שתף קטע נבחר

כשאנחנו מפולגים, גם העולם נגדנו

אחד ממנהיגי ארה"ב הסביר לרב לאו בשיחה סגורה, שהעולם לוחץ עלינו כאשר אנחנו חלוקים בדעותינו - אבל לא מפעיל לחץ על דברים שבקונצנזוס הישראלי כמו ירושלים. אבל את זה יודע כל מי שקורא את פרשת השבוע

 

 

ערב שבת פרשת שופטים, אני נזכר בפסוק שמעורר אצלי משנה לשנה זכרונות משיחה בלתי נשכחת שהייתה לי בוושינגטון, בימי שלטונם של הנשיא קרטר, שר החוץ שלו סיירוס ונס והיועץ לבטחון לאומי בז'ז'ינסקי, שלא היה בדיוק ידיד גדול של העם היהודי או של מדינת ישראל.

 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

נזדמנתי לשיחת פנים-אל-פנים עם אחד משלושת האישים - הבטחתי שלא לגלות את זהותו – ושאלתיו אם הוא מכיר את ההיסטוריה שלנו. האם הוא יודע מה עבר עלינו לפני דור, איבדנו שליש מהעם - ושארית הפליטה התדפקה על שערי המולדת העתיקה שמחדשת את ימיה. ארץ ישראל שהייתה למדינה יהודית.

 

למה אתם כל כך לוחצים אותנו לנסיגות? אני לא פוליטקאי ואינני איש צבא, אבל אני שומע את הלחץ שמפעילים על ישראל, כאשר לבני דודינו הערבים יש 22 מדינות, שרובן לא מאויישות – בעוד שאנחנו חיים בצוואר בקבוק מגדרה עד חדרה.

 

והוא ענה לי במשפט שזיכה אותו בתודה: אנחנו רוצים להשפיע - אבל בדברים שאתם כחומה בצורה, אנחנו לא מנסים ללכת עם הראש בקיר. בירושלים אין חילוקי דעות: גם הימין וגם השמאל בעד ירושלים מאוחדת, לכן שם לא תראה אותנו לוחצים עליכם. אבל במקומות שאתם פורצים פירצה בחומת האחדות, אנחנו מכניסים רגל כמו רוכל שנכנס לדלת פתוחה למחצה - ולא נותן לסגור את הדלת. תשמרו על האחדות שלכם, ולא תמצאו אותנו נגדכם.

 

בפרשת השבוע שופטים נכתב: "כי ייפלא ממך דבר למשפט". אם תשאל את עצמך "לא מובן לי מדוע יש אפליה בין דם לדם? מדוע דמו של פרדיננד בסרייבו ב-1914 מביא למלחמת העולם הראשונה, בעוד שדמם של שישה מיליון יהודים נשפך והעולם שתק.

 

מה זה בין דם לדם? בין נגע לנגע? בין דין לדין? "דברי ריבות בשעריך". התשובה לכך היא: אל תתפלא שזה קורה אם אם יש דברי ריבות – מחלוקות ופלגנות בשעריך; בשערים שלכם, בערים שלכם, בבתים שלכם. כאשר אתם מפולגים, אל תתפלאו שקיימת אפליה בין זכויות היהודים לבין זכויות של כל לאום אחר.

 

שבת שלום ומבורך!


פורסם לראשונה 09/09/2016 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי הר צבי
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: קובי הר צבי
מומלצים