שתף קטע נבחר

צה"ל: סוריה שיגרה טילים אל מטוסי חיל האוויר, שלא נפגעו

באופן חריג שיגר הלילה הצבא הסורי שני טילי קרקע-אוויר אל מטוסי חיל האוויר שתקפו בתגובה לזליגת הירי לגולן. המטוסים היו רחוקים ממקור הירי ולא נפגעו. הטילים הסוריים לא פגעו ובצה"ל הכחישו הודעה רשמית ושקרית של צבא אסד שהפיל מטוס קרב ומל"ט של חיל האוויר

 

ארכיון (צילום: Getty Images   ) (צילום: Getty Images   )
ארכיון(צילום: Getty Images )

צבא סוריה שיגר הלילה (יום ג') באופן חריג שני טילי קרקע-אוויר אל מטוסי חיל האוויר שתקפו שם תותחים בעקבות פצצת מרגמה שהתפוצצה אמש ברמת הגולן. המטוסים לא נפגעו. מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי חיל האוויר היו רחוקים ממקור הירי, שלא היווה איום על כוחותינו". עיתונאים המזוהים עם המשטר הסורי טענו ברשתות החברתיות כי טילי הנ"מ ששוגרו אל מטוסי חיל האוויר הם מדגם S-200.

 

כך או אחרת, שיגור טילי הנ"מ נחשב חריג מאוד, וצבא סוריה נמנע ממנו בתקיפות ישראליות קודמות בגולן. מטוסי חיל האוויר מוזנקים כמה פעמים מדי חודש לעבר מטרות חשודות בשמי הגולן הסורי, וברוב הפעמים חוזרים מבלי שנדרשו לפעולות תקיפה או יירוט.

 

קודם לכן פרסם צבא סוריה הודעה רשמית ושקרית על הפלת מטוסי חיל האוויר. בהודעה נמסר כי "אמצעי ההגנה האווירית של צבא סוריה יירטו את המטוסים והפילו מטוס קרב בדרום מערב קוניטרה ומל"ט ממערב לעיירה סעסע". עוד טען הצבא הסורי כי "בשעה 1:00 לפנות בוקר תקפו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי את אחת העמדות הצבאיות בפרברי קוניטרה".

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי מדי פעם הסורים משגרים טילי קרקע-אוויר לעבר כלי הטיס של חיל האוויר, כדי להפגין שאינם נכנעים לישראל ללא שום תגובה. היו בעבר כמה מקרים כאלה. אולם כשכלי הטיס משגרים טילים לעבר עמדות תותחים של צבא אסד, אין הם חייבים להיכנס לשטח האווירי הסורי. הסורים יכולים לירות גם לעבר שטח ישראל, אך נמנעים מכך. ההודעה השקרית של אסד נועדה להתרברב, ואולי גם קשורה בעקיפין להפסקת האש השברירית, ייתכן כדי להצדיק המשך פעילותו באזור הגולן.

 

תקיפת חיל האוויר בוצעה עקב התפוצצות פצמ"ר אתמול - החמישית בשטח ישראל מאז תחילת השבוע שעבר, והראשונה לאחר הפסקת האש במלחמה בין צבאו של בשאר אסד למורדים שנכנסה לתוקפה אמש.

 

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, אמר לאחר האירוע: "אין הבדל בין זליגה לירי מכוון. הפצצה היא אותה פצצה ומהווה סיכון לחיי אדם. באחריות שר הביטחון וצה"ל להעביר מסר ברור לכל הגורמים בצדו השני של הגבול, שכל נפילת פגז או פצמ"ר בגולן תיחשב ירי מכוון לישראל, וצה"ל יגיב בעוצמה כדי להשמיד את מקורות הירי ולפגוע בכוחות שאליהם הם משתייכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מטוס F-16 של חיל האוויר. ארכיון
צילום: EPA
מומלצים