שתף קטע נבחר

קנס לצה"ל: מפקד אוגדה אחראי לזיהום מבסיס

חפירת תשתיות מצפון לבית אל גרמה לגלישת שפכים כתוצאה משבר צינור ביוב. גלישת שפכים נוספת ועוד אירוע מזהם כבר לא הותירו ברירה למשטרה הירוקה שהחליטה לקנוס את מפקד אוגדת איו"ש. המשטרה ירוקה: "פועלים למיצוי הדין עם עבריינים סביבתיים". דובר צה"ל: "צה"ל מחויב לחוק ופועל בהתאם להנחיותיו. מפגעי השפכים המתוארים טופלו על ידי גורמי הבינוי"

הקיץ הזה היו ידיה של המשטרה הירוקה מלאות, בעיקר בשפכים של הצבא. הודעת תשלום הקנס בסך 4,000 שקל ניתנה למפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ליאור כרמלי.

 

אהבתם את הכתבה? כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ ynet כלכלה

 

בין המפגעים שהצליחה המשטרה הירוקה לטפל בהם, לאחר שבצבא החליטו לנקות את האזורים שזיהמו, היה אירוע של גלישת שפכים כתוצאה משבר בצינור ביוב, שנגרם בחפירת תשתיות לבסיס מג"ב החדש מצפון לאגד מחנות בית אל. גלישת שפכים נוספת אירעה כתוצאה משבר נוסף בקו שפכים של אגד מחנות בית אל, בסמוך לסככת החימוש הצפונית במחנה. אם לא די בכך, באירוע שלישי נאלצה המשטרה הירוקה לתת הודעת תשלום קנס על סך 4,000 שקל למפקד האוגדה, שאותו צה"ל ישלם.

שפכים זורמים מבסיס צה"ל (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)
שפכים זורמים מבסיס צה"ל(צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)

 (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)

 (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)
 

בהתערבות המשטרה הירוקה ולאחר הליכי אכיפה, שכללו מסירת הודעת תשלום הקנס ונקיטת הליכי אכיפה מנהליים כנגד מפקדים, הוסרו לבסוף המפגעים. "המפגעים, בדרך כלל מפגעים בתחום התשתיות, הוסרו לאחר סיורי פיקוח ופעולות אכיפה, בהם נמסרו קנסות בגובה אלפי שקלים וננקטו הליכים מנהליים כנגד מפקדים", ציין מפקד המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה, יוסי בר.

 

במתקן אדם גלשו שפכים במשך תקופה ארוכה משוחת ביקורת. השפכים ניקוו לאגן שפכים במרכז המתקן ויצרו מפגעי יתושים. בעקבות הסיורים והתחלת הליך מנהלי על ידי מחוז מרכז של המשרד, צה"ל השקיע לבסוף עשרות אלפי שקלים בשטיפת קו, ובנוסף אושר תקציב של למעלה מ-3 מיליון שקל לשדרוג מערכת השפכים של המתקן.

התקלה בצינור הביוב תוקנה והשפכים נעלמו (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)
התקלה בצינור הביוב תוקנה והשפכים נעלמו(צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה)

 

מהמשטרה הירוקה נמסר כי היא "פועלת למיצוי הדין עם עבריינים סביבתיים, וכשמפגעים אינם מוסרים, מתבצעות פעולות אכיפה מנהליות ופליליות גם מול מערכת הביטחון".

 

בדובר צה"ל סירבו להתייחס באופן פרטני למפגעים הרבים שחשפה המשטרה הירוקה ומסרו בתגובה: "צה"ל מחויב לחוק ופועל בהתאם להנחיותיו לצורך תחזוקה שוטפת של התשתיות שבאחריותו. תשתיות ישנות מתוחזקות באופן שוטף לצורך מניעת מפגעים סביבתיים ותברואתיים, תשתיות חדשות מוקמות בהתאם לדרישות החקיקה הסביבתית העדכנית. מפגעי השפכים המתוארים טופלו על ידי גורמי הבינוי בצה"ל".

 

גורם צבאי ציין כי "בצה"ל גובשה תמונת מצב תשתיתית רחבה וכן תכנית עבודה רב-שנתית לשיקום התשתיות ושדרוגן. מתבצעת בקרה ואכיפה מטכ"לית אחר מימוש התכנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה
זיהום בתוך הבסיס
צילום: חגי בלכנר, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים