שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא למבוגרים בלבד: טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים

  חרדה, רפלקס הקאה, טראומה ובעיות התפתחותיות - אלפי ילדים נאלצים לוותר על טיפולי שיניים בגלל קושי וחשש. התוצאה: איכות חיים שנפגמת ומצב שיניים שמחריף בגילים מאוחרים. איך טיפול בהרדמה מלאה יכול לעזור והאם הוא עלול להיות מסוכן?

  א' בת ה-10 נולדה עם פה קטן באופן קיצוני, וכן עם תסמונת חך לב פנים (די ג'ורג') שגורמת לאי תפקוד תקין של החך. כתוצאה מכך כבר בינקות התפתחו אצלה בעיות אכילה ובליעה ועד גיל 3 היא ניזונה דרך הבטן.

   

  מאחר שבשנים הקריטיות לחייה היא לא יכלה לטפל בשיניה, כבר בגיל 5 השיניים החלביות נהרסו כליל. המזון והשתייה שהוחדרו דרך בטנה גרמו גם הם לבעיות שיניים חמורות. הפתרון היחיד שניתן במצב זה הינו טיפולי שיניים בהרדמה מלאה אותם עברה א' כבר בגיל 5.

   

  מאז, עוברת א' טיפולי שיניים בהרדמה כללית שמהווים עבורה פתרון בלעדיו לא ניתן היה כלל לטפל בשיניים שלה. ההחלמה המהירה והפתרון האולטימטיבי עוזרים לא' לעבור טיפולי שיניים ללא סבל וכאב מיותרים.

   

  קיראו עוד בערוץ בריאות השן

   

  א' אינה לבד. אלפי ילדים כבר מגיל שנה וחצי פונים לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה כפתרון, ללא צורך בהתמודדות עם כל הנלווה לכך.

   

  חלקם צעירים מאוד שאינם מסוגלים להתמודד עם טיפולי שיניים או שסובלים מחרדה (דנטופוביה), אחרים אינם מצליחים להתגבר על רפלקס ההקאה, מסרבים לשתף פעולה עם הרופאים, סוחבים איתם טראומות עוד מהמפגש הראשוני עם רופא השיניים, ויש מי שנולד עם בעיות רפואיות, התנהגותיות או נפשיות שמונעות ממנו את האפשרות לטפל בשיניו באופן יומיומי.

   

  גם ילדים עם צרכים מיוחדים, כאלה שחולים במחלות כרוניות או מחלות קשות ושזקוקים להשגחה מיוחדת, יסתייעו בהרדמה מלאה כפתרון טיפולי אפשרי לבעייתם.

   

  כך לדוגמה, ניתן לראות כי בשנים האחרונות נרשמת עלייה בילדים הנולדים עם בעיה התפתחותית באימייל השן במשנן החלבי והקבוע. בעיה זו מתבטאת בפגיעות של השיניים, עלייה משמעותית בסיכון להתפתחות עששת ויכולה להגיע עד להתפוררות כל השיניים.

   

  לא ברור מדוע היא נגרמת, אך אפשרויות הטיפול נעות מניסיונות שימור ומניעה ועד שחזורים מלאים של שיניים פגועות כולל כיתור השיניים ולפעמים אף בעקירתן.

   

  להראות לילד שטיפולי שיניים הם דבר שבשגרה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להראות לילד שטיפולי שיניים הם דבר שבשגרה(צילום: shutterstock)

   

  טיפולים בהרדמה מלאה - למי זה מתאים?

  כבר לפני שני עשורים החלו להיכנס למערך הדנטלי טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, אבל לאחרונה הנושא צובר תאוצה ונרשמה עלייה חדה בהורים הפונים לטיפולי שיניים בהרדמה כללית עבור ילדיהם.

   

  הסיבה נעוצה בעיקר בהתפתחות אפשרויות הטיפול המציעה פתרון לילדים שעד כה התקשו לעבור טיפולי שיניים באופן רגיל, ולו בזכות העובדה כי הגישה הטיפולית השתנתה והתאימה את עצמה למטופל במקום להיפך. מדובר בטיפולים חשובים השומרים על בריאות הפה והשיניים ומונעים סכנות למחלות נוספות.

   

  היתרונות הבולטים ברורים. ניתן לסיים את הטיפול המורכב כבר בפעם אחת ובמספר שעות בודדות, ובכך אנחנו חוסכים לילד את הטראומה שלעתים נלווית לפגישה עם רופא השיניים.

