שתף קטע נבחר

דיווח: אבו מאזן היה סוכן ק.ג.ב

ממסמכי ארגון הביון של ברית המועצות לשעבר עולה כי ראש הרשות הפלסטינית היה סוכן חשאי ב-1983 בסוריה

 

אבו מאזן  (צילום: AP) (צילום: AP)
אבו מאזן (צילום: AP)

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן היה סוכן של הק.ג.ב - ארגון הביון  לשעבר - ב-1983 בסוריה. ערוץ 1 דיווח הערב (יום ד') כי המידע עולה ממסמכים שהבריח למערב וסילי מיטרוחין שהיה הארכיבאי הראשי של הק.ג.ב ולימים הפך למתנגד משטר וערק למערב ואיתו מסמכים רבים שאותם הבריח מרוסיה ללונדון.

 

ארכיון מיטרוחין נפתח לציבור החוקרים לפני חודשים ספורים, והמסמך הגיע לחוקרי מכון טרומן ד"ר איזבלה גינור וגדעון רמז, אנשי קול ישראל לשעבר. במסמכים נמצאת בין השאר רשימה משנת 1983 של מקורות, סייענים וסוכנים פלסטינים של הק.ג.ב בדמשק, ובה מצוין במפורש כי מחמוד עבאס, יליד 1935, שם קוד "קרוטוב" - חפרפרת - הוא סוכן של הביון הרוסי בסוריה.

 

במסמכים של מיטרוחין יש זהויות ורמזים של יותר מאלף מרגלים ומשתפי פעולה שעבדו עבור הק.ג.ב. החוקרים מדגישים כי אבו מאזן לא הוגדר במסמכים כמשתף פעולה או מישהו שיש לטפח אלא חד משמעית כסוכן ק.ג.ב.

 

"הארכיון המלא של מיטרוחין נפתח לחוקרים רק בשנה שעברה ואז הזמנו את כל התיק המזרח תיכוני, מספר 24. שלחו לנו אותו מאוניברסיטת קיימברידג' וקראנו אותו סעיף סעיף", סיפר רמז. "אמינות המסמך גבוהה מאוד כאשר הפרטים לא כולם ידועים. מיטרוחין העתיק מסמכים ותמצת אותם והגיע עם הרישומים שלו".

 

על פי הרישומים, אבו מאזן היה סוכן ב-1983 ולא ידוע אם היה סוכן לפני או אחרי. סביר להניח שגויס לק.ג.ב כאשר היה סטודנט במוסקבה, שם כתב את עבודת הדוקטורט שלו על השואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים