שתף קטע נבחר

הצצה לצור - הרחפן הצה"לי הראשון

יכול לשאת תחמושת, אספקה לוגיסטית ואמצעי תצפית מיוחדים, להתמקם לאורך זמן מול חלון חדר עם מחבלים ולפעול לטווח של עד 10 ק"מ: הכירו את הרחפן הגדול המפותח בצבא

 

רחפן צור. תצפית איכותית ביום ובלילה ()
רחפן צור. תצפית איכותית ביום ובלילה

הרחפן המלחמתי הראשון שמפותח בצה"ל: החטיבה הטכנולוגית של זרוע היבשה, יחד עם המחלקה לפיתוח אמצעי לחימה, נמצאות בעיצומו של פיתוח הרחפן הצה"לי הראשון. פיתוחו של הרחפן, שמכונה "צור", החל לפני כשנתיים והוא עשוי להסתיים, בתום סדרת ניסויים, בתוך כשנה עד שנה וחצי.

 

מדובר ברחפן גדול ממדים יחסית לרחפנים האזרחיים המוכרים, שבהם כבר נעשה שימוש בשנתיים האחרונות למשימות תצפית קצרות טווח וזמן בצה"ל. הרחפן החדש בעל מגוון רחב של יכולות, מתצפית איכותית ביום ובלילה שתשדר אונליין למפעיל על הקרקע, דרך נשיאה ושינוע של תחמושת ואספקה לוגיסטית לכוחות שמוצבים בנקודות רגישות ועד למשימות אחרות ומשמעותיות.

 

הדגם הסופי ישקול 15-10 ק"ג, יוכל לאסוף מודיעין גם בלילה, מוטת הרוטורים שלו תגיע למטר וחצי והוא יוכל לפעול עד לטווח של כ-10 ק"מ, לטוס בגובה של מאות מטרים ולשאת משקל של 400 גרם לשעה ועד לשלושה ק"ג לחצי שעה.  

נתונים של הרחפן צור. לעמוד מול חלון של בית ולצלם  ()
נתונים של הרחפן צור. לעמוד מול חלון של בית ולצלם
 

"יהיו לו כמה יתרונות על פני הרחפנים הקיימים ועל פני המל"טים והמזל"טים", הסביר ל-ynet קצין בכיר בזרוע היבשה. "המנוע שלו יהיה שקט, הוא יוכל לנוע בשטח אורבני בין סמטאות ומבנים ואף להתייצב באופן סטטי ולמשך זמן ממושך מול חלון של

חדר, באופן חשאי ומבלי שיבחינו בו, ולצלם את הנעשה בתוכו. האתגר הגדול בפיתוח הוא משך זמן השהייה באוויר אל מול מורכבות המשימות שלו. המל"ט מוגבל במקום נחיתה ומורכב יותר להטסה. נרצה שלוחם יוסמך להפעיל רחפן בתוך שעה".

 

במקביל לפיתוח ה"צור", בצה"ל מגבשים תפיסת הפעלה ייחודית לשילוב הרחפנים במערך הלוחם, אחרי שעד היום הדבר נעשה ללא תורת לחימה מוסדרת, בעיקר בחיל האיסוף הקרבי או במשימות שנחשבות "רכות". בצה"ל שואפים שלכל מפקד גדוד יהיה רחפן בלחימה, בדומה למזל"ט הקטן "רוכב שמיים", שקיים בצבא היבשה בשנים האחרונות. הרחפן החדש ישלים במלחמה הבאה את תפיסת האיסוף החדשה לכוחות המתמרנים, המכונה בצה"ל "חופת האתר". לפי תפיסה זו, לכל גדוד מתמרן יהיה גם מכ"ם קטן ונייד לאיתור האויב הנסתר, כמו חוליות נ"ט, ובלון תצפית אישי בפלוגות, שיוכל לנוע עם הכוחות לעומק שטח האויב.

 

   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים