שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העונש קוצר: בן זקן ירצה 26 חודשי מאסר
  העליון החליט להקל בעונשו של איש העסקים ג'קי בן זקן שהורשע בהרצת מניות. במחוזי הוא נידון לשלוש שנות מאסר, אך בערכאה העליונה הוחלט לקצר את עונשו ב-10 חודשים. העליון העלה משמעותית את סכום הקנס שישלם בן זקן ל-800 אלף שקלים

   

   

  ג'קי בן זקן בבית המשפט העליון    (צילום : עפר מאיר)

  ג'קי בן זקן בבית המשפט העליון    (צילום : עפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בית המשפט העליון החליט הבוקר (יום ב') להקל בעונשו של איש העסקים ג'קי בן זקן, שהורשע בחודש נובמבר בהרצת מניות בחברת "מנופים פיננסים", ולגזור עליו שנתיים מאסר ועוד חודשיים, הפחתה של 10 חודשים מהעונש שהטיל עליו בית המשפט המחוזי, ועמד על שלוש שנות מאסר.

   

  במסגרת הפרשה הואשמו בן זקן, פעיל שוק ההון איתן אלדר ואדם נוסף, שזוכה לבסוף, בהרצת מניות בחברה במהלך נובמבר 2010 בהיקף של יותר מ-13 מיליון שקל וזאת כדי שתיכנס למדד תל אביב 100 בבורסה. אלדר ירצה 22 חודשי מאסר. העליון החליט להגדיל באופן משמעותי את הקנסות שהוטלו על בן זקן ואלדר. איש העסקים ישלם 800 אלף שקלים ואלדר חצי מיליון.

  העונש קוצר, הקנס גדל. בן זקן, הבוקר (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
  העונש קוצר, הקנס גדל. בן זקן, הבוקר(צילום: עפר מאיר)

  בן זקן, המיוצג על ידי עורכי הדין נבות תל צור, ירון קוסטליץ וירון ליפשס, משך את ערעורו בנוגע לעצם ההרשעה, והשאיר אותו רק לגבי העונש של 3 שנות מאסר שהטיל עליו בית המשפט המחוזי בנובמבר האחרון. לפני כמה חודשים נערך דיון בעליון בנוגע להרשעתו של בן זקן ובמסגרתו השופטים העלו אפשרות להצעת פשרה. במסגרתה עונשי המאסר של השניים יופחתו בתמורה להגדלת הקנס שהוטל עליהם. המדינה לא הסכימה להצעת הפשרה שהעלו השופטים.

   

  הצגת הפשרה בבית המשפט היא חלק ממהלך לקיחת האחריות שקיבל עליו בן זקן לאחר גזר דינו. באותו מעמד אמר איש העסקים כי "הסכם הפשרה והיקף הפיצוי שלו הם עוד נדבך במהלך לקיחת האחריות שלי בפרשה, ובשאיפה שלי להשאיר את פרשה מאחוריי ולצאת לדרך חדשה".

   

  על פי כתב האישום שהגישה מחלקת ניירות ערך בפרקליטות באוקטובר 2013, בן זקן ואלדר רקמו תוכנית תרמית. אלדר, בתיאום עם סוחר מניות, ביצע עשרות עסקאות רכישה, חלקן מתואמות, בהיקף של מיליונים ותמיד בשערים גבוהים מאלה שבהם נסחרה בממוצע מניית מנופים בבורסה, כדי לתמוך בשער גבוה למניה. זאת על מנת שביום הקובע שווי השוק של מנופים יעמוד על יותר ממיליארד שקל, והיא תיכנס למדד ת"א 100.

   

  צפו בראיון עם ג'קי בן זקן    (ילום: רועי עידן, עריכה: אסף אושי)

  צפו בראיון עם ג'קי בן זקן    (ילום: רועי עידן, עריכה: אסף אושי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  על פי נתוני המסחר, בתקופת ההרצה לכאורה עלה שער המניה בכ-5%. הכניסה למועדון האיכותי יותר של חברות, שהושגה בסופו של דבר, הייתה אמורה לחזק את מעמדה של מנופים מול

  הגופים המוסדיים, הבנקים והמשקיעים הפרטיים.

   

  חלקו של בן זקן בתרמית, כך לפי כתב האישום, היה להשיג את המימון לרכישות המסיביות שביצע אלדר. בן זקן עצמו לא סחר במניות, אלא שידך לאלדר איש עסקים שאותו הכיר לו שותפו לשליטה במנופים. זאת כדי שאיש העסקים "יחלץ" (ירכוש בזול משער הבורסה) את אלדר מהאחזקה במניות, שנרכשו ביוקר כדי להרים את שער המניה. איש העסקים, שעל פי הפרקליטות הניח כי מדובר בעסקה לגיטימית ולא היה חלק מהמזימה, רכש בשלוש עסקאות שונות מניות בסכומים גדולים.

   

  בשבוע שעבר הודיע בן זקן לבית המשפט המחוזי כי הוא יפצה את מחזיקי מניית מנופים פיננסים בכ-15 מיליון שקלים. מדובר בפשרה שאליה הגיעו הצדדים בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו לאחר הרשעתו בפרשת הרצת המניות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים