שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עובדי משרד החוץ פותחים בעיצומים: "הפכנו למשרד מחוץ"
  בשל הפגיעה בתקנים בוטלו משלחות העיתונאים הזרים לישראל, וכן פעילויות ליום השואה הבינלאומי בעולם ופעילות בנושא גירוש יהודי מדינות ערב. העובדים שוקלים לשבש את ביקור נתניהו באו"ם

   

  ראש הממשלה במפגש עם שגרירים בתחילת השנה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  ראש הממשלה במפגש עם שגרירים בתחילת השנה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  עובדי משרד החוץ צפויים להכריז היום (ג') על שביתה בעקבות מה שהם מגדירים "חיסול משרד החוץ וחלוקת סמכויותיו" בידי ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, וכן נוכח פגיעה קשה בתקציב המשרד וקיצוץ 120 תקנים - מהלך שנחשף לראשונה ב"ידיעות אחרונות".

   

  משבר מתמשך במשרד החוץ:

  עובדי השגרירויות שובתים: "אנחנו עבדים מודרניים"

  כך נלחמים ב-BDS: אין כוח אדם, יש מאבקי כוח

   

  עובדים ובכירים במשרד טוענים שנתניהו פוגע במשרד החוץ. הוא מינה את מקורבו דורי גולד למנכ"ל המשרד, אך זה לדבריהם לא הצליח למנוע את הפגיעה הקשה בסמכויות המשרד, וגם לא מנע קיצוץ 50 מליון שקל וביטול 120 תקנים של דיפלומטים ועובדים במשרד ובשגרירויות ישראל בחו"ל. בעקבות זאת החליטו במשרד לבטל פעילויות שנגעו ליום השואה הבינלאומי ב-27 בינואר, הזמנה ואירוח של משלחות עיתונאים זרים בישראל עד סוף השנה, ופעילות בינלאומית בנושא יום הפליטות והגירוש מארצות ערב, שנקבע רק לאחרונה.

   

  נתניהו צוטט בסוף השבוע כמי שתקף בשיחה את העובדים, ולשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול הבהרה שלפיה "בכל הזדמנות וגם בתדרוכים עם גורמי התקשורת, ראש הממשלה שיבח את עבודת אנשי משרד החוץ. הוא מעריך את העבודה המסורה והמקצועית של עובדי משרד החוץ בארץ ובנציגויות בחו"ל, ולהם חלק חשוב בפיתוח הקשרים המדיניים של ישראל. ראיתי מקרוב את עבודת משרד החוץ בחזית המדינית בביקורי האחרון באפריקה ובבירות נוספות ברחבי העולם. אני מלא הערכה להישגים למען ביצור מעמדה הבינלאומי של ישראל וביטחונה".

   

  שביתה במטרה למנוע מנתניהו להגיע לעצרת האו"ם

  הודעת ההבהרה לא הרגיעה את הרוחות. היום ידונו באסיפת עובדים בהמלצת הוועד להכריז על שביתה, שבמסגרתה ינסו למנוע את הגעתו של נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק.

   

  יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר: "ראש ממשלה שמזלזל בעובדים שלו - שלא יתפלא שהם מזלזלים בו בחזרה. ראש הממשלה הזה נפגש איתי מתחילת הקדנציה לרבע שעה, והתחושה בקרב העובדים היא שהוא נחוש לחסל את שירות החוץ. נמאס לנו. הפכו את משרד החוץ למשרד מחוץ". באסיפת עובדים סוערת שהתקיימה היום, אמר גודר:" יש חור בסירה והסירה טובעת.

  יצא חוזה על שירות החוץ".

   

  במקביל נמשכת הפגיעה בסמכויות משרד החוץ. באחרונה מינה נתניהו עוד שני בכירים לעסוק בנושאים שקשורים למשרד: הראשון הוא השר צחי הנגבי, שמונה לשר במשרד ראש הממשלה שמטפל בנושאים מדיניים וביטחוניים. הנגבי ייצג את ישראל בפסגה מרובעת עם ירדן, הרשות הפלסטינית ויפן ביריחו לקראת הקמת פארק תעשייה בעיר. כמו כן הוא ייצג את ישראל בוועידת המדינות התורמות בניו יורק החודש.

   

  במקביל מינה נתניהו את חבר הכנסת מייקל אורן (כולנו) לתפקיד סגן שר למדיניות חוץ במשרד ראש הממשלה. אורן אף יצא לשליחויות מדיניות באירופה ללא תיאום עם השגרירויות. נתניהו גם צירף את אורן לפגישותיו עם שרת החוץ של אוסטרליה ג'ולי בישוף - פגישה שבה השתתף גם השר הנגבי - ושר החוץ של נורבגיה בורגה ברנדה. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לא הוזמנה לאף פגישה. נתניהו גם צירף את אורן לפמליה שלו לעצרת האו"ם בניו יורק ב-21 בספטמבר.

   

  לשכת ראש הממשלה לא הגיבה לפנייה בנוגע לשיגורו של אורן לחו"ל. אורן אמר כי פעילותו חסויה ברובה. לגבי תפקידו נמסר מלשכתו: "ח"כ אורן פועל לחזק את יחסי החוץ של ישראל במסגרת תפקידו כסגן שר למדיניות חוץ, לנצל את ההזדמנויות שנפתחות בפנינו ברחבי העולם ולרתום תמיכה בינלאומית לחיזוק היציבות באזורנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עפר מאיר
  נתניהו. ראש הממשלה ושר החוץ
  צילום: עפר מאיר
  מומלצים