שתף קטע נבחר

האפיפיור שפרש שובר שתיקה: "לא סחטו אותי"

בנדיקטוס ה-16 הפך לפני 3 שנים לאפיפיור הראשון זה 600 שנה שפורש מתפקידו בעודו בחיים - והוביל לגל שמועות על נסיבות התפטרותו. בספר חדש הוא אומר: "לא סחטו אותי, פשוט לא ידעתי לנהל טוב. לא הייתי כישלון, פירקתי את הלובי ההומואי בוותיקן". ומה הוא חושב על יורשו?

שלוש שנים וחצי עברו מאז שהאפיפיור בנדיקטוס ה-16 חולל רעידת אדמה בכנסייה הנוצרית והפך לאפיפיור הראשון אחרי 600 שנה שפורש מהתפקיד בעודו בחיים. עכשיו, אחרי שנים של שמועות ולחשושים, שובר בנדיקטוס ה-16 את שתיקתו וחושף מעט משהתחולל מאחורי הקלעים.

 

העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" פרסם היום (ה') מובאות מריאיון באורך של ספר שלם שהעניק האפיפיור לשעבר. בריאיון הוא הודה כי ניהול ענייני הכנסייה לא היה הצד החזק ביותר שלו, אבל הדגיש כי הוא אינו רואה בתקופת האפיפיורות שלו כישלון וכי הוא הצליח לפחות לפרק את מה שכונה "הלובי ההומואי" בתוך הוותיקן.

האפיפיור לשעבר רצינגר, או בכינויו הרשמי "בנדיקטוס ה-16" (צילום: AP) (צילום: AP)
האפיפיור לשעבר רצינגר, או בכינויו הרשמי "בנדיקטוס ה-16"(צילום: AP)

"ניהול מעשי של ענייני הממשל אינו נקודת החוזקה הגדולה ביותר שלי, וזו בהחלט חולשה", הוא אמר. האפיפיור לשעבר דחה את ההשערות והשמועות שנאלץ לפרוש משום שנסחט או משום שהופעל עליו לחץ: "זו לא הייתה פרישה שנעשתה תחת לחץ של אירועים או בריחה שנעשתה בעקבות חוסר יכולת להתמודד איתם", אמר. "אף אחד לא ניסה לסחוט אותי, לא הייתי מאפשר זאת. לו היו מנסים לסחוט אותי – לא הייתי עוזב, משום שלא נכון לעזוב תחת לחץ. גם לא נכון שהייתי מאוכזב או משהו כזה".

 

בריאיון אומר בנדיקטוס, בן 89 כיום, כי היה המום כשהאפיפיור פרנסיסקוס נבחר ליורשו – ובתחילה אף פקפק מעט ביכולותיו. עם זאת, לדבריו עד מהרה הוא הבין עד כמה משמעותית הייתה הבחירה באפיפיור מאמריקה הלטינית, וכעת הוא שמח מאוד על האופן שבו פרנסיסקוס ממלא את התפקיד. "הוא אדם של רפורמות מעשיות ויש לו גם הנשמה להתערב לנקוט צעדים בעלי טבע ארגוני", אמר בנדיקטוס, וציין כי הבחירה בפרנסיסקוס מוכיחה שהכנסייה עדיין נמרצת.

האפיפיור פרנסיסקוס. "יש לו נשמה" (צילום: AP) (צילום: AP)
האפיפיור פרנסיסקוס. "יש לו נשמה"(צילום: AP)

הספר "השיחות האחרונות" שבמסגרתו יתפרסמו הדברים הוא פרי עטו של העיתונאי הגרמני פיטר סיוולד, שניהל כמה ריאיונות כאלה עם בנדיקטוס ה-16 עוד מהימים שבהם הוא היה רק הקרדינל יוזף רצינגר.

 

מאז פרישתו חי האפיפיור בוותיקן הרחק מאור הזרקורים, והוא מופיע בציבור רק לעתים רחוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנדיקטוס ה-16. "לא לחצו עליי"
צילום: רויטרס
מומלצים