שתף קטע נבחר

מאסר עולם למחבל שרצח את החייל אלמוג שילוני

נור א-דין אבו חאשיה דקר בנובמבר 2014 את שילוני בתחנת רכבת ההגנה בתל אביב במטרה לגנוב את נשקו ולבצע פיגוע. השופטים קבעו שמדובר ב"רצח בנסיבות חריגות במיוחד", עונשו של המחבל ייקצב ללא פחות מ-40 שנה והוא יפצה את משפחת שילוני ב-258 אלף שקל

 

 

 

בית משפט המחוזי גזר בצהריים (יום ד') מאסר עולם על המחבל נור א-דין אבו חאשיה, שרצח בחודש נובמבר 2014 את החייל אלמוג שילוני בתחנת רכבת ההגנה בתל אביב. בחודש מאי השנה הורשע אבו חאשיה בן ה-20 בביצוע המעשה. השופטים קבעו  שמדובר ב"רצח בנסיבות חריגות במיוחד", שעונש המאסר ייקצב ללא פחות מ-40 שנה, והורו למחבל לפצות את משפחתו של שילוני ב-258 אלף שקל. שני המקרים הקודמים שבהם ניתן גזר דין דומה מבחינת שנות מאסר היו על רוצחי ילדים.

  

אבו חאשיה בבית המשפט, היום (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אבו חאשיה בבית המשפט, היום(צילום: יאיר שגיא)

אביו של אלמוג שילוני, היום בית המשפט (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אביו של אלמוג שילוני, היום בית המשפט(צילום: יאיר שגיא)

 

אחד השופטים ציין בגזר הדין כי הרצח היה ממניע אידיאולוגי וכי "רק בזכות מאבקו ועמידתו האיתנה של אלמוג שילוני נמנע אסון גדול הרבה יותר. רצח שילוני גרם לטראומה לאומית. לדעתי מעשה הרצח בוצע בנסיבות חריגות בחומרתן. לכן ועדת השחרורים לא תמליץ בעניינו על הקלת עונשו טרם 15 שנות מאסר, ותקופת קציבת המאסר לא תהיה לפני 40 שנה". שני השופטים הנוספים הצטרפו לדעתו.  

 

 

אלמוג שילוני ז"ל. נאבק במחבל ()
אלמוג שילוני ז"ל. נאבק במחבל

 

יוסף, אביו של אלמוג שילוני ז"ל, אמר בתום הדיון: "אנחנו רוצים להודות לבית המשפט. בשל העובדה שהמעשה היה אכזרי מאוד, כוונת המחבל הייתה לבצע מגה-פיגוע ואלמוג מנע זאת בגופו בגבורה גדולה. השופטים גזרו פה אחד ויצרו בעצם תקדים שהמחבל הנורא הזה ייכנס ל-40 שנות מאסר. זה לא מובן מאליו ואנחנו רוצים להודות על הרגישות. הרגשנו כל הדרך שאלמוג מלווה אותנו. בחרנו כמשפחה בחיים, אנחנו מנציחים אותו בדרך שבה הוא חי, בדרך החסד, והקמנו לזכרו בית לחיילים בודדים. תודה לציבור על התמיכה והחיזוק. אנו מצפים שאולי העונש ירתיע את המחבל הבא". אמו של שילוני, מיכל: "אני שמחה על התקדים, שייצא מהכלא בגיל מבוגר ויירקב שם".

 

עורכות הדין רותם נוימן והדס פורר-גפני מהפרקליטות אמרו אחרי גזר הדין: "בית המשפט קבע פסק דין תקדימי. סברנו שזה המקרה לקבוע רצח חריג בחומרתו בגלל אכזריותו, בגלל האידאולגיה והכוונה לרצוח אנשים נוספים. לאור הנסיבות הללו בית המשפט קבע כן. מטרת החוק שהעונש ייקצב ללא לפחות מ-40 שנה וההקצבה תהיה רק בעוד 15 שנה. הנאשם לא יוכל להיכלל בעסקת שבויים, זה חשוב להרתעת מחבלים נוספים".

 

אבו חאשיה נכנס לישראל ב-9 בנובמבר 2014 שלא כדין, במטרה לדקור חייל ולזכות במעמד שהיד. הוא קנה סכין בשוק הפשפשים והבחין בשילוני בתחנת הרכבת, כשהוא נושא עליו נשק M-16. הוא החל לדקור אותו במטרה לקחת את הנשק ולפגוע באנשים רבים, אך שילוני נאבק בו. אזרח שהגיע למקום הבריח את המחבל, וזה נתפס לאחר מכן בקומה רביעית בבניין סמוך על ידי שוטרי מג"ב. שילוני נפגע אנושות ולמחרת הפיגוע נפטר בבית החולים.

 

השופטת מרים דיסקין, שעומדת בראש ההרכב שהרשיע את המחבל, תיארה את הרצח "פרשה נוראה ומכמירת לב, שבה נקטלו חייו של החייל אלמוג שילוני. התקיפה לא הייתה ספונטנית. הוא רכש סכין בשוק הפשפשים, וכשעיניו צדו את החייל הוא החליט להוציא לפועל את תוכניתו השטנית".

 

למרות הכוונה להרוס את ביתו של המחבל ביטל בשנה שעברה בג"ץ את הצו שהוציא צה"ל, בטענה כי הזמן שחלף מאז האירוע – 11 חודשים – אינו מרתיע ואינו סביר.  

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אבו חאשיה בבית המשפט, היום
צילום: יאיר שגיא
מומלצים