שתף קטע נבחר

הצבא צועד על קיבתו: עגבניות מטורקיה בצה"ל

התאחדות האיכרים שיתפה בעמוד הפייסבוק שלה תמונה של "עגבניות ארדואן בבסיסי צה"ל", שצולמה במרכז ציוד בכניסה לחיפה, המספק מזון לבסיסים מחדרה צפונה: "מה השלב הבא – נייבא חיילים טורקים שישמרו על גבולות המדינה שלנו?". יו"ר ההתאחדות שנמצא במילואים: "משרדי הממשלה צריכים לסייע לחקלאות הישראלית". מדובר צה"ל נמסר: "זו התקשרות זמנית של הספק האזרחי"

התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל העלתה פוסט לפייסבוק שמציג משלוח של עגבניות בטורקיה, בדרך לחיילי צה"ל בצפון. "שתפו: הצבא צועד על קיבתו – עגבניות ארדואן מככבות גם בבסיסי צה"ל", כתבו החקלאים. לטענתם, התמונה המצורפת צולמה במרכז ציוד מזון בכניסה לחיפה, המספק מזון לבסיסים מחדרה וצפונית לה. "זוהי תמונת המציאות העגומה של החקלאות המקומית", כתבו.

 

הפוסט הזועם (צילום מסך מפייסבוק) (צילום מסך מפייסבוק)
הפוסט הזועם(צילום מסך מפייסבוק)

 

"מקדמים את החקלאים הטורקים"

"במקום לדאוג לשיקום החקלאות הישראלית, משרד האוצר ומשרד הביטחון מקדמים את החקלאים הטורקים. מה השלב הבא – נייבא חיילים טורקים שישמרו על גבולות המדינה שלנו?

 

"איכות היא לא מילה גסה – ועלינו להתעקש על תוצרת ישראלית משובחת, להתאגד ולעמוד כגדוד איתן מאחורי מוצבי החקלאות הישראלית. שתפו אם גם אתם תומכים בחקלאות כחול-לבן", נכתב בפוסט.

 

המגיבים: "בושה"

רוב המגיבים תמכו: "בושה וחרפה, מה עם תוצרת כחול לבן", כתבה דליה. אלי כתב: "מדהים ומביש לראות עד כמה המדינה יורדת מנכסיה הערכיים. הכל בשם הקפיטליזם ובכסות חופש התחרות".

 

פנינה כתבה: "..איפה העגבניה הישראלית. פאר הגידולים בארץ. מה קורה פה. למה אנחנו אוכלים בזמן האחרון ירקות סוג ב'".

 

דני כתב: "..לפחות יש לנו את מכון וולקני שמחזיר את הטעם לעגבניה, תטעמו את העגבניות מטורקיה - כאילו אכלתם קלקר..הלו, להזכיר לכם שרק לפני מספר שנים היינו מקור לגאווה בעולם על החקלאות המתקדמת שלנו?".

 

מנגד כתב קובי: "זה לא חדש. כבר שנים יש ייבוא של תוצרת חקלאית. ייבוא שפוגע בחקלאות ובחקלאים בישראל. התאחדות האיכרים. איפה הייתם כל השנים האלה? מאחורי איזה מזגן ישבתם? פתאום גיליתם שיש בעיה? הבושה היא זה שידעתם ולא עשיתם כלום".

 

"אני ב-10 ימי מילואים וזה מוציא אותי מדעתי"

יו"ר התאחדות האיכרים והחקלאים דובי אמיתי אמר ל-ynet: "אני עכשיו בעשרה ימי מילואים. אני לא חייל פשוט וזה מוציא אותי מדעתי. תוצרת טורקית מגיעה לישראל כבר כמה שנים, אך זו פעם ראשונה שתוצרת טורקית מגיעה לצה"ל.

 

"בטורקיה המים יותר זולים וכוח העבודה יותר זול משלנו. אני אומר למשרדי הממשלה תנו לי את ארגז הכלים ואף אחד לא יוכל להתמודד איתי. מזון לא צריך להביא מטורקיה ולא מעזה. כן, מלפפונים מגיעים לצה"ל מעזה ועגבניות מגיעות מטורקיה. היתכן שצה"ל בונה את המשימות שלו על בסיס ירקות מעזה?"

 

יש הסכם עם טורקיה 

"כן. אבל חשוב שהציבור יידע שאנחנו בונים את התוכניות המבצעיות של צה"ל על העגבניה הטורקית ועל מלפפון מעזה.

 

"בכל מדינה מהמפותחות באירופה הפנימו שיש להשקיע בייצור העצמי. רק אצלנו אנחנו נותנים לנערי האוצר לשחק בנו. ייבוא בשר מפולין, דגים מסין, עוד דקה לא תהיה יכולת לייצור עצמי. המצבים הגיאופוליטיים משתנים, איפה נהיה? מישהו צריך להתעשת פה. חקלאות קל להרוס קשה לבנות מחדש".

 

הייבוא מטורקיה אושר בשל מחסור בעגבניות בגלל החום ווירוס שפגע בהן. אמיתי טוען שעם תמיכה של משרדי החקלאות והאוצר, לא היה מחסור: "כבר כמה שנים אנחנו מתלוננים על פיתרון הייבוא הזמני, וטוענים שיותר נכון לטפל בחקלאות הישראלית שיש לה את כל היכולת והידע, רק צריך שנקבל מהמדינה את הכלים הנכונים על מנת לתת מענה לביטחון התזונתי של האזרחים. תורידו מסים עקיפים על עובדים, שנשלם רק את מסי החובה, שמחויב עלינו המים שלנו יקרים ב-300%-400% יותר, תוזילו את המים".

 

"הטענה המרכזית שלי זה שעם קצת השקעה של משרד החקלאות והאוצר, לנו החקלאים יכול להיות מענה מצויין למחסורים שנוצרים באספקת התוצרת הטריה. אבל באוצר, במקום להשקיע בכושר התחרות של החקלאים הישראלים, לסייע לחקלאות הישראלית, מחליטים שנכון לפתוח את הייבוא שהוא פיתרון לטווח קצר".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רוכש את מוצרי המזון המסופקים לחייליו ובכלל זה עגבניות מספקים ישראלים מורשים (ביכורי שדה דרום. מ.ק) שזכו במכרז של משרד הביטחון ע"פ החוק באישור משרד הבריאות ומשרד החקלאות כמתחייב.

 

במידה ונרכשים מוצרי מזון, ובכללם ירקות המיובאים מחו"ל אזי שמדובר בהתקשרות זמנית של הספק האזרחי. ההתקשרות מתבצעת כתוצאה ממחסור של המוצר הספציפי בשוק הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום מסך מפייסבוק
עגבניות מטורקיה
צילום מסך מפייסבוק
מומלצים