   

  כמו כן נחסכת לנו ההתמודדות הקשה, הן של ההורים והן של הרופא, עם ילד שנרתע מטיפולי שיניים, מהמכשור הרפואי ומפגישה עם הדמות הסמכותית הלובשת חלוק לבן. צריך לזכור גם שלעיתים, עבור הילד, הישיבה הארוכה על כיסא הטיפולים מקשה עליו מבחינה נפשית וגורמת לו ללחץ ולחשש.

   

  וברגע שאנו מטפלים בפן ההתנהגותי, הילד רואה את טיפולי השיניים כדבר שבשגרה, ומפליא ככל שיהיה, הם ימצאו חן בעיניו והוא ייהנה מהם.

   

  כמו כן, היות שבהרדמה כללית הילד ישן אנו מקבלים ממנו שיתוף פעולה מלא. איכויות הטיפולים הן בלתי מתפשרות, כפי שקורה לעתים בטיפול שיניים רגיל בו הילד ער וזז באי נוחות על הכיסא, או לחילופין מתבקש לשבת עם פה פתוח תוך חשש מהמכשירים המוכנסים אל פיו והרעש הנלווה אליהם (של המקדחה או הסקשן).

   

  בנוסף, בטיפולים מורכבים יותר, בהם הילד נזקק למגוון רחב של פרוצדורות, בהרדמה מלאה ישנה אפשרות לשלב כמה מומחים שיטפלו בילד בו זמנית, מטיפולי שורש ועד טיפולים כירורגיים מסובכים. זה, כשלעצמו, מהווה משקל כבד בהחלטת ההורים להעביר את ילדיהם טיפול בהרדמה מלאה.

   

  בל נשכח, כמובן, שבכל זאת מדובר בהרדמה מלאה ולמרות הבטיחות הגבוהה שגברה עם השנים, עדיין כל ניתוח והסיכונים שלו. במקרה שכזה חשוב לא רק מי מטפל בילד, אלא גם היכן הוא מטופל.

   

  רופאים מומחים שהוכשרו לכך

  ככלל, מי שזכאי לטפל בהרדמה מלאה הם רק רופאי שיניים מומחים לילדים, רופאי שיניים שעברו הכשרה מיוחדת לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה מטעם משרד הבריאות ורופאים בעלי התמחויות אחרות במסגרת התמחות בפה ולסת ורפואת הפה. שלוש הקבוצות האלו מבטיחות שהרופאים הינם מקצועיים, מנוסים בתחום ובעלי ארסנל שלם של כלים שעוזר להם להתמודד במצבים מורכבים.

   

  בבואכם לבחור רופא מומחה חשוב, כאמור, שתבדקו גם היכן מתבצע ההליך. ככל שהניתוח יתקיים במקום בטוח מבחינת הצוות הרפואי, המכשור המתקדם, המרדימים המנוסים והיכולת של המקום לתת גיבוי רפואי, כגון מחלקת טיפול נמרץ וחדר התאוששות - מדובר בפתרון האולטימטיבי שיבטיח טיפולי שיניים ברמה גבוהה, בטיחות מקסימאלית והכי חשוב שקט נפשי. התוצאה הישירה היא היכולת לטפל בילדים שאחרת לא הייתה להם כל דרך לקבל טיפולי שיניים.

   

  חשוב להדגיש כי הרבה לפני שהילד מופנה לטיפול בהרדמה כללית, הוא עובר אבחנות שונות שבודקות את הצורך ושיתוף הפעולה. הבדיקה נעשית על-ידי רופא מומחה במרפאה שמחליט על שיטת הטיפול המיטבית לילד, כאשר השיקול העיקרי הוא בחירת השיטה הבטוחה והיעילה ביותר המתאימה לילד הנבדק לביצוע הטיפולים שנרשמו בתכנית הטיפול הדנטלית.

   

  בין היתר, נבדקת כמות הטיפולים, המורכבות שלהם ורמת הדחיפות, זאת לצד תיאום ציפיות מול הסכמתו של הילד ורצונם של ההורים. מדובר במימד חשוב שמבטיח שיתוף פעולה מלא באווירה נעימה ולא טראומתית.

   

  בשקלול כל המרכיבים הללו, ורק לאחר שמוצו כל הכלים האחרים, אנו מגיעים לבסוף להחלטה על הטיפול המיטבי ביותר הנע בין טשטוש (סדציה) ועד להרדמה כללית. בדרך זו תוכלו ליהנות מהיתרונות שיש לטיפולי השיניים להציע.


  הכותבת הא מנהלת המרפאה לטיפולי שיניים לילדים, במרפאת מכבידנט, בבית החולים אסותא רמת החייל ת"א

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuttetstock
  טיפול שיניים בהרדמה מלאה
  צילום: shuttetstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים