שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חלל תקשורת תקבל פיצוי של 50 מיליון ד' - או שיגור נוסף

  חלל פרסמה הלילה דיווח מפורט על ההשלכות של אובדן עמוס 6: תע"א תפצה אותה ב-205 מיליון דולר, חברות הביטוח ישיבו לחברה 39 מיליון דולר - והיא עצמה תנסה לרכוש במהירות לוויין חלופי עבור לקוחותיה

  חלל תקשורת פרסמה הלילה עדכון מפורט בענייני ההשלכות של פיצוץ ואובדן לווין עמוס 6. על פי החברה, בכל הנוגע להסכם מכירתה לקבוצת Xinwei הסינית - שהיתה מותנית בהשלמת שיגור עמוס 6 וכניסתו למסלול - הרי שזו עדיין לא התבטלה. חלל מציינת כי היא בוחנת ביחד עם הרוכשת אפשרות לתיקון ההסכם והתאמתו למצב החדש. מניית חלל מתרסקת בעד 36%.

   

  החברה מבהירה כי בהתאם להסכם רכישת הלוויין עם התעשיה האווירית, חלל זכאית להשבה מלאה של הכספים ששילמה לתע"א מכוח הסכם הרכישה (בתוספת ריבית בשיעור ליבור + 4% ביחס לכל אחד מהתשלומים). על פי חלל, על תע"א להשיב לה את הסכומים בתוך 60 יום ממועד מסירת הודעת הדרישה שתגיש לה. כמו כן, לדבריה, תע"א מחוייבת לשלם לה פיצוי מוסכם של 10 מליון דולר בשל הפיגור בהשלמת בניית הלוויין - תוך 30 יום ממועד מסירת ההודעה. בסך הכול לדברי חלל נדרשת תע"א לשלם לה 205 מיליון דולר.

   

  אשר לחברת SpaceX, חלל תפעל מולה להשבת הסכומים ששילמה לה עבור שירותי השיגור שנכשל, 50 מיליון דולר. חלל מציינת שקיימת אפשרות חלופית מול החברה, לפיה במקום פיצוי תבצע עבורה שיגור של לווין עתידי על פי ההסכם הקיים וללא תשלום נוסף.

   

  לווין עמוס 6 בעת הפיצוץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  לווין עמוס 6 בעת הפיצוץ(צילום: EPA)
   

   

  בכל הקשור לשאלת הביטוח, מאחר שאובדן הלוויין התרחש לפני השיגור, פוליסות הביטוח שרכשה חלל לעמוס 5 לא הופעלו (הכיסוי של הפוליסה עמד על 330 מיליון דולר). לנוכח ביטול הפוליסות, חלל טוענת כי חברות הביטוח נדרשות להשיב לה את כל הסכומים ששילמה להן עבור ביטוח הלווין, סכום של 39 מיליון דולר - תוך 30 יום ממועד קבלת הדרישה.

   

  מחויבויות פיננסיות

  אובדן הלוויין נוגע גם לאגרות החוב שהנפיקה חלל, והוא צפוי להוביל לפדיון מוקדם כפוי של חלק מהן: האג"ח בסדרות י"ג וי"ד מובטח בשעבוד ראשון על הלוויין עמוס 6 ומערכותיו, לרבות ההכנסות מהלוויין. על-פי תנאי אגרות החוב, במקרה שאירע לעמוס 6 כשל מוחלט על החברה לבצע פדיון מוקדם כפוי של התחייבויות החברה בגין אגרות החוב.

   

  בחלל מציינים כי המקור לפדיון המוקדם יהיה סכומי ההשבה להם זכאית החברה מתע"א ומהבטחים, שלאחר ניכויים שונים יעמוד על 227 מיליון דולר. סכום זה, בצירוף 5 מיליון דולר שהופקדו מראש בחשבון הנאמן, יכסה את מלוא ייתרת החוב. כתוצאה מהכשל צפוי ההון העצמי של החברה לרדת בכ-30 מיליון דולר, מסכום של כ- 153 מיליון דולר (נכון ליום 30 ביוני 2016) לכ-123 מליון דולר.

    

  הסכמים מול הלקוחות

  חלל מציינת את מה שכבר היה ברור, כי הסכם עם פייסבוק למתן שירותים מעמוס 6 יבוטל. הלקוחות הקיימים של עמוס 2, אשר היו אמורים לעבור לקבל שירות מעמוס 6, יטופלו בשתי חלופות: חלקם יועברו לקבלת שירות מעמוס 3, ועבור החלק האחר פועלת חלל בשלב ראשון לאיתור שירותים שיינתנו מלוויין חלופי. במקביל פועלת חלל על פי הודעתה "להתניע תהליך רכש מזורז ללוויין חלופי לעמוס 6".

   

  מתעשייה אווירית נמסר בתגובה: "בעקבות פיצוץ המשגר מתוצרת חברת השיגור SpaceX ואובדן הלווין עמוס 6 בשל כך, נדרשת התעשייה האווירית להשיב לחברת חלל תקשורת בע"מ תקבולים שהתקבלו בגין הלווין (כ-173 מיליון דולר) וכן לשאת בהוצאות קשורות נוספות. התעשייה האווירית מחזיקה בפוליסת ביטוח המכסה את כל הסיכונים ללווין במשלוח ובאתר השיגור. להערכתה, בהתאם לתנאי הפוליסה, היא זכאית לשיפוי ביטוחי מלא והיא פועלת מול הגורמים המבטחים לקבלת השיפוי הביטוחי כאמור".

   

  צפו בפיצוץ הלווין:

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים