את ציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה במשבר המיותר והמלאכותי שיזם, לאחר שנכשל ניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד".

 

"ראש הממשלה מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים ובחיילים, ועושה הכל כדי למזער למינימום את הפגיעה בציבורים הללו ביממה הקרובה", מסרו בלשכת נתניהו, "על כן סיכם ראש הממשלה עם שר הביטחון להעמיד אוטובוסים לרשות החיילים ביממה הקרובה, וכן מנחה ראש הממשלה את משרד התחבורה לתגבר את קווי התחבורה הציבורית בין תל אביב לחיפה באוטובוסים נוספים".  

 

זו לא ההודעה הראשונה שמוציאה לשכת נתניהו נגד כץ. אמש פרסמה הלשכה הודעה רשמית בה האשים נתניהו את השר ישראל כץ שבכך שהוא מנסה "לערער את יציבות הממשלה".

 

השר כץ טרם הגיב להודעות נתניהו. עם קבלת תגובתו - נפרסמה.

ראש הממשלה ושר התחבורה בימים יפים יותר (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
ראש הממשלה ושר התחבורה בימים יפים יותר(צילום: חיים צח)

 

שר התחבורה קיבל הערב חיזוק משר העבודה והרווחה חיים כץ שקרא לראש הממשלה "שלא לשקול כלל את פיטוריו של שר התחבורה". לדבריו, השר כץ "עושה עבודה מצוינת ונוהג בנושא העבודות ברכבת ישראל באופן ממלכתי ובהתאם לחוק ולטובת כלל הציבור במדינת ישראל. כשר שממונה על מתן היתרי העבודה בשבת אני קורא לראש הממשלה לשבת ולהידבר על מנת להביא לסיום המשבר ופתרון הבעיה עם המפלגות החרדיות. אני בעד שמירה על הסטטוס קוו בכל הקשור להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי ובכוונתי להמשיך ולהפעיל סמכויותיו בהתאם לעילות שבחוק שעות עבודה ומנוחה כפי שהיה עד כה".

 

שר האוצר משה כחלון קרא לשמר את הסטטוס קוו ולהימנע מכל פגיעה בו. בפוסט בדף הפייסבוק שלו כתב כחלון: "מצער שעימות פנים מפלגתי הביא לפגיעה מיותרת באזרחים הזקוקים לתחבורה ציבורית סדירה".

  

קרב השבת על העבודות ברכבת ישראל חולל דרמה פוליטית וציבורית. החרדים טענו שערכו בדיקה עם מומחים ונמסר להם כי לא מדובר בפיקוח נפש, ועל כן יש לדחות את העבודות. נתניהו נכנע לדרישה ומלשכתו נמסר כי "ראש הממשלה קיבל החלטה זו לאחר שהתקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה על נחיצות העבודות בשבת, סתירות שיצרו משבר אמון חריף עם השר כץ" וכי "ראש הממשלה נדהם לגלות כי השר כץ הורה לבצע את העבודות דווקא בשבת". עוד האשימו כי "השר כץ מעצים את המשבר שהוא יצר במו ידיו". בהודעה רשמית של לשכת נתניהו הוא האשים את השר כץ כי הוא "מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה". 


הודעת הרכבת על שיבוש הפעילות ()
הודעת הרכבת על שיבוש הפעילות
סיעות האופוזיציה בכנסת פרסמו הודעה משותפת ובה הודיעו כי הן דורשות לקטוע את פגרת הכנסת ולקיים בה דיון מיוחד בנושא משבר השבת. בהודעתן מסרו סיעות האופוזיציה כי הן כבר אספו את 25 החתימות הדרושות לקיום דיון מיוחד כזה. בהודעת סיעות האופוזיציה נאמר כי הן דורשות לקיים דיון בנושא "ביזוי השבת והפגיעה בחיילים ובאזרחים סביב משבר הרכבת".

  

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה: "משחקי האגו במזכירות הליכוד עולים לנו במחיר כבד מדי שיביא לבזבוז משווע של כספי ציבור שבהם ניתן היה להשתמש להגדלת קצבאות הזקנה והנכות של עשרות אלפי אזרחיות ואזרחים. יש לנו כבוד גדול לשבת וכבוד גדול לציבור שומרות ושומרי השבת. חבל שנתניהו מבזה את השבת, פוגע בחיילי צה"ל ובאזרחים ובאופן אבסורדי לחלוטין גם גורם למאות עובדי משרד הביטחון ונהגי אוטובוסים לחלל שבת רק כדי לנסות להראות לשר כץ בתוך הליכוד מי בעל הבית".


עבודות התחזוקה שהחלו לפני הודעת ראש הממשלה (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
עבודות התחזוקה שהחלו לפני הודעת ראש הממשלה(צילום: רכבת ישראל)
 

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני תקפה את נתניהו באירוע "שבתרבות" ברמת גן: "משבר השבת הומצא במוחו של נתניהו ולובה על ידו במזיד כדי להסלים את המשבר הפוליטי הפנימי מול השר כץ", אמרה. "הטרגדיה היא שאזרחי ישראל הם פיונים במשחק פוליטי ציני, שהוא חלק משיכרון הכוח שנתניהו לוקה בו בשבועות האחרונים".

 

ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד התבטא באירוע "שבתרבות" בבבאר שבע נגד המפלגות החרדיות, אבל תקף גם את האופוזיציה: "חיה ותן לחיות הוא מושג זר למפלגות החרדיות, שדורשות שוב ושוב את זכות הווטו - אנו אומרים 'אמן'. יחד עם זאת מי שלא נכנס לממשלת אחדות שלא יבכה על הווטו של החרדים בנושאי דת ומדינה - הוא האשם. הדרך היחידה לבטל את הווטו הזה היא בנטרול יכולתם להוות לשון מאזניים קואליציוני. הדבר הזה פועל נגד ההסכמות הרחבות שיש בציבור הישראלי בנוגע לשורה של נושאים בתחום דת ומדינה".

 

יו"ר סיעת "יש עתיד", ח"כ עפר שלח, הוסיף: "אי אפשר לעבור לסדר היום על כניעתו המבישה של נתניהו להפגנת הכח של החרדים על חשבון חיילי צה"ל והציבור בכלל. הציבור מאס בתרגילים הנכלוליים של ראש הממשלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
חילופי האשמות. נתניהו וכץ
צילום: חיים צח
צילום: ירון ברנר
עומס ברכבת (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים